EGE GÜNDEM GAZETESİ

Edremi’in Beslenme Dostu Okulları

Edremi’in Beslenme Dostu Okulları
15 views
20 Şubat 2019 - 14:28

 

Edremit ilçesinde 93 resmî / özel okul ve kurumun 61’i Beyaz Bayrak’a sahip ve 30’u da Beslenme Dostu Okul Sertifikası almış durumda. Okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılmasını ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenerek öğrencilerin sağlıklı gıdalarla beslenerek daha temizortamlarda daha sağlıklı olmasını hedefleyen Beyaz Bayrak sahibi okulların gönüllü olarak katılabildikleri “Beslenme Dostu Okul Projesi” Milli Eğitim Bakanlığıile Sağlık Bakanlığı arasında 21 Ocak 2010 tarihinde imzalan protokol ile başladı. Beslenme Dostu Okullar Programı, Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmî ve özel; okul öncesi, ilkokulu, ortaokul ve liseler ile meslekî eğitim merkezleri, özel eğitim uygulama ve iş eğitim merkezlerini kapsamakta ve onaylanan okul sertifikaları, düzenleme tarihinden itibaren 3 yıl süreyle geçerli oluyor.
Edremit İlçe Millî Eğitim MüdürüYusuf Koç: “Geçen sene“Beslenme Dostu Okul” projesi kapsamında sertifika almaya hak kazanan 21 okulumuz Balıkesir’de düzenlenen törenle sertifikalarını teslim aldı.Beslenme Dostu Okullar Programı Sertifikası almaya kazanan okul sıralamasında Balıkesir, Türkiye genelinde il altıncısı olurken ilçemiz, ilde ilk sırayı alarak sertifika alan 21 okulu ile Balıkesir’in başarısına en fazla katkıyı sağlayan ilçe oldu. Şu an ilçemizde 93 resmî / özel okul ve kurumumuzdan 61’siBeyaz Bayrak sahibidir. 2017 yılında sertifika almış olan 9 okulla birlikte ilçemizde okul öncesi, ilk, orta, lise düzeyinde 93 resmî / özel okul ve kurumumuzdan30’u ‘Beslenme Dostu Okul’ olarak eğitim-öğretime devam etmektedir.Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi akademik başarı yönünden hayata hazırlamak kadar onların sağlıklı nesiller olarak yetişmelerini sağlamak da en önemli görevlerimizden. Okullarımızın dersliklerinden kantinlerine, spor salonlarından bahçelerine kadar temiz ve hijyen açısından kusursuz olması bizler için çok önemli.Beyaz Bayrakalan 61 okulumuzdakiBeslenme Dostu OkulSertifikası’na sahip olan 30okulumuzdakideğerli idarecilerimizi, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizikutluyorum.” dedi.
Beslenme Dostu Okullar Programı’na başvuruda,başvuru dosyasının içinde Beyaz Bayrak sertifikasının örneğinin, okul/kurum bünyesinde oluşturulan Okul Sağlığı Yönetim Ekibi üye listesinin, ekip tarafından hazırlanan okul/kuruma özgü yıllık BDO planının, plan kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere ait belgelerin (fotoğraf, kayıt/katılım listeleri, afiş, broşür vb.) yer alması gerekiyor.Başvuru denetimleri başvuruları takiben üç ay içinde gerçekleştiriliyor. Dosyası tam olan okul/kurum denetim ekibi tarafından Beslenme Dostu Okul Denetim Formu ile okulların açık olduğu dönemde okul/kurum ziyareti ile denetleniyor. Yapılan denetim sonucunda 100 puan üzerinden 90 ve üzeri puan alan eğitim kurumlarına üç yıl için geçerli olan ve okul sağlığını ve temizliğini simgeleyen “Sertifika”, “Beyaz Bayrak” ve “Pirinç Levha” veriliyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1