EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Köşeyi Dönme Hayalleriniz İçin Doğa Katliamı yaptırmayız”

“Köşeyi Dönme Hayalleriniz İçin Doğa Katliamı yaptırmayız”
17 views
19 Şubat 2019 - 10:21

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret ŞAHİN; Madenciliğin, ülkemizde daima acı, gözyaşı ve ölümleri anımsatmasının nedenlerine değinerek ”İhmal edilmiş iş güvenliği ve iş sağlığı, emek sömürüsü, kölelik koşullarında çalışmak zorunda kalan çaresiz insanlarımıza daha insancıl yöntemler ile madencilik yaptırabiliriz.” dedi.
Hekim olarak madenciliği değerlendiren Milletvekili ŞAHİN;”Öncelikle Zonguldak’ta, Soma’da,Kütahya’da,Balıkesir’de,Savaştepe’de,Dursunbey’de hayatını kaybeden emekçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet dileyerek başlamak istiyorum. Gerekli tedbirleri almayan ve uygulamayanrantçılar yüzündenmeslek hastalığına yakalanan madencilerde kanser vakalarında maalesef artış görülmektedir.“dedi.

Türkiye’deki madencilik yapılmaya çalışılırken gerçekleşen doğa katliamından bahseden CHP’li VEKİL ;”Doğa katliamı, ağaç kesimleri, derelerin kuruması; kuşların, yaban hayvanlarının yok olması; doğanın renginin griye, siyaha dönmesi; topraklarımızda tarımın yok olması, hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği insanların yaşam alanlarını yaşanmaz hale getirmiştir.”dedi.
Ekolojik bir hazine olan güzel Balıkesir’in doğal yaşamını bozmaya çalışan Hükümeti eleştiren Milletvekili ŞAHİN;”Truva atının yapıldığı ağaçları barındıran Kaz Dağları’nın maalesef altın şirketleri tarafından delik deşik edilmektedir. Oysa zenginliklerimiz toprağın altında değil, toprağın üzerinde. Beraberinde Madra Dağlarında, hatta Ayvalık’ta,Altınova’da denizden dahi maden arama çalışmaları yapılarak doğa katliamı yapılmak isteniyor.”dedi.

Bakanlık yetkililerine soran CHP’li VEKİL;” Doğa harikası bölgelerde madencilik faaliyetlerine izin vermekle madenlerimizi yabancı şirketlerin sömürmesine izin veriyoruz. Acaba ülkemizde kaç adet yabancı maden şirketine arama ve işletme ruhsatı verilmiştir?Milli sermaye ve milli girişimle çıkartılması mümkün olan kendi topraklarımızdaki zenginlikleri başka ülkelerin yatırımcılarıyla paylaşmanın anlamı nedir? Uluslararası sermaye ve küresel sermaye ülkemizin her bölgesine gözünü dikmiş karını maksimize etmek için her yolu deniyor. Buna geçit vermemek de hepimizin görevi.”dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1