EGE GÜNDEM GAZETESİ

“800 BİN METRE KARE YOL YAPTIK. 57 BİN TON ASFALT DÖKTÜK, 496 BİN METRE KARE KİLİT TAŞ YAPTIK AMA BİTİREMEDİK”

“800 BİN METRE KARE YOL YAPTIK. 57 BİN TON ASFALT DÖKTÜK, 496 BİN METRE KARE KİLİT TAŞ YAPTIK AMA BİTİREMEDİK”
25 views
19 Şubat 2019 - 10:17

Ayvalık Belediye Başkanı ve Millet İttifakının Ayvalık Belediye Başkan adayı Rahmi Gençer, CHP Ayvalık İlçe teşkilatı ile birlikte Ayvalık Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Cuma günü gerçekleşen ziyarette Başkan Gençer’e, CHP İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı, CHP ilçe yönetim kurulu ve Kadın kolları ile Belediye Meclis üyesi Fahri Güren eşlik etti. Ayvalık Çiftçi Koruma Malları Başkanı Suat Kaçak, 2’nci başkan Murat Özman, Murakebe heyeti Mustafa Kürşat, Fahri Onursal, Hasan Kunay, Koruma Amiri Ahmet Omak, Muhasip üye Tarife Alan ve bekçiler karşıladı.

“HALA HERKES BÜYÜKŞEHRE DEVREDİLEN ALT YAPI, OTOBÜS VE DURAKLARLA İLGİLİ SORUNLARININ HESABINI İLÇE BELEDİYESİNE KESİYOR”

Ayvalık’ın coğrafi alanını büyüten ama belediyenin bütçesini kısıtlayıp, yetkilerini azaltan bütünşehir yasasıyla çok sıkıntılı bir dönem geçirildiğini ifade eden Başkan Gençer, “Hala herkes kanalizasyon, su, otobüs ve duraklarla ilgili problemlerinde hesabını ilçe belediyesine kesiyor. Aslında vatandaş halı uzun yıllardır bu konulara ilçe belediyesi bakmış. Doğal olarak vatandaş hepsini bizden bekliyor” dedi.

“BÜTÜNŞEHİR YASASI İKTİDARIN SİYASİ BİR MANEVRASI”

Bütünşehir yasasının siyasi iktidarın siyasi manevrası olduğunu belirten başkan Gençer, “Elde edemediği ilçeleri bütünşehir yasası ile zora sokup elde etmek amacıyla bu yasa çıkartıldı. 6 yıl önceki 1 milyon 600 bin lira olan İller Bankası payımızın yüzde 40’ı bu yasa ile büyükşehre aktarıldı. Belediye bütçemizin yüzde 45’ini oluşturan su geliri tamamen gitti bizden. Bize 3 belediyeden 700’ü aşkın personel kaldı. Bugün Ayvalık Belediye personelinin aylık 2 milyon 300 bin lira maaş gideri var. SGK payı buna dahil değil. 21 işgünü var. Her gün 110 bin lira ciro yaparsak sadece işçinin maaşını ödeyebiliyoruz” dedi.

“BEN BU SEÇİMİ 1989’DA ANAP’IN TÜM BÜYÜKŞEHİRLERİ KAYBETTİĞİ SEÇİME BENZETİYORUM”

Gelirleri arttırma yönünde çalışma yaptıklarını belirten Başkan Gençer, “160 milyon lira borçla devraldım. Piyasaya borcumuzu çok azalttık ama SGK ve Vergi Dairesi borçlarımız yükseldi. Bu sıkıntılı ekonomik durumda kira gelirlerimizi ve ruhsat gelirlerimizi çok arttırdık. Hizmet ettik. Ayvalık’ın zeytin ağaçlarını doğasını korumak için ciddi savaşlar yaptık. Ayvalık’ı ranta çevirmedik. Bu kararlılığımız bu dönemde de devam ettireceğimize emin olabilirsiniz. Çok satıda yeni projem var. İlk projem 1 yıl Ayvalık’a hiçbir şey yapmamak. Sadece yolları yapacağım. Zeytin araları yollarımız da dahil olmak üzere bütün Ayvalık’ın yollarını yapacağım. 800 bin metre kare yol yaptık. 57 bin ton asfalt, 496 bin metre kare kilit taş yaptık ama bitiremedik. Bugün en çok eleştirilen ana arterimiz, 4 ay önce bize devretti. 5 yıl boyunca reklam gelirlerini aldı. Otopark gelirlerini hala alıyor. Bırakın tamiratını kaldırımları yamasını bile yapamadı ve alın diyerek bize devretti. Allah kısmet ederse onu da 1 ay içinde yapmayı planlıyorum. Bunlar bu yasanın bize getirdikleri. Bizi vatandaşla karşı karşıya getirmek için elinden geleni yaptı. Biz 2 bin 200 çukur devrettiler, yapmamışlar. 3 ekip kurduk yetmedi. 6 ekip kurduk hala yapıyoruz. Her gün yeni çukurlar açılıyor. Her sokakta patlak var, alt yapı bitmiş. İnsanlar büyükşehirden beklentilerini bulamadılar. Hem büyükşehrin kendisinden sıkıntı var hem de hükümetten. Halkımız artık tek adam rejimine dur demesinin zamanıdır. Ben bu seçimi 1989’da ANAP’ın tüm büyükşehirleri kaybettiği seçime benzetiyorum. İnşallah sonucu da öyle olur. 2024’te bütün belediyeleri kapatacak. ” dedi.

Başkan Gençer, trafik düzenlemesinden balıkçı barınağına, kreşlerden Cumhuriyet Meydanı düzenlemesine kadar planladığı çok sayıda yeni proje hakkında da bilgi verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1