EGE GÜNDEM GAZETESİ

PAYİTAHT ABDÜLHAMİD DİZİSİNİN TAHSİN PAŞA’SI EDREMİT’TE ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

PAYİTAHT ABDÜLHAMİD DİZİSİNİN TAHSİN PAŞA’SI EDREMİT’TE ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU
29 views
18 Şubat 2019 - 10:56

Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından BENGİ projesi kapsamında başlatılan ve üç yıldır ilçede uygulanan “Edebiyat Rüzgârları” projesinin bu öğretim yılındaki ikinci etkinliği 9 Şubat 2019 tarihinde Cumartesi günü saat 11.00’de Edremit Anadolu Lisesinde düzenlenen yarışma ile gerçekleştirildi.

Oyuncu / Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu’nun”Hünkârım-Bir Tahsin Paşa Romanı” ile ilgili düzenlenen “Eser Okuma Yarışması”na başvuru yapan 108 öğrenciden 74’ü katıldı. Düzenlenen sınavda öğrencilere eserle ilgili 70 çoktan seçmeli soru yöneltildi ve 80 dakika sınav süresi tanındı.Aynı gün yapılan değerlendirmede Şehit Mustafa Serin Fen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Feriha Şevval Özbudak 68 soruya doğru yanıt vererek birinci oldu ve 500 TL para ödülü kazandı. İkinciliği 65 doğru yanıtla Edremit Fernur Sözen Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Bahar Babayiğit aldı ve 300 TL para ödülü kazandı. Edremit Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Mehmet Sertaç Altun ve Edremit Fernur Sözen Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Esranur Kaya ise 64 soruya doğru yanıt vererek üçüncülüğü paylaştılar ve 200’er TL para ödülü kazandılar.

Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Koç, Şube Müdürü Hasan Delibeyile birlikteEdremit Anadolu Lisesini ziyaret ederek “Edebiyat Rüzgârları” projesinin ödül törenine katıldı. Yarışma konusu eserin yazarı ve aynı zamanda TRT´de yayınlanan “Payitaht Abdülhamit” dizisinin oyuncusu Bahadır Yenişehirlioğlu’nun konuk olarak renk kattığı program okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla saat 14.30’da başladı. 9 Şubat’ta Edebiyat Rüzgârları Projesi kapsamında uygulanan sınavda dereceye giren öğrencilere plaketleri ve para ödülleri verildi. Ayrıca Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünce yarışmaya katılan tüm öğrencilere katılım belgeleri verildi.Programın devamında yazarın VTR’si izlendi.Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Koç tarafından konuk yazara teşekkür plaketi takdim edildi.

Öğrencilerle söyleşi gerçekleştiren Oyuncu / Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu: “Dünyayı dolaşıyorum, Türkiye’yi dolaşıyorum, Türkiye’nin en önemli okullarında bile böyle bir yarışma ve böyle bir ödül töreni yok,bu başarıda emeği geçen herkesi kutluyorum. Okumak, zihni geliştirir, kimyanızı değiştirir. Kurumuş dallarınızın bahar çiçekleri açmasını, içinizin umutla dolmasını sağlar. Çokça okumalısınız. Eleştirel okuma yapmalısınız. Peygamberimizin aldığı ilk emir okumak üzerineydi. Okumak, insanlar arasında sevgiyi, dostluğu, muhabbeti arttırır. Ülkemizin geleceğini inşa edecek olan siz gençlerin kitap okuması bizler için çok önemli.” dedi.Filistin’de patlama esnasında ailesini kaybeden bir kız çocuğu ile yaptığı sohbetten bahseden Yenişehirlioğlu: “Bu kız çocuğu bana Türkiye’yi bir kurtarıcı olarak gördüğünü ve Türkiye’de yaşamak istediğini söylemişti. Güçlü ve büyük Türkiye’nin geleceği siz sevgili gençlerimize emanet.” dedi ve sözlerini yazarlık serüveninden bahsederek sürdürdü: “Payitaht Abdülhamid dizisinde canlandırdığım Tahsin Paşa rolü yazarlık serüvenime büyük katkı sağladı. Abdülhamid Han hakkında söylenen “kızıl sultan” yakıştırması batılılar tarafından uydurulmuş ve maalesef bizim insanlarımızdan da bunu dillendirenler olmuştur. Aslında gerçek bir vatansever olan Sultan Abdülhamid çok zeki bir insandı, ülkemizi ve insanlarımızı çok seviyordu. Hicaz Demiryoluyla mükemmel bir çalışmaya imza atmış oldu.” Oyuncu / Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu daha sonra, eserlerini imzalamak için okurlarla bir araya geldi.

Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Koç: “Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’nın himayesinde başlatılan, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Yakup Yıldız koordinesinde yürütülen BENGİ projesi kapsamında müdürlüğümüzce hazırlanan “Edebiyat Rüzgârları” projesinin bu yılki ikinci etkinliğini eser okuma ve anlama yarışması formatındadüzenledik. 10 Ocak’ta Edremit Körfez Anadolu Lisesinde ilk etkinliğini gerçekleştirdiğimiz Edebiyat Rüzgârları Projesinin bu yıl düzenlenen ikinci etkinliğinde yeniden öğrencilerimizle bir araya geldik. Bu yarışmada öğrencilerimizin edebiyatımızın yetkin yazarlarını ve eserlerini tanımalarını, okumayı sevipokuma alışkanlığını kazanmalarını, söyleşi etkinliğinde bir araya getirdiğimiz yazar ile doğrudan iletişim kurmalarını, millî duyuş ve düşünüşü tarihî şahsiyetlerin romanları ile öğrenciye kazandırabilmeyi amaçladık.Bugün burada yazdığı kitap ve oynadığı dizi filmiyle gönüllerde taht kuran Payitaht dizisinin Tahsin Paşa’sı Bahadır Yenişehirlioğlu’ nu dinledik, sohbet ettik, gerçekleri ilk ağızdan dinler gibi hissettik kendimizi. Yarışmaya katılan ve yarışmada dereceye giren tüm öğrencilerimizi,programda emeği geçen öğretmenleri, öğrencileri ve okul idaresinitebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Projemizin bir sonraki etkinliğini 27 Şubat’ta Saniye Hüseyin Balya MTAL’de gerçekleştireceğiz.” dedi.

Bahadır Yenişehirlioğlu, yazar, hukukçu, sinema ve dizi oyuncusudur. 26 Mayıs 1962 tarihinde Manisa, Akhisar’da doğdu. 1979 yılında Akhisar Lisesi’ni bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı ve 1985 yılında mezun oldu,serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Çin, Fransa, İspanya, İsviçre, İtalya. Almanya, İngiltere, Bosna Hersek, Karadağ, Hırvatistan, Fas, Tunus, Mısır, İran, Pakistan, İsrail, Suudi Arabistan, Ürdün, Suriye, Dubai, Bahreyn gibi ülkelerde halklar ve toplumlar üzerine araştırmalarda bulundu.Romancılığıyla da tanınan Yenişehirlioğlu, yurt içi ve yurt dışı konferanslarının yanında Diriliş Postası gazetesinde ve Cins dergisinde köşe yazarlığına da devam etmektedir.Evli ve iki çocuk babasıdır. 2016 yılında rol aldığı Sevda Kuşun Kanadında dizisi ile ilk oyunculuk deneyimini yaşayan Yenişehirlioğlu, TRT ekranlarında yayımlananPayitaht Abdülhamid dizisinin kadrosunda yer almakta ve Tahsin Paşa karakterini canlandırmaktadır.“Aşk Çölü, Beyaz Usta Siyah Çırak, Kara Güneş, Aşk Cephesi, Kanaviçe, Kara Güneş, Kerime, Tahta At, Son Hasat” yazarın roman türündeki kitaplarıdır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1