EGE GÜNDEM GAZETESİ

“İLK 1 YIL SADECE YOL YAPACAĞIM”

“İLK 1 YIL SADECE YOL YAPACAĞIM”
21 views
15 Şubat 2019 - 9:54

Ayvalık Belediye Başkanı ve CHP Ayvalık Belediye Başkan adayı Rahmi Gençer, parti teşkilatıyla birlikte Gönül Tuna Müzik Topluluğunu ziyaret etti.
Başkan Gençer’e, Salı günü yaptığı ziyarette CHP İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı ve ilçe yönetimi eşlik etti. Başkan Gençer ve CHP ilçe teşkilatı, Gönül Tuna ve topluluk üyeleri tarafından karşılandı.
“BÜYÜKŞEHİR YASASIYLA BÜYÜK MÜCADELE ETTİK”
31 Mart seçimlerinde tekrar aday olduğunu belirten Başkan Gençer, 5 yılda nelerle karşılaştıklarını ve yaptıkları çalışmaları anlattı. Yetkilerin büyük kısmının büyükşehre devredildiği bir dönem yaşandığını kaydeden Başkan Gençer, “Bu sistem çok sancılı başladı. Hem yetki karmaşası hem de ilçelerin belirsizliği ile ilgili uzun zaman sıkıntı çektik. 6 yıl önce 3 belediyenin İller Bankası’ndan aldığı pay 1 milyon 600 bin lira iken biz göreve geldiğimizde bu payın yüzde 40’ı büyükşehre devredildi. Belediye bütçesinin yüzde 45’i olan su parası tamamen büyükşehre veriliyor. Katı atık ücretini de 1,5 sene ödemedi. Bu süre sonrasında da sadece yazlıkçılardan aldı. 70 bine yakın konut stoku var. Sadece 20 binin de bizler oturuyoruz. 50 bin sezonluk gelen misafirlerimizin ama biz Ayvalık’ın bir ucundan diğer ucuna temizlik hizmeti veriyoruz. Senede 8 milyonu tahsil edemedik. 40 milyon gibi rakamı ilçemize kazandıramadık. Öyle topal bir yasa çıkardılar ki 2-3 sene büyükşehir ne yapacağını bilemiyordu. İlçe belediyelerinin her işine kendini atıyor ama sonuçlarını getiremiyor. Ayvalık Belediyesinin ekonomisi kötü. Zor idare ediliyor. Büyük bir coğrafyaya sahip olması bu kadar konut, yolların olması. Belediyeyi 160 milyon borçla devraldım. 5 yıl önce kurulan büyükşehir belediyesinin 800 milyon borcu var. Cunda’ya köprü yaptılar ihtiyaç mıydı O kadar değildi. Bir su deposu yaptılar ama ona bağlı olan hatlar her gün patladığı için halkın su sıkıntısına çare olamadılar. Büyükşehir yasasıyla büyük mücadele ettik. Her şeyi kendimizin karar vereceği bir belediye yönetimi yerine, demokrasinin en büyük erdemi olan yerinden yönetimi ve halkın sesini bitirdiler. Onun yerine yukarıdan yönetim ve tek adam yönetimine giden devlet yapısıyla bizim gibi çağdaş, Atatürkçü, sosyal demokrat belediyeleri ellerinden imkânları kısmakla ilgili çalışmalar yapıyorlar” dedi.
“HÜKÜMET VE BÜYÜKŞEHRİN AYVALIK’TA GÖZÜ VAR”
Evde bakım ve sağlık hizmetinden Zeytin Çekirdekleri projesine, Küçükköy’e Kültür Merkezinden Ayvalık’a Gençlik Merkezi’ne kadar çok sayıda çalışma yaptıklarına dikkat çeken Başkan Gençer, “Bazen yolumuzu eksik yaptık ama gençlere, çocuklara daha çok imkân yaratmak için çok çalışma yaptık. Yaşlı Bakım evi, özel çocuklarımız için projeler hazırladık. Yani 5 yıl içinde mekanizmayı çok ciddi şekilde çalıştırdık. Hükümet ve Büyükşehrin Ayvalık’ta gözü var. Yaşam kültürü ve çağdaşlığıyla dikkat çeken huzur kentlerinden biri ve çok tercih edilen bir kent Ayvalık. O yüzen burada gözleri var. Türkiye’nin geldiği dönemde bu bir yerel seçim ama halkın bir ihtar çekmesi lazım. Baştakinin vatandaş bilincini hissetmesi lazım. Bu da oylarla olacak. Ayvalık Belediyesinin yaptığı ufak hatalar ya da eksikliklerden ötürü CHP’yi cezalandırmaya çalışırsak bu baştakini ürkütmez, daha da güçlendiri. Bu seçim o nedenle önemli” dedi.
“1 YIL SADECE YOL YAPACAĞIM”
Bunlara göğüs gerdiklerini belirten Başkan Gençer, “ Hukuki olarak haklarımızı aradık elimizdeki imkânlar kısıtlı olmasına karşın yatırımlar da yaptık. 800 bin metrekareyi aşan yol yaptık ama yetişemedik. Ayvalık’ın bazı bölgelerinde 4-5 majör sıkıntı var. Sarımsaklıda kent merkezinde. Bunların dışındakileri aslında çözdük. Sarımsaklıda 120 bin metre kare kilit taş yaptık ama yetmiyor. İnşallah önümüzdeki dönem belediye başkanı olarak seçilirsem 1 yıl içinde Ayvalık’ta sadece yol yapacağım. 800 bin metre kare yol yaptım, yetişemedim. Sıkıntılı bölgeleri de yaptığımda Ayvalık’ta yol sorunu kalmayacak. Daha sonra hali hazırda olup yeniden yapılması gereken yollarımızı yapacağız. Bundan sonra yeni projelerimi gerçekleştireceğim” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1