EGE GÜNDEM GAZETESİ

EDREMİT, TÜBİTAK PROJE YARIŞMASINDA BURSA BÖLGE FİNALİNDE

EDREMİT, TÜBİTAK PROJE YARIŞMASINDA BURSA BÖLGE FİNALİNDE
19 views
15 Şubat 2019 - 10:51

 

TÜBİTAK’ın (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) bu yıl 50.’si düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında 27 projesi başarılı bulunan Balıkesir’de, Edremit, 4 projesi ile Bursa Bölge Finali’nde sergilenecek en iyi 100 proje arasında yerini aldı.

Yarışma, Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca lise 9, 10, 11, ve 12. sınıflarda öğrenime devam eden öğrencileri temel bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla “Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı, Yazılım” olmak üzere 12 farklı alanda düzenlendi. Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya, Yalova illerinin katıldığı Bursa Bölge Finalinde 100 proje 25-28 Şubat 2019 tarihleri arasında sergilenecek ve bölge finalinde derece alan projeler, Türkiye Finali’ne katılmaya hak kazanacak. Final Yarışması ise 08-12 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenecek.

Edremit Anadolu Lisesinden Beyza Kunduracıoğlu, Nurhayat Turan “KaviteAbsorbsiyonu Yöntemine Dayanan Yeni Nesil Güneş Enerjili Sistem Önerisi” adlı projesi ile Fizik alanında; Edremit Anadolu Lisesinden Mert Can Cura, Yiğit Cem Cura “Sıradanlarının Ötesinde: Yenilikçi Bir Stroboskop Tasarımı” adlı projesi ile Teknoloji Tasarım alanında; Şehit Mustafa Serin Fen Lisesinden Zehra Eylül Sinler, Beyza Bayram “Zeytin Çekirdeği Kaynaklı Aktif Karbon ve Polistren Köpük Atığı İçeren PolimerikKompozit Üretimi, Üretilen PolimerikKompozitin Yalıtım Malzemesi Olarak Karakterizasyonu” adlı projesi ile Kimya alanında; Edremit Fernur Sözen MTAL’den Kaan Zeyrek, Batuhan Uğur “Edebî Takvim” adlı projesi ile Türk Dili ve Edebiyatı alanında 25-28 Şubat 2019 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan Bölge Finali Sergisi’nde Edremit’i temsil edecek.

Edremit İlçe Milli Eğitim MüdürüYusuf Koç: “TÜBİTAK Projesi çalışmalarında temel amaç, okullarımızdaki öğrencilerin bizzat proje çalışmalarında yer almalarını sağlayarak düşünen, sorumluluk alan, çevresinde gördüğü ve duyduğu problemlere duyarlı, kurgulayan ve üreten nesillerin nitelik kazanmalarını sağlamaktır. 2019 yılı TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ilimizde başarılı bulunan 27 projenin 4’ü ilçemize aittir. 4 projemiz Bursa Bölge Finali’ne katılmaya hak kazanmıştır. Öğrencilerimizin yeni fikirler, yeni yöntemler bularak, tekrar başarılı projelere imza attıklarını görmek bizleri çok mutlu etti. Bursa Bölge Finali’nde ilçemizi temsil edecek olan öğrencilerimizi, danışman öğretmenlerimizi tebrik ediyor ve bölge yarışmasında kendilerine başarılar diliyorum.” dedi.

Final Yarışmasında ulusal dereceye giren öğrenciler, üniversite sınavına girecekleri ilk yıl, bir defaya mahsus olmak üzere derece aldıkları alanla ilgili bir bölümü tercih etmeleri durumunda yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanabilecek. Dereceye giren öğrenciler, üniversite sınavına girecekleri yıl YKS kılavuzunda belirtilen tarih ve şekilde TÜBİTAK’a ek katsayı başvurusunda bulunacaklar. Uluslararası Proje Yarışmalarına TÜBİTAK tarafından gönderilerek Birincilik, İkincilik ve Üçüncülük ödüllerinden birini alan öğrenciler, derece aldıkları alanla ilgili bir bölümü tercih etmeleri durumunda alanlarındaki yükseköğretim programlarından burslu programlar hariç kontenjan dışından ÖSYM tarafından yerleştiriliyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1