EGE GÜNDEM GAZETESİ

“İKTİDAR ZEVAHİRİ KURTARMAYA ÇALIŞIYOR”

“İKTİDAR ZEVAHİRİ KURTARMAYA ÇALIŞIYOR”
16 views
14 Şubat 2019 - 10:50

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, tarımda girdi maliyetlerinin çiftçinin belini büktüğünü söyledi. Çiftçinin ürettiğinden kazanamadığını belirten Ahmet Akın, iktidarın CHP projelerine dört elle sarıldığını ifade etti. Akın, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin projeleri ile zevahiri kurtarmaya çalışıyorsunuz” dedi.
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında çiftçilerin sorunlarına değindi. Ahmet Akın, çiftçilerin üretim için kullandığı girdi maliyetleri ile ilgili rakamlara dikkat çekerek şunları söyledi:
“Tarımda, sulamadaki fahiş ücretler çiftçinin belini büküyor. Nisan 2018’de çıkan kanunla, sulamaya ilişkin yatırım bedelinin ve sulama tesislerinin yatırım bedelinin amortismanına tabi olmadığı hüküm altına alındı. Yani sulama ücretlerinde yatırım bedeli kaldırılmış oldu. Sulama ücretlerinde düşüş beklenirken 2019 yılı sulama ücretlerinde yüzde 20 artış oldu. Tarımsal sulamada elektrik fiyatı bir yılda yüzde 71 arttı. Mazot yüzde 15, azotlu gübre yüzde 100, tarım ilaçlarının fiyatı yüzde 80’e kadar arttı. Doların 7 lira olduğu zamanlarda çiftçi ne ilaç ne de gübre aldı. Şimdi kalkıp Cumhuriyet Halk Partisi projeleriyle zevahiri kurtarmaya çalışıyorsunuz. Üretmeyen Türkiye’de iktidarınızı tanzim satışlar da kurtaramayacak. Tarım ve enerji politikalarında baştan sona yanlış yapıyorsunuz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1