EGE GÜNDEM GAZETESİ

ENSAR AYTEKİN YUMURTA ÜRETİCİLERİNİN SORUNLARINA EL ATTI

ENSAR AYTEKİN YUMURTA ÜRETİCİLERİNİN SORUNLARINA EL ATTI
18 views
12 Şubat 2019 - 11:41

 

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin Türkiye Büyük Millet Meclisine, Yumurta Üreticilerinin sorunlarının araştırılması için araştırma önergesi verdi.
Son günlerde, artan yem fiyatlarıyla tüm ülkede hayvancılık sektöründe yaşanan daralmanın üretimi durma noktasında getirdiğini belirten CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, en ucuz protein kaynağı olan yumurtanın üretiminde ciddi tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizdi.

Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

Yaklaşık 1.5 yıldır aşırı yoğun bir şekilde hissedilen ekonomik durgunluk, bir çok iş kolunda kendini gösterse de temel ihtiyaç olan beslenme kaynaklarındaki temin ve tedarik sorunu hepimizin yaşadığı bir sorundur. İnsanların her türlü ekonomik şartta dahi korunması gereken beslenme hakkı uluslararası sözleşmelerin dahi öncelikli gördüğü haklardandır. Örneğin, 1948 tarihli İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 25. maddesinde herkesin, yiyecek dahil olmak üzere gerek kendisinin gerekse ailesinin sağlığına yetecek bir yaşam düzeyine ulaşma hakkı bulunduğu belirtilmektedir.
1959 Çocuk Hakları Bildirgesi’nin 4. maddesi; çocukların sağlıklı biçimde büyüyüp gelişmelerini; bunun sağlanması için yeterlibeslenme hizmetlerinden yararlanma hakkını benimsemektedir.
1966 Uluslararası Ekonomik, Toplumsal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi’nin 11. maddesi; yiyecek dahil olmak üzere yeterli yaşam standardına sahip olma hakkını onaylamakta; tüm insanların açlıktan kurtulmasını temel bir hak saymaktadır.

Devletimizin de taraf olduğu bu sözleşmeler bize “beslenme hakkı” kapsamındaki temel kaynaklara ilişkin düzenleme yapmayı da önermektedir. 1.5 yıldır ekonomik olarak durgunluk evresine geçen Türkiye’de, temel gıda enflasyonunun da OECD ortalamalarının üzerinde olması hepimizin dikkatini çekmektedir.
Yumurta, en ucuz protein kaynağı olarak bilinen ve özellikle çocuk gelişiminde uzmanların özellikle tavsiye ettiği bir besin kaynağıdır. Sofraya ulaşana kadar zorlu üretim tekniklerinden geçen yumurtanın üretim aşamasında ciddi sorunlar vardır. Dövizdeki dalgalanmayla seyreden yem fiyatlarındaki değişim, yumurta üreticilerini ciddi şekilde mağdur etmiştir. Birkaç hafta önce Mersin’de bir üretici, iflas edip yem tedarik edemediği için civcivleri ölüme terk etmiştir.

Bunun gibi, Balıkesir’de de ciddi yumurta üretiminin yapıldığı bilinmektedir.
Halkın sofrasının vazgeçilmezlerinden olan en ucuz protein kaynağı yumurtanın üretiminde ciddi düşüşler vardır. Ve bunun sebebi üreticilerin yem fiyatlarıyla baş edememesidir. Meclise verdiğimiz araştırma önergesi ile, yumurta üreticilerinin sorunlarının araştırılmasını ve bunun için bir komisyon kurulmasını ön görüyoruz. Geleceğimizin sahibi olan çocuklarımızın, dünyadaki akranlarıyla aynı kalitede beslenmesini sağlamak hepimizin görevidir. Yumurta üretiminde sübvanseyi, vergi muafiyetini ilerleyen günlerde de kanun teklifi olarak Meclis gündemine getireceğiz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1