EGE GÜNDEM GAZETESİ

EDREMİT, 14 ÜLKEDEN GELEN 23 ÖĞRENCİYİ MİSAFİR ETTİ

EDREMİT, 14 ÜLKEDEN GELEN 23 ÖĞRENCİYİ MİSAFİR ETTİ
23 views
11 Şubat 2019 - 11:39

 

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Balıkesir Müftüsü Ramazan Topcan, Edremit İlçe Müftüsü Said Emin Arvas, Edremit İlçe Malmüdürü Musa Asır ve Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Koç, dünyanın 14 farklı ülkesinden Arapça dil kampı için ülkemize gelerek Altınoluk’ta misafir olarak kalan 23 Uluslararası İlahiyat öğrencisiyle Altınoluk Diyanet Evinde bir araya gelip sohbet ettiler.
Bursa Uludağ Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi 1. sınıfta Uluslararası İlahiyat öğrenimi gören kız öğrencilerin Türkçeyi kısa zamanda, iyi öğrenmiş oldukları gözlendi. Çin, Rusya, Kazakistan, Almanya, Ekvator, Fransa, Afganistan, Kırgızistan, Belçika, Kosova, Uganda, Sırbistan, Gürcistan, Moğolistan’dan 2 Şubat’ta gelip bir hafta Altınoluk Diyanet Evinde kalan öğrenciler 9 Şubat Cumartesi günü ülkemizden ayrılıyor.
Dünyanın değişik coğrafyalarından gelen renkleri, ırkları, dilleri farklı öğrenciler sırayla söz alıp kendilerinden ve ülkelerinden bahsederek Türkiye ile ilgili fikirlerini paylaştılar. Dinî vecibelerini özgürce yerine getirebildiği için Türkiye’deki Müslümanların çok şanslı olduğunu, ülkemizi ve insanlarımızı çok sevdiklerini ifade ettiler, ülkemizin mazlum toplumlara verdiği desteklerden övgüyle söz ettiler. Farklı kıta ve farklı ülkelerden gelen öğrenciler, birbirinden ilginç izlenimler ortaya koydu. Kendi ülkelerinde halkların Türkiye’yi bir lider ülke olarak, umut olarak gördüklerini dile getirdiler.
Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Koç: “Diyanet Vakfının Altınoluk Konukevinde hemen hemen dünyanın tüm renklerinin bir arada olduğu, üniversite eğitimi almak için çeşitli ülkelerden güzel ülkemize gelen gençlerle doyumsuz bir sohbet gerçekleştirdik. Mazlum Müslüman coğrafyasından gelen öğrencilerin buna rağmen onurlu, ümitli ve azimli duruşa sahip olmaları, bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Her birinin gözlerindeki, sözlerindeki ışıltı yüreklerimizi kıpır kıpır etti. Yarın, bu gençler bizim kültür elçilerimiz olacak. Gençler, her fırsatta Türkiye’mizi çok sevdiklerini söylediler. Türkiye, büyük işler yapmaya, tüm dünyaya sesini duyurmaya devam ediyor.” dedi veyapılan ziyaretten çok memnun olan 23 öğrenciyle buluşmalarına vesile olan Diyanet Evi Müdürü Tahsin İzci’ye teşekkür etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1