EGE GÜNDEM GAZETESİ

Canbey, çiftçilerin derdine derman oldu

Canbey, çiftçilerin derdine derman oldu
15 views
11 Şubat 2019 - 11:36

Sındırgılı kinoa üreticisi Zeliha Şöher’in ürünleri elinde kalınca çiftçilerin pazarlama sıkıntısı AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey’in devreye girmesiyle çözüldü. Canbey ürünlerin satıldığını ve köylülerin mutlu olduğunu belirterek çiftçimizin yanındayız dedi.
SINDIRGILI KİONA ÜRETİCİLERİNE DESTEK
Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde geçen yıl çektiği 10 bin lira krediyle 15 dönüm alanda kinoa üreten 55 yaşındaki çiftçi Zeliha Şöher’in ürünleri elinde kalınca devreye AK Parti Milletvekili Mustafa Canbey girdi. Zeliha Şöher’in ürünlerinin satılması için başlatılan girişimler sonucunda Şöher ile birlikte 15 üreticinin daha kinoasını İstanbul’dan bir firma alırken, imzalanan sözleşmeyle bundan sonra bölgede yetiştirilecek ‘Astronot yiyeceği’ İtalya’ya gidecek.
ZELİHA ŞÖHER DUYURDU
Tohumun kilosunu 150 liradan aldığı kinoa için ekiminden hasadına büyük çaba harcadığını dile getiren Zeliha Şöher, “Özellikle hasadı çok zor oldu. Çalıştıracak kimseyi bulamadım, ürünü tarladan kaldırmak için 10 gün yaşlı annemle ovada kaldım. Hasattan sonra ürünümüz satılmadı, elimizde kaldı. Allah razı olsun milletvekilimizden, onun sayesinde dün satıldı ürünümüz” şeklinde konuştu.
VEKİLİMİZ CANBEY DUYARLI BİRİSİ
Muhtar Resul Köksal da Gölcük Ovası’nda hayvancılık ve tarımın yaygın olduğunu belirterek, ” Zeliha teyzemiz sayesinde duyuldu elde ürünün kaldığı. Milletvekilimiz Mustafa Canbey sağ olsun duyarlı bir kişi ve milletvekili olarak bunu görünce benimle iletişime geçti. 2 tır dolusu 100 ton kinoayı peşin parayla sattık. Şu anda herkes mutlu ve memnun. Herkes paralarını cebine koydu, sıkıntı kalmadı.” şeklinde konuştu.
CANBEY:ÇİFTÇİMİZİN YÜZÜ GÜLDÜ
Milletvekili Canbey ise Balıkesir’in tarım kenti olduğunu ve “Türkiye’yi doyuran il” olarak bilindiğini belirterek ” Her zaman üreticiye desteğimiz sürecek” dedi.
Canbey, şunları kaydetti:”Kinoa çok fazla bilinmiyor. Zeliha teyze para getireceğini umarak binbir zahmetle bu ürünü ekmiş, hasadını yapmış fakat satamayınca çok üzülmüş. Sonra öğrendik ki köyde birçok kişi bunu ekmiş, yine çevredeki 9 köyde de ekilmiş. Ciddi bir mağduriyet var, bunu nasıl çözebiliriz diye düşündük. Üç aylık süreçte İstanbul’dan alıcılar bulduk. Ürünlerin analizlerini yaptırdık, yurt dışından alıcılar bulundu. İstanbul’dan bir şirket gelip bu ürünleri köylülerimizden aldı. İlk başta bilinçsiz bir ekim olduğu için fiyat olarak çok fazla kazançları olmadı köylülerimizin. Sonuçta ürünleri alındı çok mutlular çiftçilerimiz. Nakit olarak da paralarını aldılar, bu konuda da bir mağduriyet söz konusu değil.”
SÖZLEŞME YAPILDI
Canbey, önümüzdeki dönemde de kinoa bitkisini ekmeye devam edeceklerini ama bu kez İtalyan firmayla yapılan bağlantılar ve imzalanan sözleşme çerçevesinde hareket edileceğini bildirerek, “Sözleşme sonrasında kim ne kadar ürün ekecek, ne kadar para alacak hepsi hesaplanarak bilinçli bir şekilde ürünlerini satmış olacaklar. Sadece kinoa değil diğer tarım ürünleriyle ilgili de sözleşmeler yapılacak. Kinoanın adını duyup ekmişler, tohumu ne kadar, geliri ne kadar bunu bilmiyorlar o yüzden çok fazla kar edemediler. Bundan sonra bilinçli ekecekler bu ürünü, hem de para kazanacaklar. Biz de elimizden geldiği kadar onlara yardım etmeye çalışacağız” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1