EGE GÜNDEM GAZETESİ

Kadınlar El ele, yerel seçime

Kadınlar El ele, yerel seçime
22 views
07 Şubat 2019 - 11:36

 

Burhaniye’de 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan Mahalli idareler seçimi nedeniyle aday olan kadın muhtar adayları Burhaniye’de buluştu. Bir cafede toplanan kadın adaylar birlik ve beraberlik mesajı verdi. Kadın adaylar ıle toplantıyı organize eden Ören Mahallesi muhtar adayı Leyla Kumkumoğlu, Bizler, 2019 yerel seçimlerinde yaşadığımız bölgelerden mahalle muhtarlığına adaylığını açıklayan bir grup Burhaniyeli kadınlarız. Öncelikle birbirimizi tanımak ve deneyimlerimizi aktarmak ve örnek bir dayanışma sağlamak için bugün bir toplantı yaptık” dedi.

Kumkumoğlu, Oluşturduğumuz Whatsapp grubu ve diğer sosyal medya kanallarıyla kadın adaylar olarak birbirimize destek olacağız. Daha çok kadının muhtar adayı olmasına öncülük ederek Burhaniye’nin tüm mahallelerinde kadının başaracağını göstermek istiyoruz.

Egemen zihniyet, kadınları ısrarla özel yaşam alanlarında bırakıp, apolitikleştiriyor. Eşit olmayan bir yarışın cesur kadınları olarak bizler, gücümüzün farkındayız. Ancak sizlerden aldığımız destek , bu demokratik mücadelede var olma gerekçemiz aynı zamanda. Size güveniyoruz.

Neden mi

Çünkü biz toplumun diğer yarısıyız. Üreteniz, büyüteniz. Elimizin değdiği her yer hayat olur, ışık olur, umut olur yeniden. Anneyiz, kız kardeşiz, komşuyuz size.

Kadın, maalesef bu yerel seçimlerde de unutuldu. 793 adaydan sadece 26 sı kadın.Siyasi partiler toplumsal cinsiyet eşitliğinde kadın kotasını uygulamıyor. Oysa, Anayasanın 10.maddesi gereği siyasi partiler kadına pozitif ayrımcılık yapmalı. Nitelikli ve birleştirici özellikleri olan kadınları seçilecekleri yerlerden aday göstermeli. Biz kadınlara, demokrasi için eşit temsil hakkı tanınmalı.

Bu yarış , demokratik hak ve duruşlarımıza sahip çıkmak adına biz kadınlar adına son derece önemli bir yarış. Birleşerek, paylaşarak kazanacağımıza inanıyoruz. Toplantıya Hacı Ahmet Mahallesi Ayşe Yüksel, Kocacami Mahallesi Emine Özavcı, Çoruk Mahallesi Çiğdem Durak,Yunus Mahallesi Fatma Doğan, Hülya Bilgen, Hülya Budak, Bahçelievler Mahallesi Evrim Aydemir , Ören Mahallesi Leyla Küçükçetin, Münevver Kocabıyık, Kızıklı Mahallesi Berrin Satır, Öğretmenler Mahallesi Nesrin Yıldırım katıldı.

Şenol TORLAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1