EGE GÜNDEM GAZETESİ

AYVALIK BELEDİYESİ VE MECLİSTEN ESNAFA DESTEK

AYVALIK BELEDİYESİ VE MECLİSTEN ESNAFA DESTEK
16 views
07 Şubat 2019 - 11:16

 

 

Ayvalık Belediye Meclisi Şubat ayı olağan toplantısı, 6 Şubat Çarşamba günü Orhan Peker Sanat Galerisi’nde yapıldı.

 

Oğuz Başkurt, Aydın Derinova, Ufuk Ova, Özge Toygar, Volkan Evren, Arif Tünek, Halil Gür, Muhittin Tüfekçi, Firdevs Türkyılmaz,  Nilay Toprak, Merih Arslan’ın mazereti nedeniyle katılamadığı toplantı saat 10.00’da başladı. Eski Toptancı halinde, Belediyeye ait 49 No’lu dükkânın, İsmetpaşa Mahalle muhtarlığı hizmet ofisi olarak kullanılmak üzere bedelsiz olarak 10 yıllığına tahsisi ilk gündem maddesi oldu. Konu oy birliği ile kabul edildi.

 

AYVALIK’IN GURURU ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİ PROJESİ DEVAM EDECEK

 

Gündemin 2’nci maddesi, Belediye Kültür İşleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Zeytin Çekirdekleri projesi ile ilgili protokol yapmak üzere Belediye Başkanı Rahmi Gençer’e yetki verilmesi oldu.  Başkan Gençer, “Zeytin Çekirdekleri Derneği ile ortaklaşa yaptığımız 4,5 yıllık bir projemiz var. 1700 çocuğumuza ücretsiz müzik, sanat, çevre eğitimleri veriyoruz. Geleceğimiz olan çocukların sanatla iç içe olması adına oluşturulan Zeytin Çekirdekleri Projemizin devamı için protokol imzalamamız gerekiyor” dedi. Protokol imzası için Başkan Gençer’e yetki verilmesi oy birliği kabul edildi.

 

SEVGİ PARKI OLUŞTURULACAK

 

Küçükköy Köprübaşı mevkiinde bulunan, 2 bin 834 metre karelik alanın kamelya, çocuk oyun alanları ve jimnastik alanı oluşturacak şekilde düzenlenerek ‘Sevgi Parkı’ oluşturmak için izin isteyen Yıldız Kanat ve vekili Şerif Kanat’ın talebi toplantıda 3’ncü gündem maddesi olarak ele alındı. Söz konusu alanın Sevgi parkı olarak düzenlenmesi oy birliği ile kabul edildi.

 

Ayvalık merkezde ve Cunda Adası’nda bulunan, kullanım hakkı belediyeye ait olan iskelelerde Ayvalık- Cunda arasında çalışan teknelerin bağlanması için gerekli izinlerin verilmesi konusunda Başkan Gençer bilgi verdi.  Başkan Gençer, “Tekneci arkadaşlarımıza her zaman bağladıkları iskeleye bağlamaları konusunda yeni yasayla bakanlık tarafından izin verilmiyor. Belediyeye ait büyük iskelede 2 noktada bağlamalarını planladık ve yine aynı şekilde Ayvalık’taki iskelemizde bir bağlama noktası belirlenmesi gerekiyor” dedi. Tekneler için belirlenen yerler oy birliği ile kabul edildi.

 

ESNAFA BU YIL KİRA ARTIŞI YAPILMAYACAK

 

Ayvalık Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın 2019 yılına ait kira bedellerinin esnafları rahatlatacak ve sıkıntıya sokmayacak şekilde olması yönündeki talebi toplantıda gündeme geldi. Konuyla ilgili bilgi veren Başkan Gençer, “ Bu sene yaklaşık yüzde 17’ye yakın bir artış oluyor.  Yakın zamanda dükkânlarımızın büyük bölümünün ihalesini yaptık. Bu kış ağır bir ekonomik sıkıntı olduğundan Esnaf Odasından gelen dilekçelerde Ayvalık Belediyesi’nin tüm mülklerinde, bu zammın düşürülmesi ya da kaldırılması talebinde bulundular. Kanunen inceledik, yapılabilir. Bu nedenle meclise taşındık. Teklifleri buraya getireceğiz, burada konuşacağız” dedi. CHP grubu bu sene hiç zam yapılmamasını teklif ederken,  konu Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi ve toplantıya 15 dakika ara verildi. Komisyon tarafından yapılan incelemede, 2019 yılı için TEFE ve TÜFE oranı yüksek olması ekonomik sıkıntıların esnafı etkilemesi nedeniyle esnafa destek olmak amacıyla Belediyemize ait olan dükkânlarda, kanun göz önüne alındığında 2019 yılı için herhangi bir kira artışı yapılmaması uygun bulundu. Komisyonun kararı oy birliği ile kabul edildi.

 

İmar Komisyonundan gelen 6 konu ile İmar Dairesinden yeni gelen 5 konunun görüşülmesiyle meclis devam etti. İmar Komisyonundan gelen 2019-2023 yıllarını kapsayacak 5 yıllık imar programı da açıklandı.  Daha önceki 5 yılık planda kamulaştırılamayan yerler ile kamulaştırılması gereken yerlerin listesinin yer aldığı ve 11 milyon 511 bin lira bedelli program, oy birliği ile kabul edildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1