EGE GÜNDEM GAZETESİ

“SANAYİLEŞMEMİZİ HIZLI VE BİLİNÇLİ YAPMALIYIZ “

“SANAYİLEŞMEMİZİ HIZLI VE BİLİNÇLİ YAPMALIYIZ “
21 views
05 Şubat 2019 - 9:10

 

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Balıkesir Şube Başkanı Sayın Tuncay YILDIZ Sanayileşmek üzerine açıklamalarda bulundu. Ülkemizin ve Balıkesir’in sanayileşmesini dünya seviyesine çıkarmamız gerekiyor diyen Başkan YILDIZ sözlerine şöyle devam etti;

Büyükşehir olduğumuz tarihten beri yoğun bir şekilde konuştuğumuz Sanayileşme başlığına ait çalışmalarımızı hayata geçirmemiz ve şehrimizin, endüstrileşmesini yukarı seviyelere taşımamız için çaba göstermeye devam etmemiz kaçınılmaz olarak önümüzde durmaktadır.

Bugün geldiğimiz noktada yapılan uygulamalara baktığımızda, ithalata dayalı bir ekonomi modeliyle yolumuza devam edemeyeceğimiz görülmüş, üretime ve ürettiklerimizi markalaştırmaya dayalı bir ekonomik model kurgulanmasına geçilmiştir. Bu modelin ihracat ile büyüyen bir ekonomik model olarak ele alınması, Balıkesir’imizin de daha fazla rol alması gereken bir pozisyonu beraberinde getirmektedir.

İçinde yaşadığımız dönemde, ekonomik kriz olduğu zaman toplumun bütün kesimleri acı çeker. Açlığını gideremez. Zenginlerin de iflas edeceği ortamlar oluşur. Burada yapılması gereken, sürdürülebilir ekonomik başarı için, yaşanması mümkün olan kriz senaryolarının üzerinden planlamalar yapılmasıdır. MÜSİAD Balıkesir olarak biz bu açıdan bakıyor ve olabilecek her senaryoyu üyelerimizle tartışıyor ve çalışmalar yapıyoruz.

Çalışmalarımızın sonucunda hepimizin aynı fikirde olduğu başlığın SANAYİLEŞME olduğunu belirtmeliyim. Yaptığımız çalışmaların sonucunda ortaya çıkan başlıkları Balıkesir kamuoyuyla paylaşmamızın şart olduğunu düşünüyoruz. Çünkü, sanayileşme hamlesinde farkında olmasa dahi herkesin sorumlu olduğunu anlatmamız gerekiyor.

Türkiye’de ve Balıkesir’de sanayileşmeyi gerçekleştiremezsek, ticari anlamda çok büyük sıkıntılar yaşamamız, bağımlı bir ekonomi olarak bu sıkıntıları çözemez hale gelmemizi kimsenin arzu ettiğini düşünmüyoruz. Bunu gerçekleştirerek, sanayi hamlesini bir adım daha öteye taşımak için, kuşkusuz özel bir öğretim alanı gereklidir. Bölgemizde sanayileşme planları yapılırken, yüksek öğretimin de planlamaları bu düşünceye paralel olmalıdır. Yüksek öğretimin sanayi ile ilgili dallarına zenginleştiren uzmanlar yetiştirmek, onların pratik yapmaları sağlamak gerekir.

Devletimiz ve üniversitelerimizin bunu bir politika meselesi haline getirmeden, milli menfaatler üzerinden bir bakış açısıyla gerçekleştirebilmesi mümkündür. Çünkü sorun, ekonomik anlamda bağımsız olmasını istediğimiz Türkiye’nin ölümcül sorunudur.

Biz MÜSİAD Balıkesir olarak, ülkemizde ve odak noktası haline gelmiş olan Balıkesir coğrafyamızda, sanayileşmenin kaliteli bir şekilde yapılabilmesi çabasındayız ve yatırımcılara yol gösterici pozisyonundayız.


Devletimizin ve politikacılarımızın sanayi ve sanayi üretimini örgütlemeleri gerektiğini savunuyoruz. Öğretim alanında yapılacak olan çalışmaların amacı, beyin gücünün örgütlenmesi ve sanayi toplumu vizyonuna  sahip olunmasını sağlamak olmalıdır.

Sanayileşmemizin yolu, hızlı ve bilinçli bir şeklide hareket ederken, beyin gücümüzün örgütlenmesinden geçmektedir. 2023 ihracat hedefi rakamlarına ulaşmamız için bu yolu izlememiz bize kazandıracaktır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1