EGE GÜNDEM GAZETESİ

KIRMIZI ET SORUNUNU MİLLİ MESELE OLARAK GÖRÜYORUZ

KIRMIZI ET SORUNUNU MİLLİ MESELE OLARAK GÖRÜYORUZ
18 views
02 Şubat 2019 - 13:17

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Balıkesir Şube Başkanı Tuncay YILDIZ, Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) tarafından yayımlanan “Kırmızı Et Sektörü 2018 Yılı Değerlendirme Raporu” üzerine çok önemli açıklamalarda bulundu. Yayımlanan raporun, Balıkesir’i de çok yakından ilgilendirdiğini söyleyen Başkan YILDIZ, sektörün içinde bulunduğu durumu net bir şekilde ortaya koyduğunu da belirtti.
Raporun bir uyarı niteliği taşıdığını ve herkes tarafından dikkate alınmasının yerinde olacağının altını çizen Başkan YILDIZ açıklamasını şu sözlerle sürdürdü; Ulusal Et Konseyi tarafından oldukça net bir dil kullanılarak ortaya koyulan raporu fazlasıyla önemsiyoruz. İlimizin kazanç kapılarının en başında gelen hayvancılık ve et sektörüne dair dikkate alınması gereken açıklamalar içeren 17 Sayfalık rapor sektörün sorunlarına ışık tutuyor.
Bahsettiğimiz raporda; sektörün sorunlarının başında kırsal refahın yeteri kadar gelişememesi nedeniyle nüfusun gün geçtikçe kentlere göç etme probleminin yer aldığına vurgu yapılırken;
“Tarım ve hayvancılığın genç kesim için giderek cazibesini yitirmesi ve bunun sonucu olarak aile işletmelerinin sayısı gün geçtikçe azalmakta, 40 yaş altı genç nüfus kentlere göç etmektedir” uyarısı yapılıyor. İlgili bakanlığın bu noktada iki önemli faktörü göz önünde bulundurması gerektiğinin belirtildiği raporda, “Bunlardan ilki, gençlerin kendileri için çekim noktası olarak gördükleri kentlerde bulunan sosyal imkânların asgari düzeyde de olsa köylerde sağlanabilmesidir. İkincisi ise üretim yapacak gençlerin işlerinin sürdürülebilir olarak yapacaklarına inanmalarıdır” deniliyor.
Raporda; Toplam kırmızı et üretiminde bir önceki yıla göre yüzde 3,6 artışa karşın, üretimdeki söz konusu artışın yerli üretim yanında ithal edilen kesimlik ve besilik hayvanları içerdiğine de dikkat çekiliyor. Son yıllarda hızla artan ithalat rakamları da bu durumu teyit eder niteliktedir. Bu yılın ilk dokuz ayı itibarı ile 897 bin baş besilik büyükbaş hayvan ithal eden Türkiye, 119 bin 500 baş da kesimlik hayvan ithalatı gerçekleştirdi. Bu dönemde karkas ve kemiksiz et ithalatı ise yaklaşık 45 bin 500 ton ile rekor seviyelere çıktığı da belirtiliyor. Kısacası rapor; 2018, canlı hayvan ve kırmızı et ithalatında rekor bir yıl olacak diyor. Damızlık hayvanların kesime gittiğini ve süt üretimi ve süt fiyatında yaşanan gelişmelerin de sektörü doğrudan etkilediği hatırlatan raporda bu duruma şu cümlelerle açıklık getiriliyor; “Çiğ süt fiyatlarının uzun süredir aynı kalması ve çiğ süt fiyatları ile perakende fiyatlar arasındaki farkın açılması nedeniyle henüz damızlık vasfını kaybetmemiş hayvanların 2018 yılında da kesime gittiği sonucu çıkarılabilir” denilerek hem süt hem de kırmızı et tarafında 2019’daki risklere dair uyarılarda bulunuluyor. Tarım sektörünün kronik sorunları arasında yer alan yüksek girdi maliyeti de raporda kendine yer buluyor. Büyükbaş besiciliğin kapalı sistemle yapılması, besi başlangıcı canlı hayvan tedariki kadar yem, mazot, gübre ve ilaç gibi diğer girdilerin ithalata bağlı olması nedeni ile besicilerin maliyetleri sürekli olarak yükseldiğine dikkat çekilen raporda, eğer hemen bir planlama yapılma yoluna gidilmezse ithalatın sektörde kalıcı bir hasar bırakacağına dair açıklamalar da bulunmaktadır.

Bu raporun Balıkesir’imiz için detaylı bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Kısa bir rapor olarak hazırlanmış gibi görünse de, oldukça etkili bir çalışma olduğunu tekrar söylemekte fayda görüyoruz. Hazırlanmış olan bu raporla ilgili paylaşımlarımızı yeri geldikçe yapmaya ve ilimizde farkındalık yaratma çabası içerisinde olacağımızı, bir sorumluluk bilinciyle hareket ettiğimizi tekrar belirtiyoruz.
Tarımın ve hayvancılığın başkenti olarak anılan şehrimizin bu durumu sürdürülebilir kılması için Balıkesir MÜSİAD olarak sektörde yaşanan sıkıntıları birer milli mesele olarak gördüğümüzün de bilinmesini istiyoruz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1