EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Araştırma Ekibi Çalışmalara başladı

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Araştırma Ekibi Çalışmalara başladı
25 views
01 Şubat 2019 - 12:00

Burhaniye ve Gömeç bölgesindeki Yapay Resif atılmasına uygun sahalar, dalış turizmine uygun alanların tespiti için Burhaniye Ticaret Odasınca Fizibilitesi çıkarılmak üzere GMKA 2018 Yılı Fizibilite Desteği Kapsamında müracaat edilen ve Güney Marmara Kalkınma Ajansınca ( GMKA ) desteğe uygun görülen “Burhaniye ve Gömeç Ilçeleri Dalıs Turizmi Fizibilite Çalışması hazırlıkları başladı.
Ticaret Odası Başkanı Mustafa Aysel,
Burhaniye Ticaret Odamız Toplantı salonunda Paydaşlar ile Toplantı Yapılarak, Burhaniye ve Gömeç İlçelerine ilişkin turistler ve dalışçılar tarafından ilgi görebilecek alanlar ve yapay resif atılabilecek potansiyel alanlara yönelik öneriler görüşülerek harita üzerinde belirlenme toplantısı gerçekleştirilmiştir.
Belirleme çalışmalarının ardından Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Araştırma ekibi Prof.Dr. Altan LÖK liderliğinde tekne ile tespit edilen alanlara yönelik echo-sounder ile akustik olarak tarama gerçekleştirmiş ve Akustik sonuçların dalış ile doğrulanması yapılmıştır. Alanların Koordinatlarının GPS ile kaydedilmesi ardından resif ve dalış turizmine uygunluğu tespit edilmiştir.
Söz konusu projemizin sonuçlandığında kaya dalışı, kıyı dalışı, tekne dalışı için deniz zemininin haritası çıkarılarak doğal resiflerin ve dalış alanlarının tespit edilmesi bölge turizminin gelişimi 12 aya yayılması ve destinasyon haline gelmesi , yeni yatırımlara olanak sağlanması, yatırımlardan kaynaklı istihdam ile işsizliğin düşürülmesi, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasına kesin katkı sağlayacaktır.
Bunun dışında ,Güney Marmara Kalkınma Ajansının ve benzer kurumların da bölgeye ilişkin Kalkınma Planlarını TR22 Bölgesi proje çıktımız olan Fizibilite Raporumuzdan faydalanarak güncelleme imkanına sahip olacaklardır. Böylece bölgede turizm sezonu 12 aya yayılarak işletmelerin 12 ay hizmet vermesi ve bu hizmeti turizmde elit kesim olarak değerlendirilen katma değeri yüksek turistlere verme imkanı bulunacaktır
Burhaniye ve Gömeç İlçeleri Dalış Turizmi Fizibilite Çalışması Projemizi 2018 Fizibilite Destek Programı kapsamında desteklemeye uygun görerek Bölgemiz ve ilçemiz kalkınmasına vermiş olduğu destek için Bölgenin destek ofisi Güney Marmara Kalkınma Ajansına teşekkür ederiz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1