EGE GÜNDEM GAZETESİ

İsmail Ok, Çiftçiye Neden Destek Vermiyor

İsmail Ok, Çiftçiye Neden Destek Vermiyor
TAYYAR TOPRAK
TAYYAR TOPRAK( tayyartoprak@gmail.com )
856 views
07 Ocak 2019 - 17:22

Çiftçi Bağ- Kur primlerine 2019 yılı için yüzde 31.10 oranında artması ile, zaten zor durumda olan çiftçilerin ödeme güçlüğüne düşecekler.

 2018 zor bir yıldı. 2019 yılı çiftçi için daha zor geçecek. Tohum, gübre, ilaç, enerji, mazot artışları çiftçinin belini büküyor. Çiftçiler, Bu artış için destek sağlanmaz ise ödeyemez duruma geldik” diye dert yanıyorlar.

 Girdi fiyatları bir önceki yıla göre ikiye katladı. BAĞ-KUR prim artışı için destek verilsin istiyorlar.

CHP adayını bunları dile getirdi diye adaylıktan çekilmesine neden oldu. Bu gün iyi parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı İsmail Ok’un bu konuları meclis de olduğu gibi bu günde gündeme getirmemesi Akparti Hükümetini destekler bir görüntü veriyor. Bu konulara hiç değinmiyor. Ancak ben bunları yazdıktan sonra bir Televizyon kanalında dile getiriyor mecburiyetten.

 

TARIM SEKTÖRÜ İÇİN 2018 ZOR BİR YILDI 

2018 yılının toplumun tüm kesimlerinde olduğu gibi tarım sektöründe de ekonomik bakımdan sorunlu bir yıl olarak geride bırakıldı.

Bu gidiş çiftçiyi ekim yapamaz, prim yatıramaz duruma düşürecek gibi görünüyor.

 

GİRDİ MALİYETLERİ İKİ KATINA ÇIKTI 

 

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve yüksek enflasyonun tarımda girdi maliyetlerini neredeyse iki katına çıkardığını anımsatan Üreticiler “Yem, gübre, mazot ve elektrik çiftçi için en önemli girdi maliyetleri arasında yer almaktadır”

Bu girdi kalemlerine 2018 yılı içinde büyük oranda zam gelmiş ve tarım kesimindeki vatandaşlarımız  bu olumsuzluktan ciddi manada etkilendi.

 

SİGORTA PRİMLERİNE ENFLASYON ORANINDAN DAHA FAZLA ARTIŞ

 

Tarımda girdi maliyetlerinin büyük oranda artış gösterdiği bir dönemde, çiftçinin ödediği sigorta prim miktarının da neredeyse üçte 1 oranda zamlanmasının, çiftçi için büyük bir zorluk oldu.

Asgari ücret yüzde 26 oranında artarken, enflasyon rakamları da yüzde 20.30 olarak belirlenirken, çiftçinin ödediği prim miktarının yüzde 31.10 oranında artırılması, zaten zor durumda olan tarım kesimi için sorunları katladı.

 

PRİMİNİ DÜZENLİ ÖDEYENLERİN ÖDEYECEĞİ FARK 150 TL’Yİ BULDU

 

2018 yılında 583.84 TL olan çiftçi/tarım Bağ- Kur primlerinin 2019 yılı için 764.84 TL’ye çıkarıldı.

Prim borcu olmayanlar ve primlerini düzenli ödeyenlerin ödediği prim miktarı ise 499 TL’den 654 TL’ye çıkarıldı. Primini düzenli ödeyenlerin ödediği prim miktarı bile en az 150 lira artmış oldu. Tarımla uğraşan kesimlerin sürekli azaldığı bir dönemde, çiftçi BAĞ-KUR primlerinin teşvik edilmesi gerekirken, asgari ücret ve enflasyon oranından daha yüksek bir oranda zamlanması, içinde bulunduğu zor durumdan kurtulamayan ve kara kara düşünen çiftçi için daha da sıkıntılı bir sürecin başlaması anlamına gelmekte.

 

YENİDEN DÜZENLENMELİ 

 

Girdi maliyetlerinin sürekli arttığı bu dönemde, çiftçinin BAĞ-KUR primlerine yeniden bir düzenleme yapılması ve destek sağlanması gerekli.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1