EGE GÜNDEM GAZETESİ

ÇEVRE DOSTU BELEDİYELER EDREMİT’TE BULUŞUYOR

ÇEVRE DOSTU BELEDİYELER EDREMİT’TE BULUŞUYOR
14 views
29 Kasım 2018 - 8:08

 

Merkezi Edremit’te bulunan Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin 2018 yılı 2.Olağan Meclis Toplantısı ve ardından ‘Belediye Başkanları Çevre Ödül Töreni, 01 Aralık 2018 Cumartesi günü Edremit-Güre deki Ramada Resort Kazdağları Otel’de yapılacak.

Ege ve Marmara Bölgelerinden 12 İl ve Büyükşehir den 34 belediyenin üye olduğu Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin Meclisi; 34 ü Belediye Başkanı ve 63 ü Belediye Meclis Üyesi olmak üzere 107 üyeden oluşuyor.
2008 yılında kurulan Birliğin bu yıl 10.yıl dönümü olması dolayısı ile düzenlenecek Çevre Projeleri ödül töreninde ise 15 Belediye Başkanına ‘Yıl’ın Çevre Dostu Belediye Başkanı ‘ ödülü verileceği ve bu ödül törenine çok sayıda davetlinin katılacağı öğrenildi.

Bu konuda bir açıklama yapan Birlik Başkanı Cahit İNCEOĞLU; Mevzuat gereği yılda iki kez yapılan meclis toplantılarımızı mümkün olduğunca her defasında üyemiz olan bir başka belediyemizin sınırları içinde yapıyor ve her toplantımızın ardından çevre konusunda bir panel, çalıştay, konferans gibi bir etkinlik düzenliyoruz. Bu yıl Birliğimizin 10.kuruluş yıl dönümü olması ve yerel seçimler öncesi son meclis toplantısı olması nedeniyle bu son meclis toplantımızı Edremit’te yapmak ve bir ödül töreni ile taçlandırmak istedik.
34 üye belediyemizin tamamına 01.10.2018 tarihinde yazılı çağrıda bulunarak katılım şartnamesi gönderdik ve çevre konusunda gerçekleştirdikleri veya devam eden en çok beş proje göndermelerini istedik. Proje gönderen Belediyelerimizin projeleri Birliğimiz dışından ve şehircilik konusunda yetkin kişilerden oluşan beş kişilik ‘Proje Değerlendirme Kurulumuz’ tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ödüle layık görülen 15 proje ve bu proje sahibi Belediye Başkanlarımız belirlendi.
EGE ve MARMARA ÇEVRE BELEDİYELER BİRLİĞİ; Ülkemizde kurulu Belediye Birlikleri arasında çalışma konusu doğrudan çevre olan tek Birlik olma özelliğini halen sürdürmekte ve bu konuda önemli bir misyon üstlenmiş bulunmaktadır.
Bu etkinliği düzenlemekteki amacımız; Bir yandan yerel Yönetimlerimizi çevre konusunda özendirmek ve motive etmek, bir yandan da örnek alınacak çevre projelerinin paylaşımına köprü olmak ve daha yeşil ve daha yaşanabilir kentlerin oluşumuna küçük te olsa bir katkıda bulunmaktır. Projeleri beğenilen ve ödüle layık bulunan Belediye Başkanlarımızı şimdiden kutluyorum” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1