EGE GÜNDEM GAZETESİ

İş dünyası reform çağrısı yaptı

İş dünyası reform çağrısı yaptı
15 views
21 Kasım 2018 - 11:21

 

Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) Başkanı Abdullah Bekki; ekonomideki olumsuzluktan en çok ve en çabuk kırılgan yapıları nedeniyle KOBİ’lerin etkilendiğini söyledi. Bekki; “Türkiye’nin bu zorlu dönemin üstesinden gelmek için yapısal sorunlara odaklanması ve hiç vakit kaybetmeden bir reform takvimi oluşturması gerekiyor. Ekonomide gürlediğiniz kadar, yağmanız lazım. Zaman artık aksiyon zamanıdır” dedi.

BASİAD) Başkanı Abdullah Bekki, dün yaptığı yazılı açıklama ile ekonomiyi değerlendirdi. İşletmelerin finansman maliyetlerinin bir süre daha yüksek seyretmeye etmesinin muhtemel olduğunu söyleyen Bekki, ekonomimizi ayağa kaldırmak için sorunları kabul edip çaresine bakılması gerektiğini belirtti.

BASİAD Başkanı Bekki, KOBİ’lerin ödeme ve tahsilat sorunlarından, banka teminatlarındaki yüksek faize, konkordatodan, KDV sorununa kadar bir dizi sorun yaşadığını vurguladı.

Bekki açıklamasında özetle şu ifadelere yer verdi: “Yaşamakta olduğumuz ve ülkenin tüm kesimlerinin etkilendiği ekonomik sıkıntıların düzelmesi sabır, inat ve iradeye ihtiyaç duymaktadır.

Gerek küresel gelişmeler, gerekse içeride ülkemize özgü koşullar nedeniyle, bu ekonomik sıkıntıların temelinde var olan ve reel sektörü en derinden etkileyen finansman maliyetlerinin bir süre daha yüksek seyretmeye devam etmesi muhtemeldir.

Genel olarak dünyada artık ucuz ve bol parayla büyüme dönemi sona erdi. Bu durum Balıkesir işletmeleri içinde geçerlidir.

Bugün, dünyada böyle bir rüzgar yok. Rüzgarın yokluğu işletmeleri ilerleme adına daha da zorlayacaktır. Sahip olunan kaynaklar dava zorlanarak kullanılacaktır. Türkiye’nin bu zorlu dönemin üstesinden gelmek için yapısal sorunlara odaklanması ve hiç vakit kaybetmeden bir reform takvimi oluşturması gerekiyor.

Ekonomide gürlediğiniz kadar, yağmanız lazım. Zaman artık aksiyon zamanıdır. Verimlilik artışlarıyla büyümenin desteklenmesi ve yatırım ortamının iyileştirilmesi için işgücü, vergi, eğitim, inovasyon ve dijitalleşme alanlarında kendimizi geliştirmeliyiz. Türkiye ekonomisinin dijital çağın şartlarına uygun teknolojiye, rekabet gücü yüksek sanayi ve hizmetler sektörüne ve modern bir tarım sektörüne ihtiyacı var.

Ekonomimizi ayağa kaldırmak için sorunlarımızı kabul edip çaresine bakmalıyız. Kalkınmayı esas alan bir perspektifle serbest piyasa ilkelerinden taviz vermeden, ekonomimizi yeniden ayağa kaldırmamız gerekiyor. Bunun yolu en başta şeffaf, uzlaşmacı, adil ve demokratik bir toplum olmaktır. Güçlü bir ekonominin olmazsa olmazı, güçlü bir demokrasidir”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1