EGE GÜNDEM GAZETESİ

Atatürkçü Düşünce Derneği’nden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a sert tepki

Atatürkçü Düşünce Derneği’nden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a sert tepki
16 views
15 Kasım 2018 - 11:22

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Atatürkçü Düşüne Derneği Şubesi tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, geçtiğimiz 9 Kasım’da sık sık Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ettiği öne sürülen Yazar Kadir Mısırlıoğlu’nu ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ a sert tepki gösterildi.

ADD Ayvalık Şubesi yönetimi tarafından yapılan yazı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti, emperyalizmi yenilgiye uğratan ve tarihte bir ilki başaran Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu. Atatürk Devrimi olarak nitelendirilen ve özü “çağdaş uygarlık düzeyinin de üzerine çıkmak” şeklinde ifade edilen, Cumhuriyetin kuruluş felsefesinde demokrasi, özgürlükler ile bu değerlerin vazgeçilmez esası olan laiklik vardır. Laik, demokratik, sosyal devlet ve hukukun üstünlüğüne dayalı Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bedenen aramızdan ayrılışının 80. yılında, 10 Kasım 2018 Cumartesi, dün; Türk Milleti tek yürek olup Anıtkabir’e akmıştır. Genel Merkezimizin öncülüğünde; şubelerimiz, barolar, sendikalar ve demokratik kitle örgütleriyle yurttaşlarımızın yoğun katılımıyla yüz binler Sıhhiye Zafer Anıtı’ndan Anıtpark’a yürüyerek, Atatürk Devrimi’ne kararlı bağlılığını haykırmıştır” denildi.
Açıklamada, “03 Mart 1924’de Şer’iye ve Evkaf Vekâlet’inin yerine bizzat Atatürk tarafından kuruluş talimatı verilen; ‘dini inançlar ve ibadet ile ilgili işleri yürütmek ve din konusunda toplumu aydınlatmak’ görevlerini yürütmekle sorumlu Diyanet İşleri’nin başındaki şahıs; ‘10 Kasım’da 09.05 gece kenefe gidin’ diyebilecek kadar alçalan, akli, vicdani, insani ve milli melekelerinden yoksun; geçmişi, ilişkileri ve kişiliği şaibeli bir başka şahsı evinde ziyaret ederek, ona hediyeler vermiştir. Esasen 10 Kasım 2018 Cumartesi günü milyonlar bu iki şahsa cevap vermiştir. Dünyayı hayrete düşüren, tükenmeyen bir inanç ve kararlılıkla cevap vermiştir. Ziyaret edilen şahsı ciddiye almamız zaten mümkün değildir. Ancak, ziyaret eden Şahsın konumu nedeniyle değerlendirme yapmamız zorunludur.” ifadeleri yer aldı.

“Türk milletinden özür dilemeli”
ADD Ayvalık Şubesi tarafından yapılan açıklamada, “Diyanet İşleri Başkanlığı makamına siyasi iktidarca atanan ve daha öncede ‘imamlar siyaset yapsın’ diyerek yüce din duygularının siyasete alet etme niyetini açıkça ifade etmiş bulunan bu şahsın Atatürk’e ve Atatürk Devrimi’ne düşman kesimlerle işbirliği içinde olduğu kesinleşmiştir. Kurucu felsefeye, kurucu kadrolara ihanet, önce devletin sonra da milletin sonunu getirir. Uyarıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı makamındaki zatı Atatürk’e olan bağlılığını, sevgisini, hürmetini bir kez daha açıkça ortaya koymuş olan Türk milletinden özür dilemeye ve derhal istifaya çağırıyoruz. 30 Kasım 2018 tarihine kadar istifa etmediği takdirde örgütlerimizle ve yurttaşlarımızla birlikte tepkimizi en sert şekilde göstereceğimizin bilinmesini isteriz” ifadeleri kullanıldı. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1