EGE GÜNDEM GAZETESİ

DEVELER GÜREŞ ÖNCESİ HAVUTLARINI GİYDİLER

DEVELER GÜREŞ ÖNCESİ HAVUTLARINI GİYDİLER
28 views
13 Kasım 2018 - 12:48

Deve güreşleri sezonunun yaklaşmasıyla birlikte Burhaniye’deki güreşçi develer havut giydi. Dualar eşliğinde yapılan havut giydirme töreninde küçük güreş müsabakaları da yapıldı.
Burhaniye Belediyesi Deve GüreşleriArenası’nda düzenlenen havut giydirme törenine Balıkesir Ak Parti Milletvekili Mustafa Canbey veBelediye Başkanı Necdet Uysal, Ak Parti İlçe Başkanı Onur Bedir, Belediye Başkan Yardımcısı Cemal Akkılınç, Belediye Meclis Üyeleri ve siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra birçok Burhaniyeli katıldı. Burhaniye’nin yanı sıra çevre il ve ilçelerden de güreş severler havutlar giydirme törenine büyük ilgi gösterdi.
Eşleştirilen develer güreş yaparken, çok sayıdaki güreş sever de arenayı doldurdu. Törene katılanlar, güreş geleneğinin yaşatılmasının önemini vurgulayarak bu geleneğin sürdürülmesini istedi.
BAŞKAN UYSAL “YÜZYILLARDIR SÜREN BİR GELENEK”
Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal yüzyıllardır gelenek halinde süre gelen deve güreşlerinin bir spor olarak kabul edildiğini vurgulayarak “başta bugün burada olan tüm hemşerilerime, bu organizasyonu düzenleyen Deveciler Derneğine teşekkür ediyorum. Ege ve Akdeniz bölgelerini kapsayan büyük bir organizasyon olan Deve güreşlerine biz de belediye olarak gerekli olan her türlü desteği veriyoruz” dedi.
CANBEY “BURHANİYE DEVE GÜREŞLERİNİN KIRKPINARI”
Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey “Deve Güreşleri ve buna bağlı olarak havut giydirme töreni bizim kütlümüzde çok eskilere dayanan bir gelenek. Bu kültürümüzü sizler her yıl yaşatıyorsunuz. Deve Güreşleri denilince Burhaniye’nin ismi öne çıkıyor. Burhaniye, deve güreşlerinin kırk pınarı diyebileceğimiz bir yer. Bu hayrınızın kabul olmasını diliyorum. Bir milletvekili kardeşiniz olarak her daim yanınızda olduğumu bilmenizi istiyorum” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1