EGE GÜNDEM GAZETESİ

BAKANLAR BALIKESİR’DE

BAKANLAR BALIKESİR’DE
23 views
02 Kasım 2018 - 12:50

Yarış Ortaokulu açılış töreninde Balıkesir Valiliği himayesinde yürütülen BENGİ projesini öven Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; “Balıkesir, Türkiye’deki illerle yarışmayacak. Yarış Ortaokulu gibi okullarımız sayesinde dünya ile yarışacak. Sizin ödeviniz dünyadaki nitelikle yarışmak” dedi.
Çeşitli temas, açılış ve ziyaretler için Balıkesir’e gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ilk olarak iş adamı Nazmi Yarış tarafından yaptırılan Yarış Ortaokulu’nun açılış törenine katıldılar.
Öğrencilerin çiçeklerle karşılandığı bakanlar yapılan protokol konuşması sonrası okulun açılış kurdelesini kestiler. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kürsüye konuşma için geldiği sırada öğrencilerin ıslıklarına, ıslık çalarak cevap vermesi dikkat çekti. BU GÜZEL ÜLKE İÇİN HEPİMİZ ÜZERİNE DÜŞEN
NE GÖREV VARSA YERİNE GETİRMEMİZ GEREKİYOR
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması sonrası ilk olarak konuşan iş adamı Nazmi Yarış, okulun son teknoloji kullanarak yapıldığını söyledi. Yarış, “Şehrimizin en güzide okullarından birisi olan Yarış Ortaokulunda eğitim alan her öğrencimiz bu esere çalışmalarıyla sahip çıkacaktır. Bugünün gençleri bu okulun öğrencileri yarın şehrimizin ve ülkemizin önemli görevlerine gelecekler. Umut ediyorum ki bu okul yarının devlet adamlarını bilim insanlarını, sanatçı ve sporcularının yetiştiği bir yuva haline gelecek, bizimde gurur kaynağımız olacak. Dolayısıyla bu güzel ülke için hepimizin üzerine düşen ne görev varsa yerine getirmemiz gerektiğine inanıyorum. Yarış Ortaokulunun eğitim camiasına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
ÖZNESİ BALIKESİR OLAN
HER ŞEY İLE İLGİLENİYORORUZ
Daha sonra konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, iş adamı Nazmi Yarış’ı eğitim camiasına kazandırdığı okul için teşekkür ederek, şunları söyledi. “Nazmi bey, gençlerimizin geleceğe hazırlanması noktasında Cumhurbaşkanımızın koyduğu hedeflere 2023, 2071 hedeflerine Türkiye’yi ulaştıracak gençlerin yetiştirilmesi noktasında ciddi bir adım attı. Kendisini tebrik ediyorum.
Balıkesir ülkeyi üç noktada birleştiren bir kavşak noktasında. Özellikle Büyükşehir olduktan sonra hükümetinde destekleri, İzmir-İstanbul otobanının İzmir’den geçmesi, Osmangazi Köprüsünün tamamlanması sonrası İstanbul’a çok daha yakın hale geldi. Büyükşehirlerin geçiş noktası haline geldi. Çanakkale köprüsünden geçecek otobanında Balıkesir’den geçecek olması Balıkesir’i cazibe merkezi haline getirdi.
Balıkesir artık kendisinden en çok söz ettiren il haline gelecek. Gerek tarım ve hayvancılıkta gerek turizmde gerek sanayide üç saç ayağı üzerinde yükselen bir şehir, Marmara’nın ve Ege’nin yıldızı olacak. Bu noktada yerel yönetimler olarak hazırlıklarımı yapıyoruz. Balıkesir’in mutlu ve huzurlu bir şehir olması için planlarımızı yapıyoruz. Öznesi Balıkesir olan her şey ile ilgileniyor. Gerek hizmet gerek sosyal şimdide üzerine gönül belediyeciliği seferberliği başlatarak 1 milyon 200 bin vatandaşımızı kucaklamaya çalışıyoruz” dedi.

BENGİ İLE EĞİTİMDE

SEFERBERLİK BAŞLATTIK

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, ise hayırsever iş adamı Nazmi Yarış’e teşekkür ederek başladığı konuşmasında yürüttükleri BENGİ projesi ve projenin önemine dikkat çekti. Yazıcı; “Balıkesir’de BENGİ Projesini başlattık. Fiziksel ihtiyaçlarımız karşılandı ama nitelikle ilgili bazı sıkıntılarımız var. Biz Balıkesir olarak eğitimin niteliğini geliştirmek için gayret ediyoruz. 15 bin öğretmenimiz ile seferber olduk. Kamu kuruluşlarımızın ve belediyelerimizi çok ciddi desteklerini gördük. Biz bütün okullarımızın Yarış Ortaokulu gibi olması için gayret ediyoruz.

Önceliğimiz iyi insan olacak. İkinci olarak ise kalifiye. Tarımda, sanayide, teknolojide, bilimde hangi alanda, kim lazımsa en kalifiye şekilde yetiştirilmesi lazım. Ama önce Anadolu tabiriyle adam gibi adam olacak, ardından da işinin ehli olacak. Biz bu gayret içerisinde hep birlikte tüm kurum ve kuruluşlarımızla Balıkesir’de eğitimi öncelikli hale getirip buradaki kaliteyi yükseltmek adına gayret ve heyecan içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

BALIKESİR HER YÖNÜYLE

ŞANSLI BİR İL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise konuşmasında Balıkesir’in kendi kendine yeten artan bir şehir olduğunu söyleyerek, sanayide, tarımda, turizmde önde bir il olduğunu ifade etti. Dönmez, “Bakanlığımız olarak bunların dışında ayrıca yerin altındakilerle de ilgileniyoruz doğal olarak yer altı ve yerüstü zenginlikleri. Balıkesir o açıdan da şanslı bir ilimiz. Doğal kaynakları diğer yörelere göre oldukça zengin. Ama tabi o kaynakların orada yatıyor olması da, yukarıya çıkarılmadan, ekonomiye kazandırılmadan bir anlam ifade etmediğini de söylemem gerekiyor. Onun için de insan kaynağına, hem de kalitelisine ihtiyacımız var. İnsanoğlu şöyle tarihine baktığımız zaman 18.yüzyıla kadar toprağı kontrol etmek için ne kadar çok toprağım varsa o kadar çok dünyaya hükmederim, benim sözüm geçer anlayışındaydı. Ama Sanayi Devrimiyle bu yıkıldı. Sanayi inşa edebilenler söz sahibi oldu. Bu geçtiğimiz yüzyılın sonlarında doğru devam etti. Sonra yerine sermayeye paraya bıraktı. Ama yeni yüzyılda bunların değeri azaldı. Akıl, bilgiyi üreten, bilgiyi işleyen, aklını ona katan, katma değer üreten toplumlar bu rekabet toplumunda öne çıkmaya başladı. Biz ilkokulda ve ortaokulda gençlerimizden bilgi üretmesini beklemiyoruz doğal olarak. Ama doğru bilgiyi doğru kaynaktan almaları önemli. İnşallah belli bir çağa geldikten sonra bu bilgileri işleyerek yeni bilgiler üretmeye ve topluma ışık ve rehber olmaya başlayacaklar. Onun için bizde sabırsızlıkla bekliyoruz. Ayrıca tabi bir teşekkürü de Sayın hayırseverimize yapmak istiyorum. Çok şükür devletimiz de bu kalitede okullar yapabiliyor ama önemli olan bir karşılık beklemeksizin böyle bir eğitim yuvasını topluma armağan etmesi. Onun için Sayın Yarış Ailesini, Nazmi Beye de şükranlarımı sunmak istiyorum” dedi.

BENGİ PROJESİNİ ÖVDÜ

BALIKESİR’E YENİ ÖDEV VERDİ

Son olarak konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ise Valilik himayesinde yürütüle BENGİ projesinden övgü ile bahsetti. Balıkesir’in eğitimdeki yeni ödevinin dünya ile yarışmak olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, “Balıkesir’in eğitim kalitesini, niteliğinin yükseltilmesi için çalışacağız, hep birlikte gayret sarf edeceğiz” dedi.

Bakan Selçuk, kürsüye geldiğinde kendisine ıslık çalan öğrencilere ise ıslık çalarak cevap verdi. Selçuk; konuşmasında özetle şunları dile getirdi; “Biz eğitimciler böyle biraz sıra dışı oluyoruz öğretmenler olarak. Çocukların ıslığını görünce ıslıkla cevap vermemek olmazdı. Orada öğretmenlerimin kaldırdığı elleri gördüm. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepinize ayrı ayrı şükran borçluyuz. Bu emekler sizin emekleriniz.

Bugün Kuva-yi Milliye şehri Balıkesirimizde bu kadar güzel bir havada, böyle güzel bir atmosferde olmak gerçekten çok mutluluk verici. Ama bugün Yarış Ailesinin günü. Bizim tabi ki birçok meselemiz var. Belediyelerle, siyasetle vs ile ilgili ama, bugün Yarış Ailesinin günü. Bugün biz eğitimle ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, onun yol göstericiliğinde yeni bir hamleye, yeni bir çıkışa doğru gitmekle meşgulüz. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu meşguliyetimizin semeresini alacağız, verimliliğine kavuşacağız hep birlikte. Ancak bu arada Balıkesir’in ayrı bir ödevi var. Balıkesir bizim yeterince dersliğimiz var, bizim yeterince öğretmenimiz var, güzel okullarımız var diyerek durmamış yerinde ve BENGİ diye bir proje başlatmış Sayın Valimizin de ifade ettiği gibi. Tam da bizim üzerinde durmak istediğimiz konu bu. Balıkesir, Türkiye’deki illerle yarışmayacak. Yarış Ortaokulu gibi okullarımız sayesinde dünya ile yarışacak. Sizin ödeviniz dünyadaki nitelikle yarışmak. Sizin ödeviniz Pisa’daki sıralamanızla ilgili yarışta ne yaptığınızı göstermek ve yükselmek, ilerlemek, yücelmektir. O sebeple ben Balıkesir gibi illerimizin yeni bir ödevi olduğunu vurguluyorum ve inşallah sizden öncülük etmenizi de bekliyorum.

Bizim altyapısı çok büyük ölçüde tamamlanmış tam gün eğitim yapan illerimizin bir kısmıyla ilgili bir çalışmamız olacak inşallah ve o çalışmanın içerisinde Balıkesir de var. Hep beraber Balıkesir’in eğitim kalitesini, niteliğinin yükseltilmesi için çalışacağız, hep birlikte gayret sarf edeceğiz. Ben Nazmi Yarış Beyefendiyi bu eser bırakma arzusundan dolayı, insanların öldükten sonrada hayırla yad edilmesine fırsat sağlayan çalışmalarından dolayı tekrar şükranlarımı arz ediyorum. Ve öğretmenlerimize diyorum ki; ‘Çocuklar size emanet.’”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1