M PLAKALARIN HUKUK ZAFERİ

18 Ekim 2018 Perşembe, 12:01

Balıkesir’de ki M plaka sahipleri aradıkları hakkı Türk adaletinde buldu. 2017 yılından buyana yargı süreci devam eden M plaka sahiplerinin hakkı olan hat taleplerini Balıkesir İdare Mahkemesi onayladı.
Büyükşehir’in itirazı sonrası İzmir İhtisas Mahkemesinde görülen davada karar çıktı. M plaka sahiplerine hakları olan hatların verilemesi konusunda İzmir İhtisas Mahkemesi, Balıkesir İdare Mahkemesinin verdiği kararı bir kez daha onadı ve konun Yargıtay’a gitme önünü de kapatmış oldu. M plaka sahiplerine artık yargı kararı nedeniyle hat verilmek zorunda.

M plaka sahiplerine 2006 yılında merhum belediye başkanı Sabri Uğur, döneminde Üçpınar ve Ayşebaçı köylerinden merkezdeki köylü garajına hat verilip, bedelleri de alındı. Kısa bir süre çalışan araçlar daha sonra yine Belediyenin kararı ile çalıştırılmadı.
Yaşanan bu gelişme sonrası sırasıyla eski belediye başkanları Sabri Uğur, İsmail Ok ve Edip Uğur, konuyu seçim vaadi yapmalarına rağmen bir adım bile ilerleme kaydedilemedi. Dönemim Şoförler Odası Başkanı Mesut Aşanel ve Fehmi Erdem odaya adaylık süreçlerinde yine aynı konuyu çözeceklerine dair vaatlerde bulundular.

Yaşanan bu gelişlerin arasında Balıkesir’in Büyükşehir olmasıyla birlikte 2014’de Belediyede olan yetkiler UKOME’ye devredildi. Hatta bu yetmezmiş gibi bazı hatların mesafesi arttırıldı ayrıca hak sahiplerine hat verilmemek adına koltuk sayısı arttırıldı.
M plaka mağdurlarının tüm talepleri olumsuz cevap gelmesi üzerine hak sahipleri adaleti yargı yolunda buldu. Araçların S plakaya dönüştürülmeden önce yargıya başvuran M plaka sahipleri ilk mahkeme olan Balıkesir İdare Mahkemesini olumlu yönde kazandı.
Yapılan itiraz sonrası üst mahkeme olan İzmir İhtisas Mahkemesi’nde görülen M plaka davasında karar çıktı. Mahkeme M plaka sahiplerini haklı bularak bu araç sahiplerine hat verilmesi yönünde karar verdi. Yargıya sunulan belge ve dökumanlar ile birlikte alınan son karar ayrıca kesin karar olarak sabitlendi.
Bundan sonraki süreçte Büyükşehir Belediyesi ve UKOME’nin yargı kararına uyması beklenecek.

Bilindiği gibi bu olaydan dolayı zamanın Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un kamuoyunda negatife düşmesine neden olmuştu.
Daha sonraki süreçte Şoförler odası seçimlerinde başkanlık seçimini Fehmi Erdem kaybetmişti.
Şimdi ise U.K.M mevcut Başkan Zekai Kafaoğlu’na zarar vermek adına elinden gelen zorlukları çıkarıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB