ANNE BABA ÇARESİZ

15 Ekim 2018 Pazartesi, 11:57

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin en büyük mahallesi Altınova’da ikamet eden Turgay ve Tuğbanur İpek ailesinin 3 aylık bebekleri Yunus Emre ‘in iki gözünde katarak olduğu doktora gidince anlaşıldı. Bir madende kepçe operatörü olan baba Turgay İpek ile eşi minik bebeklerinin sağlığına kavuşması için gereken 33 bin liraları olmadığı için çaresiz… 3 aylık bebek ise anne ve babasının sesini duyup, onları göremediği için gün boyu ağlayarak yürekleri dağlıyor.

2014 yılında Ankara’lı Tuğbanur ile Kastamonu’lu Turgay internette tanışarak aileleri arasında yaptıkları nişan töreninin ardından 1 yıl sonrada Altınova’da evlendi.
30 yaşındaki Turgay ile 25 yaşındaki eşi Tuğbanur’un 2 yaşındaki evlatları İsmail’in ardından 3 ay önce de nur topu gibi ikinci bebekleri Yunus Emre dünyaya geldi.
Mutlu ailenin geçtiğimiz günlerde minik bebekleri Yunus Emre rahatsızlanınca tedavi için Ayvalık Devlet Hastanesi’ne götürüldü.
Hastanede Yunus Emre’nin davranışlarından şüphelene doktor, minik bebek ailesini ‘Gözlerinde bir sorun var’ diyerek Edremit Devlet Hastanesi’ne sevk etti.
Edremit’te yapılan muayene de ise minik bebeğin her iki gözünde katarakt olduğu belirlendi.

ANNE BABA ÇARESİZ
Edremit’teki göz doktoru anne babaya, bebeğin en kısa zaman içerisinde ameliyat edilmesi gerektiğini ifade etmesi üzerine baba Turgay İpek bebek için Bursa Retina Göz Hastanesi’ne arayarak, durumu anlattı.
Hastane yetkilileri genç adama her iki gözdeki katarakt ameliyatları için toplam 33 bin lira ücret ödemesi gerektiğini söyledi.
Yetkililerle görüştükten sonra çaresiz eşiyle birlikte çaresiz kalan Turgay İpek muhabirimize yaptığı açıklamada, “Ben bir maden şirketinde kepçe operatörlüğü yapıyorum. Evim kira. Eşim çalışmıyor evde çocuklarımıza bakıyor. Çocuklarımın masrafları ve elektrik-su derken tek maaşla kıt kanaat geçinmeye çalışıyoruz. Minik bebeğimizin sağlığına kavuşması için devlet hastanelerindeki sigortam bu ameliyatlara yetmiyor. Belki sigorta kapsamım biraz daha büyük olsaydı bu ameliyatları sağlık güvencemizle yaptırabilmek mümkün olabilecekti. Ancak şu anda bu mümkün değil. Üstelik başvurduğumuz devlet hastanelerinde de bu ameliyatların yapılabilmesi için gereken imkânların bulunmadığı bize söylenildi. Bu kez Manisa Celal Bayar Üniversite’sindeki Profesör Süleyman Sami İlker’e ulaştık. Bize, ‘ Hemen gelin önce araştıralım. Sonra ameliyatı konuşalım’ deyince umutlandık. İzmir 9 Eylül Üniversitesi ise bize ancak 2019 Nisan ayına gün verebiliyor. Zaten bu süreçte katarak daha da ağırlaşırsa, belki de yavrumun iki gözü de kör kalacak. Şu anda 3 aylık bebeğimiz benim ve annesinin sesini duyuyor ama bizi göremediği için sürekli ağlıyor. O’nun bu ağlayışları karşısında elimizden hiçbir şey gelmemesinin çaresizliğini yaşıyoruz. Yetkililerden ve duyarlı vatandaşlardan bizlere yardım ellerini uzatmalarını bekliyoruz” diye konuştu. SUAT SALGIN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB