“Katilleri Tanıyoruz, Unutmadık, Unutturmayacağız”

11 Ekim 2018 Perşembe, 08:46

 

Burhaniye Emek ve Demokrasi Güçleri 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara garında patlatılan bombalarla hayatını kaybedenleri bir kez daha anarken patlamayı yapanları ve yaptıranları da lanetledi.

Cumhuriyet Meydanında toplanan Burhaniye Emek ve Demokrasi güçleri bir basın açıklaması yaptılar. Basın açıklaması öncesi Patlamada hayatını kaybedenler anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından Eğitim-Sen Burhaniye Temsilciliği Başkanı Mahmut Akgök tarafından basın açıklaması okundu.
Basın açıklamasında; İŞİD barbarları tarafından gerçekleştirilen,Türkiye tarihinin en acımasız, en vahşi katliamlarından birisi olan 10 Ekim Ankara katliamı üzerinden 3 yıl geçti. Türkiye’nin merkezinde, Ankara Garı’nda, binlerce polisin gözü önünde patlatılan bombalarla, arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı sevdiklerimizi kaybettik. 10 Ekim’de Türkiye’nin dört bir yanından sadece barış istemek için, kamu emekçilerinin, işçilerin, halkların barış özlemlerini haykırmak, geleceğe dair umutlarını yaşatmak , “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi!” demek için on binlerce insan Ankara’ya aktı. SAVAŞA HAYIR, BARIŞ HEMEN ŞİMDİ! Kadını erkeği, genci yaşlısı, barış türküleriyle birlikte halaya dururken patlattılar bombalarını. Ölüme karşı yaşamı savunanlar bir kez daha bombaların hedefi oldular. Elbette bu gözü dönmüş canilerin ve onların siyasi temsilcilerinin ne ilk katliamlarıydı, ne de son katliamı oldu. Ancak 10 Ekim Türkiye’nin gördüğü en büyük katliam olarak tarihin sayfalarına bir utanç olarak yazıldı. FAŞİZME KARŞI OMUZ OMUZA! Türkiye’nin göbeğinde, Ankara Garı’nın önünde, binlerce polisin gözü önünde 103 yoldaşımızı aldılar aramızdan. Canımızdan can gitti, yüreklerimiz dağlandı. Aradan 3 yıl geçmiş olmasına rağmen yüreğimizdeki acı, ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. Ne acımızda, ne de öfkemizde en küçük bir azalma söz konusu olamaz. 10 Ekim katliamını planlayarak yapanlar da, önceden haber aldıkları halde hiçbir önlem almayıp, katillerin arkasındaki güçlerin ortaya çıkmasını engelleyenler de bellidir. Katiller tespit edilmiş ancak, katliamın yaşanmasında ihmali olanlar, katliamı önleyebilecekken, kılını kıpırdatmayanlar hala görevlerinin başındadır. Aradan ne kadar süre geçerse geçsin, 10 Ekim katliamının üzerinin örtülmesine, asıl sorumluların korunmasına ve yaşananların üzerinin örtülmesine asla izin vermeyeceğiz. SUSMA SUSTUKÇA SIRA SANA GELECEK! Dinleme kayıtlarına yansıyan saldırı planlarına, mitinglere yönelik canlı bomba eylemi istihbaratı yazışmalarına rağmen, kimlikleri bilinen IŞİD barbarlarının Ankara’nın göbeğinde gerçekleştirdiği katliamı adeta seyreden istihbarat birimlerine öfkemiz devam ediyor. Patlamaların hemen ardından yaralılara gaz bombalarıyla saldıran, ağır yaralı arkadaşlarımızı nefes alamaz hale getiren, alanda bulunan hekim arkadaşlarımızın yaralılara ilk yardımını geciktiren, patlama gecesi olay yerini TOMA’larla yıkayarak delilleri karartan emniyet yetkilerine öfkemiz devam ediyor.
GÜN GELECEK, DEVRAN DÖNECEK, KATİLLER HALKA HESAP VERECEK!
Bu katliamda 103 canımızı katlettiler 500’ün üzerinde insanımızı organ kayıpları boyutunda yaraladılar. Burhaniye’den de 5 arkadaşımız bu katliamda çeşitli yerlerinden yaralandı. Bizler bu katliamı kınamak amacıyla burada basın açıklamaları yaptık, yaralılarımızı karşıladık. İşte katliamın gerçek faillerini yargılamayan kurumlar, bizleri bu katliamı protesto ettiğimiz için yargıladı. Bir çok arkadaşımızı hukuksuz bir biçimde cezalara çarptırdı. Bir çok arkadaşımız hakkında hala yargılama süreci devam ediyor. Bir kez daha bu meydandan haykırıyoruz; Korkmuyoruz, sinmiyoruz. Dünya durdukça iki elimiz yakanızda olacak. Adalet yerini bulana, gerçek sorumlular hak ettikleri biçimde cezalandırılıncaya kadar kararlı bir biçimde mücadelemiz sürecek.
HAK, HUKUK, ADALET!
Barış karanfillerimiz ve ailelerine verdiğimiz sözü3,yıldönümü vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz.. barış özlemimiz yerine gelinceye kadar,mücadelemiz bedeli ne olursa olsun devam edecektir…gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız, affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız….. Burhaniye Emek ve Demokrasi Güçleri olarak 10 Ekim’de kaybettiğimiz yoldaşlarımızı saygı ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz dendi.
Basın açıklaması sonrası Cumhuriyet Meydanında toplanan Burhaniye Emek ve Demokrasi Güçleri olaysız bir şekilde Cumhuriyet Meydanından ayrıldılar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB