Hasan Türksel, BM Tahkim Kurulu’na atandı

11 Ekim 2018 Perşembe, 08:40

 

Balıkesir genelindeki Yörüklerin yakından tanıdığı, sevilen isimlerden Hasan Türksel, Birleşmiş Milletler nezdinde kurulan ve uluslararası mahkemelere bakan Tahkim Kurulu’na hakim ve Türkiye danışmanı olarak atandı.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
İstanbul Haliç bölgesinde ve bir çok ilçelerde yerel yönetimlerde önemli idarecilik görevlerinde bulunan Diriliş Başkanları Derneği’nin Genel Başkanlık görevinde bulunan, son olarak da Fikri Asım sivil toplum kuruluşunun kurucu genel başkanlığını yürüten ve halen kamu görevini de sürdüren Hasan Türksel’in Birleşmiş Milletler nezdinde kurulan ve uluslararası mahkemelere bakan Tahkim Kurulu’na hakim olarak atanması Balıkesir genelindeki Yörük dernekleri ve camiaları tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı.
Türkiye Başkanlığı Danışmanlığına getirilen Hasan Türksel, Bayrampaşa ve Gaziosmanpaşa’da uzun yıllar belediye müdürlükleri ve belediye başkan danışmanlığı ve yardımcılığı görevlerini başarıyla yürütmesiyle tanınıyor.
Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ülkeleri ve Dünya Avrupa Forumu´nun Başkanlığı temsilcilerinin katılımı ile oluşturulan komisyonun ana görevinin Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği normlar ve ilkeler çerçevesinde uyuşmazlıkların çözümlerine ulaşmak olduğu öğrenildi.
Hukukçu olmadığı halde, Tahkim Kurulu’na hakim olarak atanan Hasan Türksel yaptığı açıklamada, “Türkiye’de daha tahkimin ne olduğunu bilmeyen hukukçular var. İlla ki Hukuk Fakültesini bitirmek gerektiğini düşünenler bile çoğunlukta. Tabii ki bu kesime hak vermemek elde değil, kaldı ki hukukçu olmadan dünya Tahkim Kurulları´nda çözümsüzlük, anlaşmazlık mahkemelerinde onlarca Hakim ve Yüksek Komiser görevlerini layığı ile yerine getiriyorlar. Önemli olan zaten, hangi hususta Tahkim Mahkemesinin olduğu ve o konudaki profesyonel insanların görevlendirilmesidir. Anlaşılacağı gibi tahkim kurulu başkanı hukukçu ve üyeler kendi alanlarında uzman kişilerden oluşan bir yapılanma şeklidir. Beni de uluslararası ekonomi alanında yaptığım tez çalışmalarımdan dolayı bu göreve getirdiler. Ben de ülkemi en iyi şekilde temsil etmeye gayret edeceğim.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB