08 Ekim 2018 Pazartesi, 16:53
ENVER DOLGUN
ENVER DOLGUN enverdolgun@gmail.com Tüm Yazılar

“HAMDİBEY KÜTÜPHANESİ” İLE BİR TÜRKİYE REKORU

 

 

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu sonrası “Latin Harflerine” geçişi ile yurdumuzun tüm il ve ilçelerinde kütüphaneler açılmaya başlar. Edremit, kütüphanesinde en çok kitap bulunduran bir rekora imza attı ve iller arasında 7. inci ve ilçeler arasında ise “Hamdibey Kütüphanesi” 3041 kitap ile Türkiye rekorunu kırdı.

NEDEN? “HAMDİBEY KÜTÜPHANESİ”

Balkan Savaşında Sırplara karşı gerilla savaşlarına katılan ve ilk kez savaş esnasında Edremit Kaymakamı Şehit Hamdibey “Kuvayı Milliye” (Milli Ordu) kurulmasını telaffuz etmişti.

Padişah tarafından Edremit Kaymakamlığı görevinden alınan Edremit Kaymakamı Şehit Hamdibey, Burhaniye’de teyzesinin yanına giderek Burhaniyeliler ve Yarbay Ali Çetinkaya ile birlikte Kuvayı Milliyenin kuruluşu gerçekleştirirler.

Hamdibey’in Edremit – Ayvalık Cephesindeki fedakârlıkları ve Kuvayı Milliyenin kuruluşu sonrası Kocaseyit Onbaşı ve arkadaşları “75 lık Top” ile Yunanlılar ile İngilizleri Karaağaç Cephesinde denizden, karaya çıkartmazlar.

Yunanlılar’ın sonra gerçekleştirdikleri Ayvalık çıkartması sonrası Kuvayı Milliye güçleri ile Yunanlılar arasında ilk çatışma Kozak Yaylasında yapılır ve Yunanlılar mağlup edilir ve geri çekilirler. Kuvayı Milliye güçleri ile Yunanlılar arasında 17 maddelik ilk anlaşma “Gömeç Çeşmesi Anlaşması” imzalanır.

Edremit Kaymakamı Şehit Hamdibey’in bu başarıları yanında Gelibolu Akbaş Cephanesi baskınındaki başarısı ve Kuvayı Milliye şehidi olması nedeniyle de kütüphaneye “Hamdibey Kütüphanesi” adı verilir.

“HAMDİBEY KÜTÜPHANESİ”

Maarif Vekâleti Kütüphaneler Müdürlüğü istatistiklerine göre, Osmanlı dönemindeki eski Kütüphanede 4.700 cildi geçen bir kütüphanenin varlığından bahsedilmekte ve bunların matbu eserler olduğu yazma eserlerin ise azlığından not edilmiştir.

“Hamdibey Kütüphanesi” ilk olarak 3041 kitap ile Yukarı Çarsıda bulunan eski Askerlik Şubesi karşısındaki şimdi sarrafların bulunduğu iki katlı binanın giriş katında hizmet vermeye başlamış olup sonradan Hükümet Binası yanındaki 1. inci noterin bulunduğu Yercanlar Pasaj girişinde sol tarafına taşınır.

Araştırmalarımda, “Hamdibey Kütüphanesi”nin son kütüphane müdürü Edremitli emekli öğretmen Birşen Süer’in babası, Onur Kırtasiye sahibi Onur Süer’in dedesi N. Mehmet Cihat Baykal olduğunu tespit ettim.

Yıllar sonra Edremit Lisesi karşısında 11 Mart 1960 talihinde hizmet vermeye başlayan “Hamdibey Kütüphanesi” Hamidiye Mahallesinde, Yılmaz Akpınar Bulvarı No: 24 adresinden Muzaffer Akpınar adına oğlu Yılmaz Akpınar tarafından yaptırılan bu günkü yeni Kütüphane binasına 1989 yılında taşındı. “Edremit Muzaffer Akpınar İlçe Halk Kütüphanesi” adını aldı ve bu gün toplam “20.701” kitap ile hizmet vermektedir.

TARİHİ GERÇEKLER ORTAYA ÇIKTI: “EDREMİT KİTAP REKORU”

Edremitli ünlü yazar Tahir Harami Balcıoğlu’nun Osmanlıcadan yeni tercüme edilip, yapılan baskı sonrası Balcıoğlu ailesinden Emine Mısır hanımefendinin şahsıma ayırdığı bu temel eser olan ve 752 sayfalık “MEDENİYETLER TARİHİNDE KÜTÜPHANELER” adli eseri bir çırpıda okuyup bilgi hazinem Edremitli bir yazarın eserinden sahada zenginleşti.

Türkiye genelinde en çok kitap bulunduran şehir olarak Osmanlıya başkentlik yapan İstanbul (200 Bin) kitap ile birinci. Bursa (20 Bin) ikinci, İzmir’de (18 Bin), üçüncü, Kastamonu (8.808) dördüncü, Konya (7.655) beşinci, Balıkesir Vatan Kütüphanesi (3.754) kitap ile altıncı ve bir tek ilçe Edremit “Hamdibey Kütüphanesi” (3041) kitap ile 7. inci sırada bir rekora imza attı.

Türkiye’de ise ilçeler arasında Edremit’in birinci olmanın gururunu ilk kez yaptığımız bu tarihi tespit ile yeni bir gururu yaşıyoruz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB