“Bu günün gençleri yarının yaşlıları olacağız”

06 Ekim 2018 Cumartesi, 08:20

Burhaniye Sağlık Gurup Başkanlığına doktorları 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle Burhaniye Kenan Sucuoğlu Huzurevinde kalan yaşlıları ziyaret etti. Burhaniye Sağlık Gurup Başkanı Faruk Kendigelen ve ekibinin ziyaretinden memnun kalan yaşlılara çeşitli hediyeler verdiler. Sağlık Gurup Başkanı Dr. Faruk Kendigelen dünya yaşlılar günü dolayısıyla şu açıklamayı yaptı; Yaşlılar dünden bugüne köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi geleceğe taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Şu andaki gençliğimize bakıp yaşlılarımızı unutmayıp, çünkü bizde ogünü yaşayacağız.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus giderek artmaktadır. Sağlıklı ve aktif yaşlanan bir toplum oluşturmak, Yaşlılar grubuna yönelik sağlık hizmetlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak hepimizin görevidir.

Sağlıklı yaşlanma için kuşaklar arası dayanışma önemlidir. Yaşlılara bugün gösterilecek sevgi ve saygı, gelecek kaygılarımızı azaltacak, hangi yaşta olursa olsun, tüm bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlayacaktır. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Onların geniş ufukları, tecrübeleri ve kazanmış oldukları bilgi birikimleri, her zaman yararlanmamız gereken, günümüze ve geleceğe ışık tutan bir kaynaktır. Yaşlılık olgusu, yaşlılığın ve geleceğin planlanması, herkesi ve dolayısıyla toplumu ilgilendiren bir konudur. Toplumun kıdemlileri yaşlılarımızdır. Onların tecrübeleri ve bilgi birikimlerinden yararlanılacak değerler olarak görmekteyiz.

Nüfusun yaşlanması yeni sorunlar ortaya çıkarmakta, yeni tutum ve hizmet gereksinimlerini gündeme getirmektedir. Biyolojik ve psikolojik alandaki kayıplar, sosyal alandaki kayıpları da beraberinde getirmektedir. Yaşlanmaya bağlı hastalıkların tedavi ve rehabilitasyon giderlerinin artması, yaşlılarda görülme sıklığı artan hastalıklara bağlı sorunların yoğunlaşması, yaşlanmanın altında yatan yapısal ve işlevsel mekanizmaların gün geçtikçe anlaşılması yaşlılık döneminde sağlık hizmetlerinin önemini artırmıştır. Özellikle son dönemlerde evde bakım hizmetine gereksinim duyulmasına neden olmuştur.

Bir gün yaşlı olacağımızı ve yaşlanınca hangi durumda olacağımızı düşünerek yaşamalıyız. Çevremizdeki yaşlılara sırtımızı dönmemeli, onlara saygı ve sevgide kusur etmemeliyiz. Onların yaşam tecrübelerinden yararlanmalı, düşüncelerine önem vermeli, önemli olduklarını onlara hissettirmeliyiz

Onların hayatını kolaylaştırmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak bizlerin öncelikli görevleri arasındadır. Bu vesileyle bütün yaşlılarımızı saygıyla selamlar, 1 Ekim Dünya Yaşlılar gününü kutlarım.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB