DOĞA İLE NEFES NEFESE

05 Ekim 2018 Cuma, 10:47

Doğada kalıcı iz bırakmayan doğa sanatı uygulamaları, doğadaki alanları ve doğanın sunduğu taş, toprak, ağaç, su, kum gibi maddeleri kullanarak özgün bir sanatsal dile dönüştürüyor.
Kimisi için terapi görevi gören, kimisinin içindeki çocuğu yaşatan koleksiyonculuk beraberinde disiplin, araştırma alışkanlığı ve yeni hayat biçimlerini de getiren bir tutku ve bu işe merak salan kişiyi hem sosyal hem de kişisel anlamda çokça değiştiriyor.
DOĞA’DAN FARKLI OBJELER TOPLAYAN BİR KOLEKSİYONCU
Yaklaşık 30 yıllık süreçte Ayvalık ve çevresinin yanı sıra farklı denizlerden topladığı mercanlar, denizyıldızı, midye kabukları, Türkiye’de çıkarılan 50 civarında maden örnekleri, dünyada sadece Ayvalık’ta yetişen endemik bitkilerin fotoğrafları, doğal oluşumlar, karasal canlı örneklerinin bilimsel açıklamalarıyla Doğa Müzesi’nde sergileyen Sercan Özcan Ünlü, Doğa’dan farklı objeler toplayan bir koleksiyoncu… Coğrafyayı, kültürü ve yaşamı birbiriyle harmanlayan bir sanatçı…
DOĞA, EŞSİZ BİR TASARIMDIR
Doğa’nın aynı zamanda eşsiz bir tasarım olduğunu ispatlayan serginin ziyaretçileri arasına adını Vali Ersin Yazıcı da yazdırdı.
Ayvalık ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi Bilişim Teknolojileri öğretmeni Sercan Özcan Ünlü, 30 yılda sahip olduğu “mercan, denizyıldızı, midye kabukları, maden parçaları, meteor, köpek balığı yumurtası ve deniz süngeri Venüs çiçeği” gibi birbirinden ilginç nesneleri, tarihi Kız Meslek Lisesinde sergiliyor.
Vali Ersin Yazıcı, sergideki eserlerin birbirinden değerli olduğunu ve bu hazırlığı çok anlamlı bulduğunu ifade etti ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
Sergiyi gezerek eserleri tek tek inceleyen Vali Yazıcı, eserler hakkında koleksiyoncu Sercan Özcan Ünlü’den bilgi aldı.
KEYİFLİ BİR SANAT VE DOĞA SOHBETİ SİZLERİ BEKLİYOR
Anlamlı bir projeyi ziyaret etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Vali Yazıcı, “Güzel bir doğa sergisi olmuş. Herkesin gezmesini tavsiye ediyorum. Tabiat dostu bir koleksiyoncumuzun sergisindeyiz. Doğada var olan her şeye, arılardan kaplumbağalara kadar yer vermiş. Yolu Balıkesir’e, Ayvalık’a düşenlere minik bir tavsiyeyle söze son vereyim… Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürürken Ayvalık Halk Eğitimi Merkezi tabelasını görünce; kapıyı çalıp girmenizde fayda var. Çünkü keyifli bir sanat ve doğa sohbeti sizi bekliyor demektir. Böylesine anlamlı bir sergiyi kazandırdıkları için emeği geçenleri tekrar kutluyor, teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB