Sarı: “Halkın ittifakını ve iktidarını kuracağız”

03 Ekim 2018 Çarşamba, 11:18

 

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, Mart 2019 seçimleri öncesi aydınlık bir Türkiye hayali kuran herkesi CHP çatısı altında siyaset yapmaya çağırdı. Sarı, ayrıca ekonomiden dem vurarak, “Mc Kinsey” tartışları üzerinden iktidarı eleştirdi.

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, yaklaşan yerel seçimler öncesinde yerel seçim takvimi ile ilgili açıklamalarda bulundu. CHP Balıkesir İl Başkanlığında yapılan basın toplantısında ekonomik sorunlara dikkat çeken Serkan Sarı son 3 ayda elektriğe 3 kere zam geldiğini söyledi. Sarı yerel seçimler içinde çalışmalara başladıklarını açıkladı.
YEREL SEÇİM ÇALIŞMALARIMIZ BAŞLADI
Başkan Serkan Sarı toplantı da şu konu başlıklarına yer verdi; “2019’ un Mart ayında yapılacak yerel seçimler için çalışmalarımıza başladık. Bu çalışmalarımızla ilgili bilgi paylaşımını yapmadan önce sizlere genel bir durum değerlendirmesi yapmak isterim.
HALKIMIZ AĞIR BİR EKONOMİK KRİZ YAŞIYOR
Ülkemizde 24 Haziran seçimleri sonrası resmileşen başkanlık sistemiyle birlikte, Tek adam rejiminin keyfiliği, müsrifliği, hem iç hem de dış politikadaki vizyonsuzluğu Türkiye Cumhuriyet tarihini en derin ekonomik kriziyle karşı karşıya getirmiştir. Bu kriz öyle bir duruma gelmiştir ki, tıpkı Osmanlı’ nın son döneminde devlet ekonomisine el koyan Duyun-u Umumiye de olduğu gibi, bugün de, hamasi konuşmalarla Amerikan karşıtlığı yapan iktidar, ülke ekonomisini Mc Kinsey adlı bir Amerikan şirketine teslim etmiştir. Bunun adı emperyalizme tam teslimiyettir.
Bu kriz en çok dar gelirli vatandaşlarımızı vurmakta işçimiz, çiftçimiz, emeklimiz krizin ağır koşulları altında yaşamaya çalışmaktadır. Bugün geldiğimiz noktada elektrik son 3 ayda 3 defa zamlanmış ve bugün itibari ile %15 zam daha almıştır, doğalgaz %9, hatta tavuk etine bile son 9 ayda %200 e varan zamlar gelmiştir. Her şeye üst üste zamlar yağmakta ve halkımız bu zamların altında ezilmektedir.
Saray iktidarının içine düştüğü bu basiretsiz yönetim anlayışı, AKP belediyelerinde de en somut şekliyle görülmektedir. Bunun en açık örneği de AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve yine AKP’li ilçe belediyeleridir.
YEREL YÖNETİMLER İÇİN SEÇİM ZAMANI GELİYOR
16 yıldır ülkemizi yönetenlerin halkımızı düşürdükleri durum ortada ve şimdi yerel yönetimler için seçim zamanı. Şu anda AKP’li belediyelerin özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı’nın şehrimizi yönetemediğini görüyoruz. Büyükşehir Belediyesi borç batağının içerisinde, Türkiye’de belediyelerin borç sıralamasında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi en ön sıralarda yer alıyor. Daha kurulalı 5 yıl bile olmadan bütçede bu kadar büyük bir açık oluşmasını anlamak mümkün değil. Bu kadar büyük borçların karşılığında şehrimizin sorunlarına ve ihtiyaçlarına çözüm olamadılar. Bizler şehrimizin borçları ile değil yapılan hizmetleri ve yatırımları ile Türkiye’de adından söz edilmesini istiyoruz.
Biz Kuva-yi Milliye şehrinin gururlu ve onurlu siyasetçileri olarak şehrimizin geleceğini korumak, çocuklarımıza daha güzel bir şehir yaratabilmek için üzerimize düşen sorumluluk ile çalışıyoruz.
UZLAŞI KÜLTÜRÜ İLE YEREL DEĞİL, YERİNDE YÖNETİM İSTİYORUZ
Yaklaşan yerel seçimler öncesi Balıkesir’li hemşerilerime sesleniyorum; Balıkesir artık sosyal demokrat belediyecilik anlayışını benimsemiş halkçı bir belediyecilik ile yönetilmeli. Şehrimiz alt yapı ve üst yapı sorunlarını değil, farklı şeyleri tartışıyor olması gerekirken bugün hala şehrimizde su kesintilerini, yol problemlerini tartışıyoruz. Bizler artık temel belediyecilik görevlerinin tartışılmadığı bir şehir istiyoruz. Şehrin ve halkımızın geleceğine dair konuları konuşmak istiyoruz. Uzlaşı kültürü ile halkımız ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini alarak, birlikte kararların alındığı bir şehir istiyoruz. Yerel yönetim değil, yerinde yönetim anlayışının benimseneceği bir Balıkesir hayal ediyoruz.
MUTLU VE HUZURLU BİR KENT HAYAL EDİYORUZ
Bizler en başta şehrimizde yaşayan hiçbir vatandaşımız yatağa aç girmesin istiyoruz. Şehrimizin en ücra köşesinde yaşayan vatandaşlarımız dahil herkes bizim için çok önemli halkımızın ihtiyaçlarını çözmek ve Türkiye’nin en kalkınmış, en sağlıklı, en huzurlu , en sosyal ,en çağdaş kenti yapmak için çalışacağız. Yaşlısıyla, genciyle, kadınıyla, erkeğiyle huzur ve mutluluk içerisinde yaşayacağımız bir kent hayal ediyoruz. Bunun içinde bu gidişattan rahatsız şehrini ve ülkesini seven halkımız ile birlikte, halkın ittifakını ve halkın iktidarını kuracağız.
İşte bu şartlar altında Mart ayında yapılacak yerel seçim sürecine girmiş bulunuyoruz. Bu şartlar; Ülkemizin ve Balıkesir’ in Cumhuriyet Halk Partisi’ ne en çok ihtiyaç duyduğu bir siyasal ortamda olduğumuzun göstergesidir. Ülkede iktidar olma yolunun, yerelde iktidar olmaktan geçtiğinin bilinciyle hareket ediyoruz. Ülkemizi ve Balıkesir’imizi içinde bulunduğu sorunlardan çıkaracak ve halkımızın rahat bir nefes almasını sağlayacak yegâne çıkış yolu CHP iktidarıdır. Bizler bunun ilk adımını Mart’da yapılacak yerel seçimlerde atacağız.
YEREL SEÇİM ADAY ADAYI BAŞVURULARIMIZ BAŞLADI
Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir İl Örgütü olarak bu seçim için çalışmalarımızı şimdiden başlattık. Biliyorsunuz yerel seçimlerin en çok üzerinde durulan konusu adayların kim olacağıdır. Genel merkezimizin yayınladığı genelge doğrultusunda aday adaylığı sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu doğrultuda yapılan başvurular sonucu her ilçemizde örgütümüzün ve halkımızın beklentileri, hassasiyetleri doğrultusunda adaylarımızı belirleyeceğiz. Bizler de bu doğrultuda gerek ilçe örgütlerimizle, gerek genel merkezimizle görüşmelerimizi sürdürerek adayların tespiti konusundaki ön çalışmalarımızı başlatmıştık.
Bugün sabah itibari ile aday adaylarımızın resmi başvurularımızı alınmaya başlandığı bu süreç, 19 Ekim Cuma günü saat 17:00 kadar da devam edecektir. Ayrıca İl ve ilçe yönetimlerinde görev yapan arkadaşlarımızdan aday adaylığı başvurusu yapmak isteyen yöneticilerimiz için de istifa süreci bugün itibari ile başladı ve 12 Ekim Cuma günü saat 17:00 da son bulacak. Şu ana kadar ilçelerimizden Belediye Başkan adayı olmak için onlarca başkan aday adayımız ve bunun yanında meclis üyesi olmak isteyen yüzlerce aday adayımız bizlere isteklerini iletmişlerdir.
Bugün itibari ile resmi başvurularımızı almaya başladık. Bu başvuruları daha yakından takip edebilmek için her ilçemiz ile ilgili olarak il yöneticilerimizden oluşan seçim komisyonlarını kurarak, belediye başkanlığı ve meclis üyeliği için aday adaylarıyla ilgili bilgileri ilçe başkanlarımızın bizimle paylaşacakları ve bu paylaşımlara dayalı bir aday tespit süreci yürütmeyi planlıyoruz. Amacımız her ilçemizde ve büyükşehirde bizi zafere taşıyacak en doğru ve güçlü adaylarla seçime gitmek ve sonuçta Balıkesir’ de CHP İktidarını kurmaktır. Aday adaylarımızın başvuru süreçleri tamamlandıktan sonra ilçelerimizin ve adaylarımızın durumu göz önünde bulundurularak ön seçim, anket, aday yoklaması gibi yöntemlerin bir veya birkaçını kullanarak adaylarımızı belirleyeceğiz. Adaylarımızın halkın desteğini alacak, partililerimizin onayladığı kişilerden olmasını istiyoruz. Adaylarımızı en kısa zamanda belirleyerek sahada çalışmalarımıza başlayacağız.
HALKIN İTTİFAKINI VE HALKIN İKTİDARINI KURACAĞIZ
Böylesine önemli bir dönemde CHP çatısı altında siyaset yapmak isteyen herkesi il ve ilçe başkanlıklarımıza davet ediyoruz. Bu büyük sorumluluğu alarak ben de destek olmak istiyorum diyen demokrasiyi benimsemiş, Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerinin ışığında, aydınlık bir Türkiye hayali kuran, kalbinde bu ruhu taşıyan vatandaşlarımız ve partililerimiz için il ve ilçe başkanlıklarımız başvuru süreci sonuna kadar her gün açık olacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB