Ayvalık’ın yeni müftüsü göreve hızlı başladı

02 Ekim 2018 Salı, 11:21

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; yaklaşık 2 ay önce göreve gelen Müftü Emre Önal çalışmalarına hızlı başladı.

Müftü Önal, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Kur’an kurslarında 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte 4-6 yaş Kur’an kursları için minik misafirlerine müftülüğün kapılarını açtı.
Ayvalık’ta; 7 Kur’an Kursunda bayanlara yönelik temel, 2 Kur’an Kursunda ise çocuklara yönelik 4-6 yaş Kur’an Kursu öğreniminin sürmesini de sağlayan Müftü Önal, bu yıl ilk defa Ayvalık İlçe Merkezinde Müftülük bünyesinde bulunan Armutçuk Kur’an Kursunda ve Sarımsaklıda bulunan Yunus Emre Kur’an Kursunda 4-6 yaş Kur’an Kursu açılmasından da duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Ayvalık’ta göreve geldiği ilk günden bu yana insanların manevi anlamda dini duygularının sömürülmeden, ibadetlerini sadece Allah rızası için yapabilmesini sağlamayı amaçladıklarını kaydeden Müftü Emre Önal, “Kur’an kursları, yüce Allah’ın insanlığa gönderdiği son ilahi kitap olan Kur’an-ı Kerim’i okumak, anlamak ve ona uygun bir hayat yaşamak isteyen Müslümanların, Kur’an eğitim ve öğretimine yönelik geliştirdikleri önemli kurumlardan biridir. Kur’an kursları, muhataplarına Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgiler öğretimi yanında, milli birlik ve beraberlik bilincinin geliştirilmesi, sevgi, saygı ve dostluk bağlarının güçlendirilmesi, vatan, millet, bayrak, şehitlik, gazilik gibi milli ve manevi değerlerin özümsetilmesi, bir arada yaşama ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi gibi değerlerin kazandırılmasını amaç edinmiş yaygın din eğitimi merkezleridir. Diyanet İşleri Başkanlığınca Kur’an kurslarında gerçekleştirilen önemli yaygın din eğitimi faaliyetlerinden biri de din eğitiminde yaş sınırlamasının kaldırılmasıyla birlikte, toplumdan gelen talepler doğrultusunda uygulamaya koyulan ve değerler eğitimini esas alan ‘Kur’an Kursları 4-6 Yaş Grubu Öğretim Programı’dır.” dedi.
Kur’an kurslarının 4-6 Yaş Grubu Öğretim Programı ile her yaş grubundan öğrencinin cami ve Kur’an kurslarına gelebilmesi, kurslara devam eden öğrencilerin çoğunluğunu yetişkin ev hanımlarının teşkil etmesi ve önemli bir kısmının okul öncesi yaş grubu çocuk veya torun sahibi olması, çocuklarının din eğitimi ihtiyacının karşılanmasına yönelik ilk olarak 2013-2014 eğitim öğretim yılında uygulamaya konulduğunu da hatırlayan Müftü Önal, “Söz konusu programla çocukların kendi seviyelerinde sevgi, saygı, yardımlaşma, iyilik, adalet, sorumluluk, doğruluk ve sabır gibi İslam dininin temel değerlerini insan hayatına anlam kazandıran unsurlardan biri olarak fark etmeleri yanında, dinimizin temel kaynağı olan Kur’an-ı Kerim’i ses ve şekil olarak kendi seviyelerinde tanımaları hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.
Ayvalık’ın yeni ve dinamik müftüsü Emre Önal, Diyanet Haber adını taşıyan Kur’an Kursları’nın 4-6 Yaş Grubu Öğretim Programı; gelişen ve değişen sosyo-kültürel şartlar, uygulamadan gelen geri bildirimler, muhatap kitlenin ilgi, ihtiyaç ve beklentileri, mevcut programın konu ve kazanımları göz önünde bulundurularak birim uzmanları ve alan uzmanı akademisyenlerden oluşan komisyon çalışmaları marifetiyle 2018-2019 eğitim öğretim döneminde güncellenmiş olduğunu da sözlerine ekledi.

AYVALIK’IN YENİ MÜFTÜSÜ EMER ÖNAL KİMDİR?
1978 yılında Tokat’ta doğdu. Yozgat Akdağmadeni İlçesine kayıtlıdır.
İlkokulu 1992 tarihinde Çorum Atatürk İlkokulunda, Ortaokulu 1994 yılında İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip’te, Liseyi de Malatya İmam Hatip Lisesi’nde 1995 yılında tamamladı. 2002 yılında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 2006 tarihinde ise Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İslam Felsefesi dalında Yüksek Lisans’ı tamamladı.
1997 yılında Tekirdağ Çorlu Müftülüğünde İmam-Hatip olarak başladığı meslek hayatında 1997–2002 arası Konya’da İmam-Hatip olarak görev yapmış; 2002–2005 yıllarında 30 ay süreli İstanbul Haseki Eğitim Merkezinde 19.Dönem Müftü ve Vaizler İhtisas Kursunutamamlamıştır.2005 –2009 arası İstanbul Büyükçekmece ve Beykoz Müftülüklerinde İlçe Vaizi görevinde bulundu. 2009-2012 yıllarında Şırnak-Güçlükonak ve 2012–2018 yıllarında da Manisa-Ahmetli İlçe Müftüsü olarak görev yapmış ve halen Balıkesir-Ayvalık İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır.
Evli ve 3 çocuk babasıdır. SUAT SALGIN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB