AK PARTİYİ PARÇALADI

02 Ekim 2018 Salı, 12:24

Ak Parti Balıkesir İl Başkanı Sn Hasan Demiraslan’ın önüne hangi sonuçlar konuyor? Burhaniye’de başarılıyız diyorsa eğer emin olun doğru konuşmuyor.
2014 Yerel Seçimlerinde Ak Parti Küçük Moskova denilen Burhaniye’de belediye başkanlığı kazanırken % 40,2 oy oranı ve Necdet Uysal farkıyla 13.681 oy alma başarısı göstermiştir. Yine aynı seçimde meclis üyesi bile seçilemeyen Onur Bedir’in, akabinde atamayla Ak Parti Burhaniye İlçe Başkanı olarak başlayan siyasal hayatı hezimetler ile dolu.
1 Kasım seçimlerinde Burhaniye’de;
Toplam Seçmen Sayısı : 43.451
Kullanılan Oy Sayısı : 37.863
Ak Parti’nin aldığı oy sayısı: 12.782

2017 Referandum seçimlerinde Burhaniye’de;
Evet Oyu: % 35
Hayır Oyu: %65
Toplam Seçmen Sayısı : 44.010
Kullanılan Oy Sayısı : 39.064
2015 seçimlerinde Ak Parti’nin % 34,17’lik 12.782 oyunu ve MHP’nin 12,72’lik 4.759 oyunu da dikkate alacak olursak, referandumda en az %46-47 oranında evet oyu çıkması gerekirken Onur Bedir’in ilçe başkanı sıfatıyla geçirdiği referandum seçimindeki %35’lik oy oranı tam bir hezimet oldu.
2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri alınan sonuçların devamı niteliğindedir. 2018 Milletvekili seçimlerinde MHP ile yapılan Cumhur İttifakına rağmen %37’lik 15,672 oy Ak Parti’nin kendi oyunu bırakın artırmayı, gerilettiğini göstermektedir. Çünkü 2018 milletvekili seçimlerinde Seçmen Sayısı: 47,436’ya çıkmış bir önceki seçime göre 3.426 artarken, bu artış Ak Parti’ye yansıtılamamış, MHP’nin 2.629 oy desteğine rağmen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde artış sağlanamamıştır. Ak Parti’nin 3.426 seçmen artışına rağmen 13.043 oy aldığı ortamda Ak Parti’nin sadece 261 oy artırmış olması düşündürücüdür. Bir başka deyişle; artan seçmen sayısının %10’nu bile Ak Parti’ye oy atmamıştır.
Onur Bedir’in ilçe başkanlığına getirilmesinin ardından yönetiminde yaşanan huzursuzluklar kamuoyuna yansımış, birbiri ardına yönetimdeki isimler istifa ederek Onur Bedir’e tepki göstererek yönetimden istifalarını vermişti. Buna rağmen tabana kulaklarını tıkayan dönemin bölge milletvekili Ali Aydınlıoğlu, tabanla inatlaşmış, yönetimi düşen Onur Bedir’in yeniden atanmasını getirtmişti. Son kongre sürecinde de FETÖ sanıklarından, eş, dost, akraba, ahbap çavuş ilişkilerine benzer mantıkla delege belirlenmiş, Bedir’in kendi hazırladığı delegelerle, il koordinatör milletvekili Muhammed Balta’nın dayatmacı konuşmalarıyla delege üzerinde baskı kurmasıyla kongrede ilçe başkanı seçilmiştir. Siyasi hayatında ilçe başkanı sıfatıyla daha seçim galibiyeti görmemiş Onur Bedir’in izlemiş olduğu ötekileştirmeci politikalarla, Burhaniye’de tek bir seçim bile kazanamayacağının sinyallerini defalarca vermiştir.
Teşkilat bünyesinde yeniden yapılanma sürecine gidilirken, tabana sırtını dönmüş, bugüne kadar görev yapmış ilçe başkanlarına selam vermez hale gelmiş Onur Bedir ve teşkilatıyla, Burhaniye’de zar zor kazanılan belediye, altın tepside CHP’ye verilmek üzere. Burhaniye’deki CHP’lilerin çok ama çok sevdiği Onur Bedir’in Örkçü’den sonra görevden alınmaması için dua bile eden CHP’liler, şimdiden kimlerin meclis üyesi olacağının sıralamasını bile yapar oldu.
İl teşkilatının bugüne kadar hangi kriterlerle bilgilendirildiğini bilemeyiz. Doğru ve tarafsız habercilik adına yalan söylemeyi bilmeyen rakamlarla, Onur Bedir’in Ak Parti’yi getirdiği durumun fotoğrafını çektik. Çektiğimiz bu fotoğrafın doğru değerlendirmesini yapmasını beklediğimiz il teşkilatının, sunduğumuz tabloyu ne kadar dikkate aldığını zaman gösterecek.
Yarınlarda Burhaniye’de kazanılmış belediye kaybedildikten sonra kırılacak testinin kimseye getirisi olmayacağı gibi, genel merkeze ve Reise hiç kimsenin hesap veremeyeceğini de şimdiden öngörmekteyiz. Çarşamba’nın gelişi Salı’dan belli olur misali, biz bugünden yarın ortaya çıkacak tabloyu ortaya koyduk. Takdirini Ak Parti’ye gönül vermiş insanlarımıza bırakıyoruz.

Yorum

  1. mustafa balaban

    Ekim 2, 2018 at 12:48

    Siyasi partiler ilçelerde icraatları ile halka dokunur, Burda bir başarısızlık varsa hesabı seçim kazanmış Belediye Başkanından sorulur… İlçe Başkanlığı icra makamı değildir… Necdet Uysal’ın başarısızlığını İlçe Teşkilatına fatura etmek akla ziyan bir yorum… İlçe Kongresinde yaşananlar bizzat Edip Uğur’un partiye müdaheleleri sonucu yaşanmış nahoş hadiseler idi… Ve bu son herzesinden sonra İstifa ettirilmişti… Onur Bedir Reisin çizgisinde kalıp Partisine sahip çıkmıştır… Şimdi gücü Reise yetmeyenler Onur Bedir üzerinden siyasi hesap peşine düşmüş… Mertçeçıkıp Reise asi olamayanlar rahat dursun, verdikelri zarar zaten fazla…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB