Ege’de beklenen tropik fırtına yerini yağışa bıraktı

01 Ekim 2018 Pazartesi, 14:02

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Orta Akdeniz’de oluşan ve Türkiye’nin batı kıyılarında etkili olması beklenen tropik fırtınanın neden olabileceği olumsuzluklara karşı tüm önlemler alındı.

SUAT SALGIN
Ayvalık Kaymakamlığı’nın öncülüğünde; Ayvalık Belediyesi ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ekipler tarafından hummalı bir şekilde yapılan çalışmalarda, ilçe genelindeki tüm rögarlar, kanalizasyon şebekelerinde olası su baskınlarına karşı geniş çapta temizlikler yapıldı.
Kasırga’ya karşı bazı camilerle Ayvalık Belediyesi’ne ait ses yayın sistemlerinden yapılan anonslarla vatandaşlar uyarıldı.
Olası kasırga nedeniyle balıkçı tekneleri korunaklı olan koylara çekilirken, vatandaşlardan bazıları, oluşabilecek bir fırtınaya karşı evlerinin camlarındaki panjurlarını sıkı sıkıya kapattı.
Meteoroloji yetkilileri ise; tropik kasırganın yön değiştirerek, kuzeye doğru yöneldiğini ve şiddetini kaybettiğini açıkladı.
Edirne ve Çanakkale’de etkili olması beklenilen şiddetini düşüren kasırganın bu iki kentin yanı sıra Kuzey Ege’de de yağışları beraberinde getireceği bildirildi. Bu bölgede rüzgarın yüzde 40 ile 60 kilometre arasında eseceği ve yağışların ise metrekare başına 40 ile 60 kilogram arasında düşeceği belirtildi.
Ayvalık’ta ise gün boyu yağan yağmur şu ana kadar herhangi bir olumsuzluğa neden olmadı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB