BURHANİYE SEVGİSİ 10 ŞİİR YAZDIRDI

01 Ekim 2018 Pazartesi, 14:11

Türkiye’nin her bölgesini şehir şehir, köy köy gezerek şiire döken 64 yaşındaki Hıfzı Karaca, 2015 yılında geldiği ve 10 ay yaşadığı Burhaniye için 10 şiir yazdı. Burhaniye Belediye Başkan Yardımcısı Cemal Akkılınç, aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Şairi olan Hıfzı Karaca’ya ilçenin tanıtımına yapmış olduğu katkılarından dolayı Başkan Necdet Uysal adına şükran plaketi verdi.
Şiir yazmaya 20’li yaşlarındabaşlayan Hıfzı Karaca, emekli olduktan sonra Türkiye’yi karış karış gezmeye karar vermiş. Şiirlerini, gittiği her yörenin havasını teneffüs ederek, insanlarına dokunarak ve onlarla iç içe yaşayarak kaleme dökmeye başlamış. 2015 yılında geldiği ve 10 ay kaldığı Burhaniye’ye sevdalanan Hıfzı Karaca, Burhaniye için toplam 10 şiire imza atmış.
BURHANİYE ŞİİRİ DİVAN ÖLÇÜLERİNDE
Hıfzı Karaca’nın ilçenin 20 kırsal mahallesini gezerek, kültürünü yansıttığı şiirler arasında yer alan Burhaniye isimli şiirinin önemli bir özelliği de var. Burhaniye şiiri, Türkiye’de ilk defa 4+4+4+3 ölçülerinde, yani Divan Edebiyatı ölçülerinde yazılmış bir şiir. “Sevincimizi, ağlamamızı, gülmemizi şiirle anlatıyoruz” diyen Karaca, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Şairi olarak, her beldemin köy halkını bizzat kendime hedef seçip, onlardan aldığım bilgi ve birikimi şiire dönüştürüyorum. Burhaniye halkının temiz yüreği bana, Burhaniye isimli (4+4+4+3) 15 heceli divan şiiri yazmaya yönlendirdi. Burhaniye’ye ait toplam 10 şiir yazdım. Belediye Başkanımız Necdet Uysal’a göstermiş olduğu nezaketten ötürü çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Bir şiiri yazarken topluma net ve kesin cevap vermenin gerekli olduğunu çünkü şiirin 1000 sayfalık kitabın 4 mısraya sığdırılması anlamına geldiğini vurgulayan Karaca, belde ve vatan içerikli şiirlerin yanı sıra topluma, özellikle de çocuklara ders veren şiirlere de imza attığını söylüyor. Hıfzı Karaca’nın bütün şiirleri, ‘Gelseler de Kahve Koysak Fincana’ isimli kitabında yer alıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB