Rekoltesi az bereketi bol bir sezon bekliyorlar

29 Eylül 2018 Cumartesi, 11:59

 

Türkiye’nin en erken zeytinyağı sıkımının yapıldığı bölge olan Edremit Körfezi’nde bu yılın ilk zeytinyağı; zeytinin ve zeytinin başkenti olarak nitelendirilen Ayvalık’ta sıkıldı.

Sezonun ilk zeytinyağının sıkıldığı fabrikada, AA muhabirine açıklama yapan Ayvalık’ın tanınmış zeytin üreticisi ve sanayisi Ahmet Sucu, sezonun ilk yağını sıkmanın kendileri için yeni bir bayramın başlaması anlamını taşıdığını söyledi.
Bölgedeki üreticilerin geçtiğimiz yılki mahsul oranını yakalayamasalar bile büyük bir umutla yeniden üretime başladıklarını kaydeden Sucu, “İnşallah hayırlı ve bereketli bir sezon olur. Bu bereketli sezonla da tekrardan ağaçlarımıza bakıp, önümüzdeki senenin hazırlıklarını şimdiden yapmaya başlarız.” dedi.
Zeytin üreticisi ve sanayicisinin içinde bitmeyen bir umudun olduğunu vurgulayan Ahmet Sucu, “Sektörümüze ait çok meşhur, ‘Çiftçinin karnında 40 tane seneye var’ şeklinde bir atasözü vardır. Bu sene zeytin mahsulümüz az ama bizim umudumuz daha şimdiden 12 ay sonrasıdır. Gelecek sene için yöre halkı olarak şimdiden hazırlık yapmaya başlayacağız. Bölge olarak bu sene Edremit Körfezi bölgesinde zeytin mahsulümüz az. Ama bazen azın bereketi daha çok olur. İnşallah o bereketle devam edeceğiz.”ifadelerini kullandı.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin zeytin rekoltesini önümüzdeki günlerde açıklayacağını kaydeden Ahmet Sucu, “Zeytinin rekoltesi belli olacak. Tabiki bu yıl geçtiğimiz sene kadar çok olabilecek bir rekolte beklemiyoruz. Ama geçen senenin de çok çok altında bir rekolte beklemiyoruz. İnşallah tüm üretici, çiftçi ve sanayici için, özellikle de döviz artışından dolayı tüm ihracatçılar için hayırlı bir sezon olur. İnşallah bereketli bir sezon olur. Bazen ürün çok olur, ama bu çokluktan dolayı mundar olur. Bazen ürün az olur ama bereketli olur. Bu yüzden de inşallah ‘ürün az ama bereketi bol olur’ diyoruz bu sene için…” diye konuştu.

Üreticinin umudu ihracattın bu yılda yüksek olmasına bağlı…
Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Kıtay ise; zeytinde her hasatın yeni bir heyecan ve umut olduğunu vurgulayarak, “Bu yıl yeni bir heyecanı ve umudu üreticilerimizle birlikte yaşıyoruz. Bu yılın tüm çiftçimize bereketli bir yıl olmasını diliyorum” dedi.
Bu yılın ilk zeytinyağının sıkılmış olduğunu da kaydeden Başkan Kıtay, “Erken hasat zeytinyağı son derece şifa kaynağı mucizevi bir yağdır. Nefaset ve kalite açısından oldukça yüksek değerlere sahiptir. Bu zeytinyağının sıkımı bugün ilçemizde gerçekleşmiş durumdadır. İnşallah bereketli ve verimli bir yıl bekliyoruz. Bu yıl Edremit Körfezi olarak zeytin üretimindeki rekolte beklentimiz geçtiğimiz yıla nazaran biraz düşük durumda. Ama şöyle bir umudumuz var. Biliyorsunuz ki; zeytinyağı ihracatı son yıllarda sürekli yükselmektedir. Biz bu yılda ihracatın son derece yüksek olacağına inanıyoruz. Bu yükselişin de çiftçilerimiz için kazançlı bir yükselişi beraberinde getirmesini temenni ediyorum” diye konuştu.SUAT SALGIN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB