29 Eylül 2018 Cumartesi, 08:06
SAFFET NAYIR
SAFFET NAYIR saffet.nayir@gmail.com Tüm Yazılar

Mutlu…(mu) azınlık…?

 

Çok duymuşusuzdur bu terimi.Mutlu azınlık…İlk aklımıza gelen hiç bir sorunları olmayan,zevkten ne yapacağnı şaşırmış hatta azıp sapmış bir kesim akla gelir hemen.
Doğrumu’dur bu düşünce? Kısmen doğrudur.Gerçekten’de her devletin ,her toplumun bir en üst tabakası var dır ki biz onlara mutlu azınlık deriz.
Peki… Gerçekten mutlumudurlar? Görünüşüne göre mutludurlar,yada bize kendilerini öyle yansıtırlar.
Mutlu azınlık diye tabir edilen bu kesimin en göze çarpan özellikleri nedir diye soracak olursak hemen akla gelenleri sıralaylım…
1-Zengindirler..Buradaki zeginlik parasal güç anlamındadır.Yoksa ruhsal veya manevi zenginlik yönünden derseniz sanmıyorum.Dünya üzerindeki hiç bir din buna musade etmez.Yani çevrende onca yoksul olacak ama sen aksırıncıya ,tıksırıncaya kadar yiyeceksin mutlu olacaksın.Sanmam.
2-Makam sahibidirler…Genelde zengin oldukları için onlara her kapı açılır.Maddi güç onlara bu hakkı verir.Meşhur söz’dür para her kapıyı açar.Bunlarında açamayacakları kapı yoktur.
3-Nüfuzlu’durlar…Her yerde sözleri geçer…meşhur ”hamili kart yakinimdir” klişesi bunlar içindir.Olmayacak işler olur.Her şey kanuna uydurulur.Onlar için olmaz olmaz diye bir şey yoktur.Sadece biraz zaman da sorun olur ki buna sebep olanlar’da anında bertaraf edilir.
4-Güçlüdürler…Her yerde adamları vardır.hatta yakın çevrelerinde onları koruyup kollayan bir zırh duvarı vardır.Fiziki anlamda da böyledir.Korumaları hatta magandaları vardır.Bunların yanına yaklaşılmaz.
5-Her şeyi onlar bilir.Ben merkezcidirler… Zenginlerya onların bilmediği yoktur.Her konuda fikir sahibidirler.Söylediklerinin doğruluğunun yada yanlışlığının bir önemi yoktur.Onlar söylemişse olay bitmiştir.Tartışma dahi kabul etmezler.Aksi halde yersin şamarı.
6- Yasalar karşısında ayrıcalıklıdırlar.Hatta çoğu yasa onlar için çıkartılır.Muktedir oldukları için bunlara itiraz olmaz.
7-Adalet onlar için vardır.Önce onların adaleti yerine getirilir.
Bununla ilgi şöyle bir halk söylemi vardır.
Bir Çin atasözü der ki;
İki zengin adalet huzurunda hâkim karşısına çıktığında hâkim davadan çekilirmiş.
Bir zenginle bir fakir adalet huzurunda hâkim karşısına çıktığında davayı zengin kazanırmış.
İki fakir adalet huzurunda hâkim karşısına çıktığında adalet tecelli edermiş.’
Kısacası dünyanın hiç bir yerinde “gerçek” adalet yoktur!…
Görülüyor ki Mutlu azınlık lafı o kadar da boş laf değildir…Her ülkenin,her toplumun,her zümrenin mutlu azınlıkları vardır.Bizde’de vardır.
Peki en çarpıcı soruyu sormanın zamanı geldi.
Allah zengini mi sever fakiri mi? Bunu sizlerin takdirine bırakıyorum. Sadece şunu söyleyeyim.” veren el ,alan elden üstündür” Yorum sizin.
Ne demiş Rahmetli Barış Manço?
”Yoksul görsen besle kaymak bal ile
Garipleri giydir ipek şal ile
Öksüz görsen sar kanadın kolunu
Kimse göçmez bu dünyadan mal ile”
Siz yine’de Sevgili Peygamberimizin şu sözünü hiç aklınızdan çıkarmayın.”Komşusu açken tok yatan bizden değilidr.”
Saygıyla kalın…Saffet Nayir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB