Bu otel; “Sokak hayvanlarının dostu”

27 Eylül 2018 Perşembe, 11:24

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki Uygulama Oteli’nde 4 yıldan bu yana süren ‘Sokak Hayvanları Dostu Projesi’ ile yüzlerce sokak hayvanının karınları doyurulurken, bununla yetinmeyen otel personeli güçsüz ve hasta halde kendilerine sığınan hayvanları kendi ceplerinden imece usulüyle topladıkları paralarla tedavi ettirerek örnek bir toplumsal farkındalık çalışmasına imza atıyorlar.
Otelde turizm eğitimlerini uygulamalı olarak gören öğrencilere de hayvan sevgisinin aşılandığı projeye, otelin birçok müşterisi de memnuniyetle destek verdiği bildiriliyor.
Son dönemlerde sokak hayvanlarına yönelik şiddet haberlerinin sıklıkla yaşandığı ülkemizde, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir okulun 4 yıldan bu yana sokak hayvanlarına sahip çıkması hayvan severleri de mutlu ediyor.
Bu kapsamda otelin yemek artıkları çöpe atılmıyor ve personel tarafından otelin çevresindeki sokak hayvanlarıyla, ilçe genelindeki bir çok cadde ve sokakta yaşayan kedi ve köpeklere mesai saatlerinin dışında götürülüp, yediriliyor.
Sokakta çeşitli nedenlerle şiddet gören, darp edilen veya çaresiz halde Uygulama Oteli’ne sığınan özellikle iki kediyi ameliyat ettirip, uzun tedavi süresince yalnız bırakmayan otelin personeline, okul idaresi de tam destek veriyor. Tamamen personelin kendi aralarında topladıkları paralarla gerçekleşen ameliyatların ardından sağlığına kavuşan sokak hayvanları ise otelde adeta müşterilerin maskotu haline gelmiş durumda.
Bu kedilerden biri olan Garip ise kısa bir süre ameliyat olup sağlığına kavuşanlardan… Talihsiz hayvan hasta ve ölüme terk edilmiş bir haldeyken sığındığı Uygulama Oteli’nin Usta Öğreticileri’nden Emine Türközü tarafından fark edilmiş.
Emine Türközü muhabirimize yaptığı açıklamada, “Bu kedimiz burada beslenen birçok candan sadece bir tanesi. Bu kedimizin ismi, Garip. Bu kedimiz sokaktan gelip, o haliyle bize sığınmıştı. Bir darbe almış ve gözünün biri kör olmuş, diğer gözü de kaymış, damağında da büyük bir delik oluşmuştu. Derileri kalkmış ve tüyleri dökülmüş olan zavallı hayvan çok kötü görünüyordu. Çok zayıftı ve bağışıklık sistemi çökmek üzereydi. O’nu veterinerimizde misafir ettik. İyileştirdik. Halen daha da tam olarak kendine gelmiş değil. Şimdi bize en tatlı tavırlarıyla minnetini göstermeye çalışıyor. Bir kedimize daha vardı. 4 yavrusuyla birlikteydi. Ayağı kırılmıştı. Otelimizin tüm personeli birlik olup, bu canların tedavi masraflarını karşılıyoruz. Onların karınlarını doyuruyoruz. Besliyoruz. Seviyoruz. Mutluyuz. Çünkü onlar, bizlere insan olduğumuzu hissettiriyorlar. Otelimizin müşterileri arasında Allah rızası için beslediğimiz sokak hayvanlarımızı sevmeyenlerde çıkabiliyor. Tabiki onları da hoş görüyoruz. Ama seven ve ilgi gösteren daha çok. Buda bizi mutlu ediyor” dedi.

OKUL YÖNETİMİ DE MEMNUN
Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nden sorumlu Müdür Yardımcısı Abdülaziz Yük, Sokak Hayvanları Dostu Projesi’nin yaklaşık 4 yıldan bu yana sürdüğünü hatırlatarak, “Otelimizdeki yemek atıklarımızı çöpe atmayıp, sokak hayvanlarımızla paylaşıyoruz. Bu konuda personelimizle birlikte çok ciddi bir duyarlılık oluştu. Bu oluşan sinerjiyi de sokak canlarımızı koruyup kollayarak sürdürmeye devam ediyoruz.” dedi.
Otel personeli ile müşterilerinin adeta maskotu haline gelen ‘Garip’ isimli kedinin kendilerine sığındığında son derece kötü durumda ve rahatsızlıklar içerisinde bulunduğunu kaydeden Abdülaziz Yük, “Personelimiz, öğretmenlerimiz, arkadaşlarımız sağolsunlar çok büyük bir duyarlılık gösterdiler. Hayvanın gerekli tedavilerini sağlamış durumdalar. Şu anda kedimiz sağlığına kavuşmuş durumdadır” ifadelerini kullandı.
Otel müşterilerinin genelde sahip çıktıkları sokak hayvanlarına karşı olumlu tepkiler verdiklerini belirten Yük, “Bu minik kedimizi özellikle konuklarımızın çocukları çok seviyorlar. Bizlerde çok seviyoruz onları. Bu projeyle temel amacımız, toplumumuzda sokak hayvanlarına yönelik duyarlılığın artmasına katkı verebilmektir. Bu canlarımızı seviyoruz. Bu konuda topluma örnek olmaya çalışıyoruz. Bu konuda kendi ceplerinden paralar harcayarak sokak canlarının tedavisini yaptırıp, onları besleyen, bakıp, kollayan tüm personelime bu konudaki hassasiyetlerinden dolayı yürekten teşekkür ediyorum. Bu projeye öncülük eden kurumlardan biriyiz. Bu projenin yayılarak diğer kurumlarda da aynı hassasiyetle uygulanmasını temenni ediyoruz.” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB