Gönüllü olarak denizler ve ada sahillerindeki çöpleri topluyorlar

25 Eylül 2018 Salı, 11:33

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; dalış sporu yapan amatör ve profesyonel dalgıçlar, dalış sonrasında ada sahilleriyle deniz dibindeki çöpleri toplayarak çevre temizliğine gönüllü olarak katkı veriyorlar.

Ayvalık’ta İda Dalış Merkezi sahibi ve eğitmeni Yılmaz Tabanlı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen uygulama vatandaşların takdirini topluyor.
Topladıkları neredeyse kamyonlar dolusu çöpü, ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’na döndüklerinde Ayvalık Belediyesi bünyesindeki Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne ait çöp toplama araçlarına teslim eden dalgıçlar adına muhabirimize açıklamalar yapan Yılmaz Tabanlı, yaptıkları gönüllü faaliyetten son derece huzur duyduklarını belirtti.
Ayvalık’ın irili ufaklı 22 adasında gerçekleştirdikleri dalış eğitim faaliyetlerinde fark ettikleri her çöpü toplamaya çalıştıklarını kaydeden Tabanlı, “Çevreye duyarlı olmayan bilinçsiz insanların denize girip serinlemek amaçlı gittikleri güzelim adaların koylarını hunharca katledercesine gelişigüzel attıkları ambalaj atıkları başta olmak üzere pet su şişelerinin çoğunlukta olduğu bu çöpleri ekolojik dengeye zarar vermemesi amacıyla bu işi gönüllü olarak yapıyoruz.” dedi.
20 yıldan bu yana Ayvalık’ta dalış turizmi ve eğitmenliği yaptığını aktaran Yılmaz Tabanlı, “Fırsat buldukça bu temizlik hareketini sessiz sedasız yıllardır yapmaya çalışıyoruz. Biz bu çöpleri adalardan toplamaktan zaman zaman yılıyoruz ama sağolsun insanlarımız da bu çöpleri inadına ada koylarına ve deniz dibine atmaktan bıkmıyorlar” diyerek hayıflandı. SUAT SALGIN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB