KIRTIK , KÖRFEZ’DE TEK OLDU

22 Eylül 2018 Cumartesi, 08:36

Burhaniye’nin Kırtık mahallesinde 2011 yılında kurulan Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizm Derneği faaliyetleri ile başlanan Organik Tarım projesinde, 30’a yakın tarımsal ürün Organik sertifikalı olarak üretilir hale geldi.
Organik Tarım Derneği ‘nin geçtiğimiz yıl Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu’nun hibe desteğini alarak yapımına başladığı 20 ton/gün kapasiteli Organik Zeytinyağı Fabrikası’nın 2018-2019 zeytin sezonuna yetiştirileceği bilgisini veren Dernek Başkanı Fikret Kara; “mahallede inşa edilen Fabrika binasında zeytinyağı üretim makinesinin yanında zeytinyağı şişeleme, paketleme makineleri de olacak. Fabrika binasının alt katında -4 ve -18 derecelik iki adet soğuk hava deposu olacak. Organik Zeytinyağlarını -4 derecelik alanda muhafaza edeceğiz. Mahalle de üretilen diğer organik tarım ürünlerini de -18 derecelik soğuk hava deposunda muhafaza edeceğiz. Ayrıca yine fabrika alanı içerisine satış standı, kahvaltı ve yemek salonu ve de taş fırın yapılacak. Satış standımızda organik ürünlerin satışını yapacağız. Kahvaltı ve yemek salonunda organik ürünlerden yemek ve kahvaltı hizmeti de verilecek. Tesis tamamen bittiğinde taş fırında organik ürünlerden yapılacak köy yemeklerini tatmak için herkesi Kırtık’a bekliyoruz” dedi.
Kırtık mahallesindeki Organik Zeytinyağı Fabrika bina inşaatını yerinde ziyaret eden Burhaniye Belediye Meclisi Ak Parti Grup Başkanvekili İsmail ÇANCI, 2011 yılında Burhaniye Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi Meziyet NARİN, zamanın İlçe Tarım Müdürü Dursun OKUR ve mahalle muhtarı Mahir AÇAR ve mahalle müstahsilleri ile birlikte başlattıkları dernek faaliyetinin bu noktaya gelmesinden çok büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti. Şu an dernek başkanı olan Fikret KARA’yı , dernek üyeleri ve proje paydaşlarını bu yatırım için tebrik eden ÇANCI; “Kırtık Mahallesi Körfez’de bu işi mahalle sınırları dahilinde top yekün yapan ilk mahalle olmuştur. 2011 yılında başlayan bu proje bir çok köye ve mahalleye örnek olacak niteliktedir.” dedi. Mahallede şu an yapılan sertifikalı organik üretimin, Organik Tarım’a geçiş yıllarındaki sertifika bedellerinin İl Özel İdaresi Kaynaklarından tahsisi için beraber çalıştıkları dönemin Ak Parti ilçe başkanı Özer Koyuncu’yu da anan Çancı, “organik üretim yapan mahalle ve üretici sayısının bu projeden sonra artacağını umuyorum” dedi. Kırtık mahallesinin cefakar müstahsilleri tarafından üretilen organik ürünlerin, Burhaniye pazarında Derneğe tahsis edilen alanda satışının yapıldığını belirten ÇANCI; “ Dernek üyeleri, hem ilçe halkımızı organik ürünlerle buluşturuyor hem de ilçemizin tarım ve turizmine katma değer katıyor. Proje bittiğinde Kırtık Mahallesi İnşallah Ekolojik bir Turizm köyü olacaktır” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB