19 Eylül 2018 Çarşamba, 12:33
NECATİ ALBAŞ
NECATİ ALBAŞ necatialbas10@gmail.com Tüm Yazılar

Bakan Pakdemirli çiftçilere: “Bugünler geçecek, biraz dişinizi sıkın!”

Bu günkü köşe yazımızı Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli’nin Ziraat Odası Başkanları ile yaptığı toplantıda çiftçilere sesleniş konuşmasına ayıralım dedim.

Aydın’da düzenlenen TZOB Ege Bölge Toplantısı’nda çiftçilere seslenen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Dövizin inişli, çıkışlı yükselişinden dolayı maliyetler arttı. Sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Hep birlikte kemerlerimizi sıkacağız. Kurların oturmasını bekliyoruz. Tabii ki ekonomiye bir saldırı var. Bugünler de geçecek. Biraz dişinizi sıkın” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Aydın’da incelemelerde bulundu, TZOB tarafından düzenlenen Ege Bölge Toplantısı’nda çiftçilere seslendi.

Kentteki programı kapsamında İncirliova’daki bir incir işleme tesisini gezen Bakan Pakdemirli, orman vasfını yitirmiş alanlara incir ağacı dikilebilmesi için talepte bulunulması üzerine konuyla ilgili çalışma yapacaklarını söyledi.

Ziraat odalarının Başkanlarıyla bir araya geldi
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, valilik ziyaretinin ardından TZOB tarafından Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Atatürk Kongre Merkezi’nde organize edilen; Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, İzmir, Uşak ve Burdur’da faaliyet gösteren 87 ziraat odasının başkanı ile meclis başkanları, tarım ve orman il ve ilçe müdürlerinin hazır bulunduğu toplantıya katıldı.

“Toprakla su birbirine kavuştu”
Toplantıda çiftçilere seslenen Pakdemirli, Türkiye’nin 24 Haziran sonrası başkanlık sistemine geçtiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Biz milletin efendisi olmaya gelmedik, millete hizmet etmeye geldik. Yeni dönemde daha hızlı çalışacağız. Millete vatandaşa daha fazla hizmet edeceğiz. Bizim bir müşterimiz vardır o da millettir.

Yeni sistemle iki büyük bakanlık, tarım ve orman bakanlığı bir araya geldi. 5 yıllık bir plan hazırlıyoruz. Toprak ve su ayrılmıştı. Toprak ve suyu ayrı yönetmek gerçekten zordu. Siz belki farkında değildiniz ama iki bakanlık da birbiri ile çekişme içindeydi. Çekişmelerden dolayı işler ne yazık ki yürümüyordu. O yüzden toprağı suyla birlikte yöneteceksiniz. Artık toprakla su birbirine kavuştu

“Çiftçimizi güldüreceğiz, tüketicimizi de enflasyona ezdirmeyeceğiz”
Yeni sistemde çiftçimizi güldüreceğiz ama tüketicimizi de enflasyona ezdirmeyeceğiz. Zeytinyağına destek veriyoruz. Tane zeytine de bir destek talebi geldi. Ona da destek verebilir miyiz bakacağız. Bununla ilgili bir çalışma yürüteceğiz. Bu bölgeden ürün ihracatımız 9 milyar dolardır. Türkiye’deki toplam ihracatın yüzde 19’unu kapsıyor, bu nedenle bölge çok önemli.”

“Döviz baskısına karşı tarımsal ihracatımızı artırmalıyız”
Tarım Bakanlığı olarak üreticiyi güldürmek ve bunun yanında tüketiciyi de enflasyona ezdirmemek gibi iki önemli misyonları olduğuna işaret eden Bakan Pakdemirli, üretici ve tüketiciyi korumak için gerekli tüm tedbirleri aldıklarını bildirdi. Pakdemirli, “Aşırı bir enflasyon olmaması lazım. İki tarafı da dengeli bir şekilde götürmeye çalışacağız. Ziraat odalarının öncülüğünde bir çalışma yapıp bu yapıyı sağlıklı bir hale getirmeliyiz” dedi.

Yerel ve ulusal piyasaları yakından takip ettiklerini kaydeden Bakan Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekonomiye saldırı var, biraz dişinizi sıkın”
“Uluslararası piyasalarda ve diğer taraflarda birçok emtiayı çok sıkı bir şekilde takibe başladık. Bu maliyetlerin düşürülmesi için ne gerekiyorsa, devletin elindeki tüm enstrümanları ve gümrük indirimi gibi vesaire tüm olanakları çiftçinin lehine olacak şekilde planlıyoruz, programlıyoruz. Tabii ki kurlardaki dalgalanmaların da oturmasını beklememiz gerekiyor. Döviz üzerindeki baskıya karşı tarım ürünleri ihracatımızın artırılması için planlamalarımızı yapmamız lazım.

Dövizin inişli, çıkışlı yükselişinden dolayı maliyetler arttı. Sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Hep birlikte kemerlerimizi sıkacağız. Kurların oturmasını bekliyoruz. Tabii ki ekonomiye bir saldırı var. Bugünler de geçecek. Biraz dişinizi sıkın.”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, basına kapalı olarak devam eden toplantıda, bölgedeki tarımsal faaliyetler ve yaşanılan sorunlar hakkında bilgi alırken, Bakanlık üst düzey yöneticileri de ziraat odası başkanlarının sorularını cevaplayarak, sorun ve talepleri not ettiler.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB