Ambalaj ve jelatin atıklarını mucizeye döndürüyor

19 Eylül 2018 Çarşamba, 11:49

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yaşayan Sandy Tuncel isimli Alman kadın sokaklardan topladığı çikolata, cips ve deterjan ambalajları ile jelatinleriyle çantalar yaparak, çevre temizliğine bireysel katkı vermeye çalışıyor.

Hem çevrenin kirletilmemesi hem de atıkların yeniden değerlendirilmesi adına topluma örnek olmaya çalışan evli ve iki çocuk annesi Sandy Tuncel, ambalaj atıklarından yaptığı çantaları da ücretsiz olarak dostlarına armağan ederek de dostluklarını perçinliyor.
Almanya’da tıp doktoruyken, aşık olduğu görme engelli Namık Tuncel ile evlenerek, Türkiye’ye yerleşen Sandy’nin; sokaklara gelişigüzel atılan ambalaj atıklarını ütüleyip, dikiş makinesiyle çanta ve cep telefon kılıfı gibi kullanışlı ev eşyalarına dönüştürmesi ise çevresinde büyük bir takdirle karşılanıyor.
10 yıldan bu yana Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yaşayan Tuncel, el emeğiyle yaptığı çanta ve eşyaların ana malzemesi olan ambalaj ve jelatin atıklarını, cadde ve sokaklarla, piknik alanlarından topladığını ifade etti.
Kurabiye, fındık, fıstık, çikolata, cips, deterjan paketlerini ütüleyip, düzleştirdikten sonra dikiş makinesiyle çanta, kalem kutusu ve benzeri eşyalara döndürdüğünü anlatan Tuncel, “Benim için her ambalaj atığı bir tür kumaş demektir. Bu atıkların bazılarına fermuar monte ediyorum. Yaptığım eşyaları da komşularıma, dostlarıma hediye ediyorum” dedi.
Bilinçsizlik nedeniyle ambalaj atıklarının doğayı ve çevreyi kirlettiğine işaret eden Sandy, “İnsanoğlu olarak bu kirliliğin önüne geçmek ve bu atıkları yeniden değerlendirerek çevre ve doğanın biraz daha temiz kalmasına katkı vermeye çalışıyorum. Bu yaptığım işi özellikle de çocuklara öğretmek istiyorum. Çünkü ağaç yaşken eğileceği için, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı bu basit yöntemle bilinçlendirmek istiyorum.” diye konuştu.
Sandy Tuncel’in yaptığı işin herkese örnek olması gerektiğini söyleyen Ayvalık Şefkat Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Fatma Cavlı ise, “Sandy, harika bir iş yapıyor. Keşke herkes O’nu örnek alsa da, ambalaj atıklarını bu şekilde değerlendirip, kullanıma sokabilse. Bence her kadın bu işi rahatlıkla yapabilir. Keşke her kadın bunu yapsa da en azından hem aile ekonominse katkıda bulunur, hem de çevrenin temiz tutulmasına da katkıda bulunup, önemli bir hayır işine de vesile olmuş olur. Sandy’i kutluyorum. Hobi olarak çok güzel bir iş yapıyor” dedi. SUAT SALGIN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB