ZEYTİNCİLİK OSB’DE İLK RUHSAT SEVİNCİ

18 Eylül 2018 Salı, 11:37

 

2006 yılında kurulum işlemlerine başlanan Zeytincilik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk işletme ruhsatı 2018 yılında kesildi.

Burhaniye Zeytin ve Zeytin Ürünleri İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde (Zeytincilik OSB) bu yılki zeytin sezonunda faaliyete geçecek olan Sinan Oğuz Başkurt’a ait Başkurt Mühendislik Gıda inşaat Ltd.Şti.’nin sofralık zeytin işleme fabrikasına ilk işletme ruhsatı veriliyor. Tarım ve Orman Bakanlığından yüzde 50 geri ödemesiz hibe desteği ile faaliyete geçecek olan İşletme’de Tarım Bakanlığı’nın hibe desteğine ait son kontroller de geçtiğimiz Çarşamba günü yapıldı.

Tesisle ilgili bilgi veren işletme sahibi Sinan Oğuz Başkurt “11.Etap Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programında başvurduğumuz proje dosyası ile yüzde 50 hibe desteği aldığımız tesisimiz bu yıl hizmete geçiyor.İlk etapta naturel yeşil ve naturel siyah sofralık zeytin işleyeceğimiz tesisimize, tam otomatik renk ayırma makinesi de tedarik ettik. Bu makine sayesinde istenmeyen renkteki ve çürük durumdaki zeytinler otomatik olarak ayıklanıyor. Bu makine ile saatte 3 ton zeytini ayırabiliyoruz. Burhaniye’de ilk kez faaliyete geçecek bu makine ile dışarıya da hizmet vereceğiz. Zeytin müstahsillerimize, kilogram başına tespit edeceğimiz bir fiyatla zeytin renk ayırma hizmeti sunmayıda planlıyoruz. Böylece, tüketime sunulacak olan sofralık yeşil ve sofralık siyah zeytin üretiminde kalite kayıplarını minimuma indirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Başkurt Ltd.Şti.’nin proje danışmanı ve Zeytincilik OSB Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Çancı ise “Bu projemiz ile Burhaniye Zeytincilik İhtisas OSB’de ilk işletme ruhsatının kesilmesi sevincine de ortak olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Son model makineler ile faaliyete geçecek olan tesis, orta ölçekli işletmeler için de örnek olacak nitelikleri taşıyor. Yıllık 200 ton yeşil , 200 ton da siyah zeytin işleme kapasitesine sahip olan tesis, bölgeye 10 kişilik bir istihdam olanağı da sağlayacak. Başkurt Ltd.Şti., tesiste işleyeceği sofralık zeytinleri ambalajlı olarak piyasaya sunarak bölge zeytinlerine katma değer katacak.” dedi. Makine ekipman tedarikinde yüzde 100 yerlilik oranı ile çalıştıklarını belirten proje uzmanı İsmail ÇANCI “devlet büyüklerimizin başlattığı üretim ekonomisi seferberliğine katkı sunmak için bu projemizde de tüm tedarikçilerimiz yerli firmalardan seçilmiştir” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB