15 Eylül 2018 Cumartesi, 08:53
SAFFET NAYIR
SAFFET NAYIR saffet.nayir@gmail.com Tüm Yazılar

FAİZ HELALDİR..(!)

Bugün çok yüksek oranda faiz artIşı yapıldı.Bu 17 yıllık AK parti iktidarın da bir defada yapılan en yüksek faiz artışıdır.
Yıllarca sağ iktidarlar özellikle İslamcı söylemle oy isteyen Milli görüş kökenli partiler her fırsatta faiz haram konusu işlemişler hatta bu argümanı ileri sürerek seçim kazanmış iktidar olmuşlardır.Oysa hem kapitalist sistemi tercih edeceksin hem de faize karşıyım diyeceksin.
Beyler çocuk mu kandırıyorsunuz?
Kabul edin 2 aydır ekonomi tepetaklak oldu ancak bunun alt yapısı yeni değil,neredeyse bir yıldır büyük bir ekonomik kriz geliyorum diyordu.Geldi…
Reis’in faizler konusunda son derece hassas olduğu biliniyor ancak hassas olmak yetmiyor.Ekonomi doğru yönetilmediğinde kaçınılmazdır faiz artışları.
Bu öylesine bir sarmaldır ki…Dövizdeki artışı durdursan faizler yükselir,faizleri durdursan döviz yükselir.İkisini birden durdursan bu kez sıcak para girişi biter, nakit sıkışıklığı başlar..Velhasıl ekonomi raydan çıkmışsa eğer dikiş tutmaz bu kumaş.Palyatif önemler ancak günü kurtarır..
Peki bu gün açıklanan bu çok yüksek faiz artış ne anlama geliyor? Kısa vade de faiz döviz artışı durur İthal mallar kısmen ucuzlar yada en azından zamlanmaz ancak bu kez de insanlar yüksek faiz için bankalara koşacağından alışverişler kısılır…Esnaf siftah yapamadan kepenk kapatır.
Çok yakında İş yerleri ya işçi çıkarmaya başlayacak yada kapanış verecekler doğrudan..
Bütün bunların birinci sebebi ÜRETMİYORUZ! üretmezsen dışardan alırsın dövizini dışarıya kaptırırsın.Döviz biter borçlanırsın.Sonra borçlarını ödeyemez duruma gelirsin.Biz buna kısaca İFLAS diyoruz.
İkinci sebep ise aşırı savurganlık…Maalesef hiç bir konuda tasarruf yapmıyoruz.Yapmadığımız gibi lüks tüketimden de zerre taviz vermiyoruz.Sorun kendinize en son telefonu kaç ay önce değiştirdiniz? Bakın ay diyorum yıl değil, aşırı bir tüketim çılgınlığı var.En kötüsü de bize örnek olması gereken Devlet tasarruf yapmıyor.Hadi o vatandaştan alacağı vergiye yada yapacağı zamlara güveniyor…Sade vatandaş neye güveniyor?
Zaman zaman uyarılar yapıyorum bir büyüğünüz olarak lütfen tasarruf yapın…Zorunlu olmadıkça gereksiz harcama yapmayın diye.Önümüz kış.Masraflar 2 ye katlayacak..Allah göstermesin ama kapıya icra memuru dayandığın da her şey bitmiş olur.
Din işleri yüksek kurulu acilen toplanmalı ve faiz helaldir kararı almalı yoksa koskoca hükümet günaha girmiş olur mazallah..! Şaka bir yana zor günler yolda…Allah sonumuzu hayır etsin.Kalın sağlıcakla…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB