Engürü sitesinden Hakan Kayaalp ve Tabiat Parkı Platformuna plaketli teşekkür

14 Eylül 2018 Cuma, 13:36

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Sahilkent Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve ilçede sosyal ve kültürel çalışmalarıyla tanınan Engürü Sitesi yönetimi; denizi kirletmesi nedeniyle Ayvalık’a balık çiftliklerinin kurulmasına karşı yaptıkları etkin mücadele nedeniyle; AK Parti eski İlçe Başkanı Hakan Kayaalp ile Tabiat Parkları Platformu’na birer plaket vererek teşekkür etti.

Geçtiğimiz yıl; balık çiftlikleri konusunda ilçe halkını bilinçlendirerek, ilçedeki koylara bu çiftliklerin konuşlanmaması için ciddi mücadeleler veren Engürü Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Uslu ile site halkı, bu konuda ilçe genelinde yoğun çalışmalar yapan ve kendilerine tam destek veren Ayvalık Tabiat Parkı Platformu ile AK Parti eski İlçe Başkanı Hakan Kayaalp’e birer plaket takdim etti.
Bu kapsamda; ilk etapta, Tabiat Parkı Platformu Sözcüsü Nebahat Dinler’in yanı sıra platformun yürütme kurulu üyeleri Erhan Çiftçi, Ayşe Yolageldili ve Keysun Çetinkaya ile Engürü Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Uslu, yöneticiler; Maide Gürtuna, Nuri Özden, Oya Ulusöver, Nihat Yavan, Hidayet Başar, Sahilkent Spor Kulübü Başkanı Abdullah Köker ile yönetici Mustafa Gökmenoğlu ve site sakinleri ile bir araya geldi.
Toplantıda konuşan Ayvalık Tabiat Parkı Platformu Sözcüsü Nebahat Dinler, balık çiftliklerinin kaldırılmasına rağmen halen daha tehdidin sürdüğüne işaret ederek, “2012 yılında verilmiş bir ÇED kararını yaptığımız mücadeleleri sonucunda istinaf mahkemesi tarafından usulü yönünden bozuldu. Bizde de iki ayrı dava dosyası hazırlayarak, Balıkesir Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurup bu konuda iki ayrı dava açtık. Mahkeme, ilk kararında iki balık çiftliğinin yan yana olmasından dolayı kümülatif etkiye bakılması gerektiğini belirtti. Bununla birlikte daha önce verilmiş olan her iki ‘ÇED gerekli değildir’ kararını da iptal etti. Yine öğrendiğimiz yeni bilgiye göre; Çevre Bakanlığı yeniden bu kararı temyiz ettiğini öğrendik. Biz bu durumda Bölge İdare Mahkemesi’nin, İstinaf Mahkemesi’nin kararını uygulayacağını düşünüyoruz. Bu konuda bizlere yardımcı olan Ayvalık Belediye Başkanı Sayın Rahmi Gençer’in yanı sıra bu konuya eğilmemizin önünü açan Engürü Sitesi yöneticileriyle, site halkına çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

AK PARTİ’NİN ESKİ İLÇE BAŞKANI HAKAN KAYAALP UNUTULMADI
Ayvalık’ın Sahilkent Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Engürü Sitesi açıklarına geçen yıl kurulan 2 adet balık çiftliğinin ardından, aynı bölgeye yaklaşık 300 çiftliğin daha kurulacağının duyulmasıyla harekete geçen site yönetiminin çağrısıyla ilçe genelinde başlatılan mücadele sırasında; Ayvalık Tabiat Parkları Platformu tarafından Balıkesir İdare Mahkemesi’nde açılan davanın yanı sıra etkin bir rol üstlenen dönemin AK Parti İlçe Başkanı Hakan Kayaalp de unutulmadı.
Eski AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hakan Kayaalp de balık çiftliklerinin kaldırılmasına ait süreçte bakanlık ve resmi kurumlara yönelik ciddi girişimlerde bulunması nedeniyle site yönetimi ve sakinleri tarafından ödüllendirilen Kayaalp, ilçenin çevresel anlamda zarar görmemesi için her zaman elinden gelen tüm çabayı göstereceğinin mesajlarını verdi.

BAŞKAN USLU MEMNUN
Geçtiğimiz yıl henüz dava sonuçlanmadan Hakan Kayaalp’in talebiyle, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile AK Parti Balıkesir Milletvekili Mahmut Poyrazlı’nın bakanlık nezdindeki teşebbüsleriyle geri adım atan balık çiftliği firması tesisi kısa sürede bölgeden kaldırıldığını hatırlatan Engürü Sitesi Başkanı Gürsel Uslu, bu konuda Kayaalp’in çalışmalarını üstün gayretlerle yürüttüğüne işaret etti.
Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in de bu konuda çok ciddi mesailer harcadığına işaret eden Gürsel Uslu, “İktidar ve muhalefet partilerinin ortak mücadelesi sonrasında, ilçemizin en büyük değerlerinden biri olan denizin, balık çiftlikleri tarafından büyük zararlar görebilmesi engellenmiş oldu. Bu uğurda büyük destekler veren herkese teşekkür ediyoruz. Geçtiğimiz yıl bu desteklerden dolayı Belediye Başkanımız Sayın Rahmi Gençer’e plaketini takdim etmiştik. Şimdi ise Ayvalık Tabiat Parkı Yürütme Kurulu ile Ak Parti’nin eski İlçe Başkanı Sayın Hakan Kayaalp’e de plaketlerini teslim ederek, yapmış oldukları hizmetler için teşekkür etmiş olmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz” diye konuştu. SUAT SALGIN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB