CHP’li gençler laik eğitim istiyor

14 Eylül 2018 Cuma, 13:41

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Gençlik Kolları, karma eğitim şartının kaldırılması hakkında basın açıklaması düzenledi.

CHP Balıkesir Gençlik Kolları İl Başkanı Cem Karagöl, dün beraberinde partili gençler ile birlikte bir basın açıklaması yaparak Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), okulların açılması ve kapanmasına ilişkin esasların düzenlendiği yönetmelikte yapılan değişikliklerle Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezlerinde karma eğitim yapılması şartını kaldırmasını eleştirdi.

CHP’li gençlerin, “Eğitim hükümetin oyuncağı değil”, “Bilimsel eğitim istiyoruz”, “Toplumun düşmanı cehalettir” gibi yazılı dövizler taşıdığı toplantıda açıklamayı yapan CHP Balıkesir Gençlik Kolları İl Başkanı Cem Karagöl, “Gerici eğitimin panzehiri laik, bilimsel ve aydınlanmacı eğitimdir” dedi.

Karagöl, açıklamasında özetle şu şekilde: “

AKP siyasal iktidarı boyunca, düşünmeyen, sorgulamayan ve memleketin sorunlarına ortak olmayan bir gençlik yapısı planladı. Bunu 16 yıllık iktidarları boyunca çeşitli uygulamalarla gösterdiler. Bugün bunlara bir yenisini ekleyerek daha da geri götürmeyi hedefliyorlar. Mesele sadece karma eğitimin kalkması ve kızlı erkekli eğitim alma meselesi değildir. Mesele Türkiye’nin gelecekteki ilerici konumuna pranga vuran bir nesil yetiştirme arzusudur. Bu neslin biatçı bir kültürle mümkün olduğunu bilen Akepe, köy enstitüleri’ni kapatan, yerine zorunlu din derslerini dayatan, vakıf, cemaat, dernek üçgeninde, ensarcılığın ve dinci gericiliğin gençliğe empoze eden uygulamaları kendi tarihinden aldığı referansla göstermektedir.

Gençlik gerici zihniyete baş eğmez ve bilimsel eğitimden hiç bir vakit vazgeçmez. Çünkü bu gerici zihniyetin karşı devrimine karşın, Türk gençliği Atatürk ilke ve devrimlerinden beslenerek onurlu bir anlayışı, tarihsel sorumluluklarından omuzlarında taşımaktadır.

ÖĞRENCİLER YÜRÜYEN

PARASAL OBJELER DEĞİLDİR

Öğrenciler yürüyen parasal objeler değildir. Bugün öğrencileri dolar gibi gören gözler yine bugün 2018-2019 eğitim yılında haremlik, selamlık uygulamasıyla saray rejiminin yukarıdan aşağı çürümüş bir toplum projesi yaratma heveslerini, Türk gençlik olarak kursaklarında bırakacağız I Biz bu iradeyi Mustafa Kemal’in bize miras bıraktığı “Muhasır Medeniyetler Seviyesine Çıkmak” şiarından alıyoruz. Gençliğin örgütlü iş birliği ile hiç bir ideoloji ayırmadan memleket sevdası ve toplumsal ilerleyiş için yanıp tutuşan gençler olarak, bu şiardan hiç bir zaman vazgeçmeyeceğiz. Bilimsel ve Laik eğitimin karşısında kümelenen bu gerici ittifakların toslayacağı duvar, biz gençliğiz.

Öğrencileri parasal obje görenlere inat, Harun Karadeniz’in yurtseverlik aşkıyla haykırdığı “Parasız ve Laik Eğitim” için bedel ödemeye hazır olanlarız.

Bizim bu ufak kalem oyunlarına susacağımıza sananlar büyük bir yanılgı içerisindedir. Kimsenin hiç şüphesi olmasın, ahlakı açıdan içi boşaltılmış çalışmalarla, Türk gençliğini gericiliğe mahkum etmeye çalışanlara karşı, karanlığın üzerine doğan aydınlık gibi kızlı erkekli yürüyeceğiz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB