Ayvalık Cumhuriyet Kadınları, ‘Andımızı istiyoruz’

13 Eylül 2018 Perşembe, 12:56

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Cumhuriyet Kadınları Derneği Şubesi tarafından yapılan basın açıklamasında, okullarda tekrar andımızın okunmasını istedi.

Cumhuriyet Kadınları Ayvalık Şubesi yöneticileri; Yasemin Senay, Bediha Kurtulmuş, Gülten Sevim ve Vildan Aydemir tarafından Ayvalık Belediyesi’ne ait Feyza Hepçilingirler Kitaplığında gerçekleşen basın açıklamasını Vildan Aydemir seslendirdi.
Okullarda tekrar Andımız’ın okunmasını talep ettiklerini belirterek, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a da çağrı yapan Vildan Aydemir, “Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak; ilkokullarda her gün, ilk derse girerken, çocuklarımızın hep birlikte okuduğu ‘Andımızın’ ana sınıfından başlayarak en az 9.sınıfa kadar çocuklarımıza okutulmasını Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’tan talep ediyoruz” dedi.
Vildan Aydemir seslendirdiği açıklamada “Kurucumuz, kurtarıcımız, büyük liderimiz Atatürk döneminde, Milli Eğitim Bakanı Sayın Reşit Galip tarafından yazılarak çocuklarımıza 1933 yılından beri okutulan andımız, ne yazık ki 80 yıl sonra, 2013 yılında kaldırıldı Bu durum çocuklarımızın doğru eğitimini, milli ve manevi değerlerimizi kazanmalarını engelleyen büyük bir hata olmuştur. ‘Türk’üm, doğruyum, çalışkanım, ilkem küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu özümden çok sevmektir. Ülküm yükselmek, ileri gitmektir… Varlığım, Türk Varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene’ ifadelerinin, öğretisinin nesi yanlıştır? Kimleri rahatsız etmiştir ki kaldırıldı? Andımızın kaldırılması ülkemizin düşmanlarını, bizi bölüp parçalamak isteyen emperyalistleri sevindirmiş, Aziz Milletimizi ise derinden üzmüştür. Binlerce yıldır her karışını şehit kanlarıyla sulayarak ve hala, her gün şehit vermeye devam ederek Vatan eylediğimiz bu aziz toprakları savunmak, büyüğüyle küçüğüyle tüm Milletimizi çok sevmek, uğruna her türlü fedakârlığı yapmak ülküsü ve Türk Milleti olmaktan gurur duymayı öğreten bu ant, bu eğitim her çocuğumuza çok gereklidir” ifadelerini kullandı.

“Andımızdaki değerleri benimsemiş nesiller yetiştirilmeli”
Açıklamada, “Jeopolitik ve jeostratejik açıdan dünyanın en zor, en önemli ve en değerli coğrafyasında bulunan vatanımızı korumak için andımızdaki değerleri benimsemiş nesiller yetiştirmemiz zorunluluktur. Andımızdaki ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ ifadesi ise; her türlü etnik, dini, mezhebi ayrımı reddeden, Milletimizi birleştirici, bütünleştirici ve en önemlisi Ulus Devlet olmamızı sağlayacak bir öğretidir. Unutulmamalıdır ki; yaşadığımız bu zor coğrafyada var olabilmemizin ilk ve vazgeçilemez şartı Ulus Devlet olabilmektir. Güçlü bir Ulus Devlet için; güçlü, onurlu ve özverili bir millet inşa etmek şarttır. Dünyanın pek çok ülkesinde, 72 milletten oluşan ABD de bile eğitimde tüm çocuklara benzer öğretiler verilmekte, vatanseverliği özendiren antlar okutulmaktadır. Pedagojik olarak andımızın gerekliliğini, bu formasyonu almış, öğretmen Milli Eğitim Bakanımızın iyi ve doğru değerlendirerek okullarımızda Andımızın tüm çocuklarımıza okutulmasının sağlamasını istiyoruz” ifadelerine yer verildi. SUAT SALGIN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB