11 Eylül 2018 Salı, 08:29
SAFFET NAYIR
SAFFET NAYIR saffet.nayir@gmail.com Tüm Yazılar

DURDURUN ARTIK ŞU TURİSTİK UMRE ZİYARETLERİNİ…!

Ülke ekonomisi yokuş aşağı hızla gidiyor ama vatandaşlar umre kuyruğunda.Bir kişilik ziyaret 3 bin avro eş’li gidiyorsa ortalama 5 bin avro yani 35 bin tl.
Şimdi sana ne benim umre ziyaretinden diyebilirsiniz? Ben de derim ki o zaman para benim para açarım muslukları boşa akıtırım suları..Para benim para keyif benim keyfim. Nasıl ? olmaz öyle şey dediğinizi duyar gibiyim .Geçen hafta 2 gün sular gelmedi kıvrandı vatandaşlar…Demek ki sen ben yok ,senin paran benim param yok.İsraf israftır ve haramdır.
Eskiden hac ziyaretleri yılda bir kez olur hali vakti olan bu vazifesini yerine getirir kutsal toprakları ziyaret ederek hacı olurlardı.Sonraları bu iş trustik gezilere döndü yılın her zamanı yine binlerce Türk vatandaşı umre deyip yola çıkıyor 3 bin avroyu bırakıp dönüyor.
Normal zamanlarda kimsenin bir şey dediği yok…Paran var gidersin iyi de giden sadece senin paran değil ki ülkenin dövizleri eriyen hazinen döviz stokları.
Önümüz kış Doğal gazı dolarla alıyorsun ya doları bulup gazı alamazsan? nerede kaldı senin umre sevabın? Çocuklar mı üşüsün?
Ülkemiz gerçekten ekonomik yönden zor günler geçiriyor.Böyle zamanlarda her kes elini taşın altına koymalı
Hac şüphesiz çok önemli bir ibadettir. Her müslüman hali vakti yerinde ise bu ibadeti yapmalıdır.Zaten Hac İslamın 5 şartından biridir,farzdır.Ancak,umre sünnettir.İslamiyette temel kural ”Komşusu açken tok yatan bizden değildir” anlayışıdır.Zaten Zekat vermekte aynı kapsamda değerlendirilmektedir.
Savaş yıllarında nasıl ki insanlar böyle vazifeleri ertelenmişse,şimdi de durum farklı değil.Etrafımız düşman la çevrili.Ekonomik baskı ve terör insanımızı canından bezdirmiş durumda böyle durumda her müslüman devletimize yardımcı olmalı.Allah nasip etmişse hac olsun,umre ibadeti olsun zaten bir şekilde yerine getirilir.
Bir de işin gösteriş boyutu var.Nasıl ki insanlar sırf nam olsun diye durumu olmadığı halde kurban kesiyorsa, Hacı desinler çevremde güven kazanayım mantığı ile bu ibadeti yapan maalesef çok.Önce İnsanın amel’i önemlidir.Ben din uzmanı değilim Ama vatanımı çok seviyorum.Eğer ekonomik savaşı kaybedersek ortada ne ibadet kalır ne ibadetin sevabı.
Medyada gösteriş olsun diye döviz bozdurup telefon kıranlar,5 bin doları gözünü hiç kırpmadan Suudi rejimine gidip teslim edebiliyor.Aynı Suud rejimi ülkemizi yıkmak için gece gündüz terör faaliyetinde bulunan YPG,DEAŞ gibi terör örgütlerine maddi yardım ediyor.
Kimse hac ibadetine yasak getirilsin,gidilmesin demiyor..Ama önce Vatan.Vatanını seviyorsan düşman gölgesinde yaşamak istemiyorsan dövizini çarçur etme sonra Arabistan yerinde duruyor ne olur 2 yıl ertelesen?
Sadece Hac ya da Umre için bozdurulan döviz de değil mesele insanlar bu işe niyetlenince bir o kadar da masraf yapıyor ziyaretçilerine ikram için.
Olayı şowa dönüştürmenin alemine yok.Bu ortamda 4 bin doları bozdurup umreye gidenin kusura bakmayın ama müslümanlığından da ,vatan sevginden de şüphe ederim.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB