PANASONIC, DÜNYANIN EN BÜYÜK HIT11.7 MW PROJESİNİ YILSAN YATIRIM HOLDİNG İLE BİRLİKTE İZMİR, TÜRKİYE’DE GERÇEKLEŞTİRDİ

28 Ağustos 2018 Salı, 14:03

Ülkemiz, coğrafi konumu nedeniyle pek çok ülkeyle karşılaştırıldığında güneş enerjisinden yararlanabilme konusunda daha avantajlı konumda. Türkiye’nin güneş enerjisindeki bu yüksek potansiyelini kullanabilmek üzere çeşitli projeler birbiri ardına hayata geçiyor. Bunlardan sonuncusu ise teknoloji devi Panasonic ile Yılsan Yatırım Holding tarafından İzmir, Kiraz’da gerçekleştirildi. Yılsan Yatırım Holding’in enerji yatırımlarında en yeni yatırımı “SakuraGES Projesi” oldu. Sakura GES 11,7 MW ile dünyanın en büyük Panasonic HIT panel kullanılan projesi olma özelliğini de taşıyor.

15 Milyon Euro’luk Dev Enerji Yatırımı

Güneş, saniyede dünyaya yaklaşık 170 milyon MW enerji gönderiyor. Birçok akademik ve bilimsel araştırmada; 1 saniyede gezegenimize gelen güneş enerjisinin, Türkiye’nin yıllık enerji üretiminin 1.700 katı civarında olduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla, yenilenebilir enerji kaynağı olarak güneş enerjisi Türkiye açısından büyük önem taşıyor. Yüksek verimli güneş modülüHIT’in mucidi Panasonic ve Yılsan Yatırım Holding iş birliğinde tamamlanan SakuraGES’de bu alandaki en önemli projelerden biri olarak dikkat çekiyor. FinansmanıTürkiye Sınai Kalkınma Bankası tarafından (TSKB) sağlanan 15 milyon Euro’luk bir yatırımla, 211 hektarlık bir alanda gerçekleştirildi. Lisanssız GES desteği kapsamında hayata geçirilen SakuraGES, dünyanın en büyük HIT güneş projesi olarak 11,7 MW enerji kapasitesi ile Türkiye’nin enerji ihtiyacına büyük katkı sağlayacak.

“Yenilenebilir Enerji Alanındaki Yatırımlarımız Devam Edecek”

Konuyla ilgili açıklama yapan Yılsan Yatırım Holding Genel Müdürü Volkan Öztürk, “Türkiye’nin güneş enerjisi alanında potansiyeli çok yüksek. Dev Japon şirketi Panasonic, bu teknolojide lider ve öncü konumda. Biz de şirket olarak her yenilenebilir enerji yatırımımızda sektörün liderleriyle işbirliği geliştiriyoruz. Ülkemizin güneş enerjisi alanındaki konumuna uygun olarak Panasonic ile iş birliği içinde SakuraGES’i hayata geçirdik. Santrallerimizi doğa dostu bir şirket olarak gold standartlarında, hem bölge halkını hem de çevreyi de dikkate alarak tasarlıyoruz. YenilenebilirEnerji alanında ülkemizi geleceğe taşımak için yatırımlarımız devam edecektir.” Şeklinde konuştu.

“HIT modüllerimiz %27-32 oranında daha fazla enerji üretiyor”

Panasonic Eco Solutions Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Tatsuya Kumazawa “Panasonic olarak, en verimli güneş modüllerinden birini ürettiğimiz için gurur duyuyoruz. Benzersiz panel teknolojimiz HIT, aynı birim alanı referans olarak alınarak geleneksel panel teknolojileriyle kıyaslandığında %27-32 oranında daha fazla enerji üretmektedir. Panellerimiz aynı zamanda -0.258%/C gelişmiş endüstri lideri ısı katsayısı özelliği taşımaktadır; bu, bağımsız denetim şirketinin son test sonuçlarını yansıtmaktadır. Bu sonuç, yüksek sıcaklıklarda bile panellerimizin en iyi performansta çalışmalarına olanak sağlar.SakuraGES, Panasonic olarak dünyadaki en büyük projelerimizden biridir. Böyle harika bir projeye imza attığımız için gurur duyuyoruz. Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki potansiyelini olabilecek en iyi şekilde kullanarak, pekçok başka önemli proje gerçekleştirmek istiyoruz,” şeklinde konuştu.

Panasonic HIT Teknolojisi Hakkında

HIT® panel teknolojisi, ultra ince amorf silikon tabakalarla çevrelenmiş ince bir monokristal silikondan yapılmıştır. En ileri üretim tekniklerinin kullanıldığı bu ürün, alanında lider performans ve değer sağlamaktadır. HIT® panel teknolojisi, yüksek verimliliğe sahip olmasının yanı sıra, benzersiz güvenilirlikleriyle de tanınır – Panasonic, Avrupa için üretilen yaklaşık 4 milyon güneş panelinden sadece %0.004 oranında bir hata oranı bildirmekten gurur duymaktadır (Ocak 2018 itibarıyla).
Panasonic’in güçlü üretim süreci, 25 yıllık genişletilmiş ürün garantisi ile kurulumculara ve tüketicilere ek bir değer katmaktadır. Panasonic’in uzun vadede güvenli işletim sağlamak için gerçekleştirdiği test kriterleri, yıllardır sektördeki en zorlu kriterler arasındadır.
Panasonic güneş teknolojisi hakkında daha fazla bilgi için lütfenwww.eu.-solar.panasonic.net adresini ziyaret edin.

Panasonic Hakkında

Panasonic Corporation; tüketici elektroniği, konutlar, otomotiv ve B2B işletmeler için çeşitli elektronik teknolojilerinin ve çözümlerinin geliştirilmesinde dünya çapında bir liderdir. 2018 yılında 100. kuruluş yıl dönümünü kutlayan şirket, dünya genelinde büyümüştür ve 31 Mart 2017 itibarıyla konsolide net satışlarını 61.4 milyar Euro olarak açıklayarak şu anda dünya geneline yayılan 591 iştiraki ve 88 bağlantılı şirketi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirket, bölgesel çizgilerindeki yenilik üzerinden yeni değerler elde etmeye kendini adayarak, teknolojilerini müşterileri için daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir dünya yaratmak için kullanmaktadır. Panasonic hakkında daha fazlasını öğrenmek için: http://www.panasonic.com/global.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB