Ayvalık’ta dalış okullarında Kurban Bayramı bereketi

27 Ağustos 2018 Pazartesi, 12:51

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi Kurban Bayramı nedeniyle binlerce tatilciye ev sahipliği yaptı. 9 günlük Kurban Bayramı’nda Ayvalık’ın tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra kendine has mutfağının yüzlerce çeşit lezzetini tadan tatilcilerin büyük bir bölümü de ilçenin su altındaki engin zenginliklerine yönelik dalışlara katılmayı ihmal etmedi.

Ayvalık’ta; Kurban Bayramı dolayısıyla ilçedeki dalış merkezleri ve bunlara ait teknelerle verilen hizmetlerde, sertifikalı dalgıçlara çeşitli imkanlar sunuluyor. Su altı dünyasıyla tanışmak isteyenlere keşif dalışları yaptırılıyor. Ayrıca isteyenlere dalgıç eğitimi veriliyor. Uzun bayram tatili boyunca farklı bir dünya ile tanışmak isteyenler mavi dünyanın serin sularının tercih ederken; İstanbul, Ankara, Manisa, Bursa ve İzmir gibi büyükşehirlerden düzenli karayolu ve havayolu seferleriyle ilçeye gelen ve dalış yapmak isteyen tatilciler, dalış merkezlerin kapasitelerinin sınırlı olmasından dolayı çok ciddi bir yoğunluk oluşturdu.
Dalış turlarına katılan yüzlerce tatilci, Ayvalık’ın su altı güzellikleri, çeşitliliği, mercanlar ve resifler bakımından son derece geniş olan zenginliklerini görebilme fırsatı bulurken, dünyada sadece Kızıldeniz’de görülen Kızıl Mercan’lar karşısında ise adeta büyülendi.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Körfez Diving Center Dalış Okulu’nun sahibi ve üç yıldız dalış eğitmeni Kemal Çalışkan, Kurban Bayramı’nda dalışların oldukça yoğun olduğunu belirterek, “Bilindiği gibi Kurban Bayramı’nda her yer dolu. Oteller, pansiyonlar, Cunda Adası dolu. Bu yoğunluğun etkisi bizim dalış turlarına da yansıdı. Bu kapsamda, bayram arifesinden bu yana yoğun bir şekilde dalışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Sanırım bu yoğunluk Cumartesi gününe kadar bu şekilde devam eder. Ondan sonrada tatilciler geri dönüş yoluna geçmeye başlarlar. Önümüzdeki hafta başından itibaren de standart konumumuza düşeriz. Şu anda bu yoğun talepten memnunuz. Çok şükür. Hiçbir şikayetimiz yok. Her şey gayet iyi gidiyor” dedi.
Ayvalık’ta dalış eğitimleri veren Prodivers Dalış Merkezi’nin iki yıldızlı eğitimcilerinden Ata Akyol ise, Kurban Bayramı nedeniyle oldukça yoğun bir taleple karşılaştıklarını ifade ederek, “Bayram nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanından Ayvalık’ta tatil ve dalış yapmak için geliyorlar. Özellikle İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Bursa’dan yoğun bir talep var. Bayram arifesinden bu yana hemen hemen her gün dalışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Saat 11.00’de hareket ediyoruz. Akşamları saat 17.30-18.00 sıralarında dönüyoruz. Şu ana kadar bayramın arife gününden bu yana teknemizin kapasitesi kapsamında 400 tatilciyi Ayvalık’ın masmavi sualtı dünyası ile tanıştırdık. Şu anda bayram nedeniyle oldukça yoğunuz. Tabi bayram sonrasında şu anda yaşanılan yoğunluk olmayacaktır. Ama yine de turizm sezonu içerisinde bulunduğumuz için yoğunluk yine sürecektir” diye konuştu. SUAT SALGIN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB