Döviz düştü tatilciler Midilli yoluna düştü

25 Ağustos 2018 Cumartesi, 09:23
Yunanistan’ın Midilli Adası’na yönelik 9 günlük Kurban Bayramı öncesinde yaptıkları rezervasyonları dövizdeki anormal artış nedeniyle iptal ettiren tatilciler, Türkiye’nin ABD karşısında sürdürdüğü kararlı politikaların ardından dolar ve avronun Türk Lirası karşısında değerinin düşme eğilimine girmesi sonucunda iptallerini geri aldırarak, tatillerini Yunan adalarında geçirme kararı aldı.
SUAT SALGIN (AYVALIK)
Çok değil, sadece birkaç gün önce Kurban Bayramı’nı Yunanistan’ın Ege adalarında geçirmek isteyen Türk tatilcilerin, döviz kurlarının yüksek olması nedeniyle rezervasyonlarını iptal ettirmesinin ardından, döviz kurlarında belirgin bir düşüşün ardından bu kararlarından vazgeçerek, 9 günlük Kurban Bayramı tatillerini yine Yunan adalarında geçirme kararı aldıkları öğrenildi.
Türk tatilcilerin, sabah saatlerinde Türkiye’nin en batısındaki kapı olarak nitelendirilen Ayvalık Deniz Hudut Kapısı önünde her yıl olduğu gibi uzun kuyruklar oluşturması ise Ayvalıklı turizmcileri sevindirdi.
İptaller geri döndü
Ayvalık ile Yunanistan’ın Midilli Adası arasında feribot taşımacılığı yapan Jale Turizm’in sahibi Fatih Jale, “Dolar ve Euro’nun aniden yükselişe geçmesi tatilcileri de biz tur acentelerini de olumsuz yönde etkilemişti. Bunun üzerine sadece internet üzerinden rezerve yaptıran ve ödemesini yapanlar mecburen adaya geçerken, acentelerden yaklaşık yüzde 50‘ye varan oranda rezervasyon iptalleri yaşandı. Euro’nun yükselmesi sonucunda Midilli’de bir kahvenin bile 3 euro, yani 21 liradan satılacak olması Türk tatilcileri bu tatilden vazgeçirmişti. Ancak Kurban Bayramı yaklaştıkça euronun düşüş ivmesi göstermesi sonucunda rezervasyonlarını iptal ettiren birçok tatilci iptallerini geri aldı. Biz de iptallerin büyük bir kısmının yerine yeni rezervasyonlar aldık ve aradaki açık fazlasıyla kapanmış oldu. Bu bayram Ayvalık’tan Midillli Adası’na ortalama 9 bin kişinin geçmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB