“ERDAL TOSUN, BURHANİYE İLE ÖZDEŞLEŞMİŞ BİR SANATÇIYDI”

20 Ağustos 2018 Pazartesi, 15:33

Burhaniye Belediyesi tarafından, ünlü sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu Erdal Tosun anısına düzenlenen 29’uncu Burhaniye-Ören Turizm, Kültür ve Sanat Festivali’nin ikinci günü de dopdolu geçti. Festival kapsamında, 2016’da elim bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrılan Burhaniyeli sanatçı Erdal Tosun anısına düzenlenen Tiyatro Günleri, perdelerini Abdullah Şahin Tiyatrosu’yla açtı. Gecede, Erdal Tosun anısına hazırlanan kısa film gösteriminin ardından ünlü sanatçının kuzeni Çiğdem Işık sahneye çıkarak, “Erdal Tosun çok iyi bir Burhaniyeliydi. En kısa tatillerini bile burada değerlendirirdi. Burhaniyeli olmakla övünürdü, memleketiyle özdeşleşmiş bir insandı. Ömrü vefa etseydi, hayatını Burhaniye’de devam ettirmek istiyordu” diye konuştu.
Erdal Tosun anısına düzenlenen Tiyatro Günleri’nin ilk gecesinde, bu yıl 50’nci sanat yılını kutlayan Abdullah Şahin Nokta Tiyatrosu Burhaniyeli sanatseverlerle buluştu. Gecede, Belediye Başkan Vekili Cemil Bahadır ve Başkan Yardımcısı Cemal Akkılınç’ın yanı sıra Meclis Üyeleri Galip Yardımcı ve Tarık Erdil de hazır bulundu. Ören Amfi Tiyatro’da sahnelenen ‘Nafile Adam’ isimli oyunun öncesinde, Burhaniyeli sanatçı Erdal Tosun anısına hazırlanan kısa film gösterimi sırasında duygusal anlar yaşandı.
“ERDAL, NAR GİBİYDİ”
Elçin Özsavcı’nın sunumuyla gerçekleşen gecede, Erdal Tosun’un kuzeni Çiğdem Işık sahneye çıkarak, ünlü sanatçıyı anlattı. Konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamayan ve bu özel gece için başta Belediye Başkanı Necdet Uysal olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür eden Işık, duygularını şu sözlerle ifade etti: “Erdal Tosun çok iyi bir evlat, çok iyi bir baba ve çok iyi bir insandı. O, her şeyin ‘çok’uydu. Hiç az olmadı bu hayatta. Kendisi de hep söylerdi; ‘Ben hiçbir şeyin azı değilim’ diye. Kendisi nar gibiydi. Çarşıdan alırsınız bir tane, eve gelirsiniz bin tane olur ya öyleydi. Hiçbir şeyin azı değildi. Çok iyi bir tiyatrocu, sinemacı ve seslendirme sanatçısıydı. Kendisini çok özlüyoruz.”
TOSUN’UN DEV PORTRESİ AİLESİNE HEDİYE EDİLDİ
Gecede, küçük yaşlarından itibaren üç sene boyunca Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi kurslarına devam eden, şimdilerdeyse 1’incilikle kazandığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde öğrenimine devam eden Burhaniyeli genç yetenek Emre Sönmez’in sprey boya ile hazırladığı dev Erdal Tosun portresi de aile üyelerine takdim edildi. Temsili olarak küçük boyutta hazırlanan portre, Belediye Başkan Vekili Cemil Bahadır tarafından Çiğdem Işık’a verildi.
ERDAL TOSUN’U UNUTTURMAYACAĞIZ
Başkan Vekili Cemil Bahadır, sanatın insanları birbirine yaklaştıran ve birbirleriyle diyaloğunu tamamlayarak, onları ileriye götüren önemli bir unsur olduğunu belirterek, “Erdal Tosun sanatta çok önde ve ileride bir sanatçıydı. Genç yaşta aramızdan ayrıldı. Biz Burhaniyeliler olarak onu hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi. 50 yıllık tiyatro emektarı olarak Burhaniye Belediyesi’ni bu özel ve güzel düşüncesi için kutlayan Abdullah Şahin de konuşmasında, “Genç kardeşim Erdal Tosun’u hep birlikte andık, çok mutluyuz” ifadelerine yer verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB